Pomoc seniorům v nouzi: kam se obrátit pro pomoc

Dva páry ženských rukou.
Foto: Pixabay.

Senioři, kteří bydlí u sebe doma a jsou odkázáni na svou vlastní pomoc nebo péči rodiny, mají možnosti, jak získat maximální možnou podporu, ale často nevědí, kam, na koho a s čím se mohou obrátit. Podívejte se s námi na nejčastější možnosti, které lze využít.

V první řadě bychom se neměli bát obrátit na svou rodinu a příbuzné. Pokud v rodině panují dobré vztahy, obavy nejsou na místě, a naopak mladší generace bývají i rády, když dostanou konkrétní žádost o pomoc, které mohou vyhovět. Jestliže ale tuto možnost nemáme, nebo ji z jakéhokoliv důvodu nechceme využít, můžeme si zajistit pomoc „zvenčí“.

Senior s chodítkem.
Foto: Pixabay. V první řadě bychom se neměli bát obrátit na svou rodinu a příbuzné.

Český červený kříž (ČČK)

Dobrovolníci ČČK poskytují ve spolupráci s touto organizací domácí péči – ošetřovatelskou péči. Se žádostí o tyto služby se můžete obrátit na nejbližší pobočku. Tuto péči a její úhradu je možné vykomunikovat přes ošetřujícího nebo obvodního lékaře a následně si ji nechat proplatit. Jedná se o komplexní ošetřovatelskou péči, aplikace léků, infuze, převazy ran, pohybovou terapii a ostatní úkony, které jsou v jejich kompetenci. Společně s rodinou (pokud je možnost) se starají o hygienu, polohování, prevenci proleženin a zajišťují ostatní služby v rámci ošetřovatelské péče. Vždy je potřeba zjistit, zda tyto služby ČČK nabízí i v našem okolí.

Další pomoc, jakou lze přes ČČK sehnat, je zapůjčení zdravotních pomůcek za opravdu příjemné sumy, ať už jde o polohovací postele, chodítka a berle či přístroje na cvičení.  Jedná se o skvělou výpomoc, pokud si chceme před koupí věc vyzkoušet, nebo potřebujeme pomůcku dočasně a její koupě by se nevyplatila.

Armáda spásy (AS)

Armáda spásy se sice primárně stará o osoby bez domova, ale mezi její další pole působnosti patří práce se seniory, kteří žijí ve svém přirozeném prostředí. Uživatelé mohou využít ambulantní nebo terénní formu služby. AS se zaměřuje hlavně na seniory osamělé, kteří mají psychické nebo fyzické obtíže. Na typu pomoci se domlouvá individuálně a s touto podporou můžeme žít běžným způsobem života ve své domácnosti. AS zařizuje i potravinové banky, takže seniorům mohou pomoci i s problémem potravinové nouze.

Plačící seniorka.
Foto: Pixabay. AS se zaměřuje hlavně na seniory osamělé, kteří mají psychické nebo fyzické obtíže.

Diakonie Českobratrské církve evangelické

Diakonie má opravdu široké pole působnosti, co se seniorů týče. První zmíníme osobní asistenci. Ta není nikterak vázaná časově ani náplní, vždy záleží na domluvě klienta a asistenta, který může být nápomocen s nakupováním, vařením, dopravou a mnoha dalšími činnostmi.

Další nabízenou službou je pečovatelská služba. Zde se domlouvá konkrétní doba pomoci, která může obsahovat pomoc s hygienou, podávání léků nebo doprovod k lékaři.

Méně častou, přitom velmi nápomocnou službou jsou Návštěvy proti samotě. Tato služba nabízí setkávání seniora s dobrovolníkem, se kterým si může povídat, jít na vycházku či výlet nebo trávit čas jinou příjemnou aktivitou, aby člověk nebyl stále sám.

Žena tlačí invalidní vozík.
Foto: Pixabay. Služba nabízí setkávání seniora s dobrovolníkem, se kterým si může povídat, jít na vycházku či výlet nebo trávit čas jinou příjemnou aktivitou

Další články z této rubriky

Vypěstujte si malého zahradníkagutentor-overlay

Vypěstujte si malého zahradníka

Po pauze trvající několik desítek let objevuje mladá generace kouzlo zahradničení. A tak se ve městech budují komunitní zahrady, balkóny…

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*