Dostáváme od vás otázky, jestli stát a zdravotní pojišťovny už nějak lépe než v minulosti podporují to, aby se člověk déle udržel soběstačným a nemusel v dnešní době skončit kvůli snížené pohyblivosti v nějakém sociálním zařízení. Situace je opravdu lepší než dříve. Ukažme si, jaký je postup.
Prvním krokem by měla být žádost na svou zdravotní pojišťovnu prostřednictvím poukazu od praktického lékaře. Pojišťovny dnes hradí až tisíce položek různých pomůcek nebo na ně alespoň částečně přispívají.
Druhým krokem jsou pak státní dávky. Lidé s průkazem ZTP nebo ZTP/P mají nárok na tzv. příspěvek na mobilitu ve výši 900 korun měsíčně na přepravu jinou než bezplatnou veřejnou dopravou, dokonce ani obvykle není potřeba prokazovat tento nárok účtenkami apod.
Pak existuje ještě příspěvek na zvláštní pomůcky pro osoby s těžkou vadou hybného nebo nosného ústrojů nebo osobám se sluchovým nebo zrakovým postižením. Jedná se o příspěvek na invalidní vozík, úpravu v bytě reflektující dané postižení a spoustu dalších.
U úřadu práce lze požádat třeba i o příspěvek na automobil v případě péče o zvlášť těžce postižené, a to až do výše 400 000 Kč. Větší pomůcky lze zapůjčit po dotazu na sociálního pracovníka nejbližšího místně příslušného městského úřadu, jaké jsou půjčovny ve vaší blízkosti.
Dalším krokem je asistenční pomoc, a i zde nejlépe poradí sociální pracovník městského úřadu. Sociálních služeb je řada: pečovatelskou službou nebo domácí péčí počínaje, až po denní stacionáře. Pokud má senior někoho, kdo s ním může zůstat doma, nabízí se pak celá škála příspěvků na péči. Podrobnější informace naleznete na stránkách Ministerstva práce a sociálních věcí České republiky.
Zdroj: redakce – Milan Dobrovský, Brno.rozhlas.cz
Manžel po amputaci pravé nohy v kolenním kloubu. Tudíž zcela totožné jako amputace ve stehně, i ze zdravotního a protetického hlediska. Stejně tak je posuzován i pojišťovnou. Má stehenní protézu. Žádali jsme o příspěvek na automobil, protože si zakoupil auto s automatickou převodovkou a naučil se ho řídit pouze s levou nohou. Příspěvek na auto nedostal nesplňuje tabulky, protože tam je uvedeno, že nárok má osoba s amputací končetiny ve stehně. Bohužel jsme neuspěli ani u soudu. Tabulky jsou tabulky, ale to že je dělají neodborní a nekompetentní lidé už nikoho nezajímá. Ono získat jako postižený něco od státu je v dnešní době celkem tvrdý oříšek. Takže manžel si platí jako částečný ID sám, protože plný ID nedostal. Jak se bude ale dopravovat do práce a jakou práci bez končetiny má vykonávat už mu nikdo neřekl. Je mu 60 let a je manuálně pracující.