Netradiční ovoce vypěstované na vaší zahradě

Kiwi.
Foto: Pixabay.

Jaké netradiční ovoce si na své zahrádce můžete vypěstovat? Některé druhy ovoce jsou jen zapomenuté a znovu objevené, jiné jsou nově vyšlechtěny právě pro české podnebí. A z čeho dělaly marmeládu vaše babičky?

Mišpule

Strom, který vám představíme jako první, možná znáte právě od svých babiček. Dříve bylo toto ovoce velmi populární. Řeč je o mišpuli obecné. Seženete ho buď jako nízký strom, nebo jako keř. Strom může dorůst výšky 4–6 metrů. Nejen, že se vám urodí plody, ale strom či keř má také krásné listy, které budou chloubou vaší zahrádky. Listy se na podzim zbarví do bronzově červené barvy. Velmi výrazné bílé květy naopak budou ozdobou vaší zahrady v průběhu května a června.

Mišpule.
Foto: Pixabay. Mišpuli obecnou seženete buď jako nízký strom, nebo jako keř.

Ovoce, které se sbírá až po přejití prvními mrazíky, je sladké, připomíná hrušku. Můžete je konzumovat jen tak, nebo vyrobit fantastické džemy, kompoty či povidla. Plody mají velký obsah vlákniny a dětem je možné je podávat např.při průjmech. Působí také ke snížení tvorby žlučových kamenů a proti rakovině tlustého střeva.

Moruše

Léty zapomenutý strom nebo keř, který opět získává na své popularitě.  Kromě většího množství odrůd, ze kterých můžete vybírat, je k dispozici i výběr podle plodů. Na trhu seženete jak červené, růžové a černé, tak i bílé odrůdy. Stromek můžete zakoupit jako klasický nebo převislý. Převislý strom se vám sám bude tvarovat do krásného zeleného deštníku. Plody moruše jsou sladké a drobné, vypadají jako maliny. Dozrávají postupně a obsahují velké množství vitaminů. Výborné jsou jak k přímé konzumaci, tak k výrobě džemů nebo jako sušené ovoce.

Tip redakce: Pokud si koupíte klasický keř nebo strom, počítejte s větším vzrůstem. Jestliže máte malou zahrádku, a přesto toužíte mít na své zahradě moruši, sáhněte po moruši převislé.

Kiwi

Mrazuvzdorné odrůdy kiwi se těší na našich zahradách velké popularitě. Je potřeba dobře zvolit druh, protože některé plody jsou malé, jiné velké, některé spíše sladké, jiné kyselé. Také je potřeba dát pozor na to, zda je rostlina samosprašná – v takovém případě bude plodit i tehdy, pokud zakoupíte jednu rostlinu. Existují totiž druhy, u nichž je zapotřebí koupit rostliny dvě, samčí a samičí, protože bez jejich vzájemné „spolupráce“ při opylovaní plody nikdy nevyrostou. Kiwi tvoří dlouhé pnoucí šlahouny, které můžete v zahradě použít jako dekoraci, k zakrytí nevzhledných míst nebo jako stínění na pergolu. Bílé květy mají jemnou citronovou vůni. Plody dozrávají kolem poloviny září. Nová odrůda Scarlet September s červenými plody a odrůda Vitakola dozrávají už koncem srpna.  

Kiwi.
Foto: Pixabay. Mrazuvzdorné odrůdy kiwi se těší na našich zahradách velké popularitě.

Fíkovník

Máte rádi fíky? Pak si je můžete vypěstovat sami na své zahrádce. Mrazuvzdorné odrůdy vydrží až do -10 °C, některé i do -15 °C. Pěstování fíků je opravdu jednoduché. Na českém trhu najdete velké množství druhů. Fíkovník můžete pěstovat jako keř nebo strom, plody jsou podle druhu zelené, červené nebo fialové. Pro pěstování se doporučuje mírně vápenatá půda obohacená o humus. První dva roky je vhodné rostlinu chránit před vymrznutím – na zimu ji přesuňte do vnitřních prostor. Pokud přes zimu omrzne starší rostlina, vyžene sice na jaře nové výhonky, ale přesto doporučujeme fíkovník na zimu překrýt chvojím.

Tip redakce: Některým druhům fíkovníků musíte pro zachování dobré plodnosti „usměrnit“ kořeny. Při sázení uděláte větší díru, kterou vyskládáte plochými kameny nebo cihlami tak, aby kořeny vytvořily spíše větší kořenový bal přímo pod rostlinou a nerozrůstaly se do okolí.

Pokud požadujete spíše užší odrůdu fíkovníku, doporučujeme fíkovník smokvoň „Melanzana“, který má sladké plody výrazné chuti. Dužina je červená až fialová a jeho vzrůst užší a vzpřímenější.

Fíkovník.
Foto: Pixabay. Mrazuvzdorné odrůdy fíků vydrží až do -10 °C, některé i do -15 °C.

Kaki

Toto ovoce, které jistě znáte z tuzemských obchodů, je typické svými sladkými oranžovými plody, jež se prodávají hlavně v období Vánoc. Kaki si můžete vypěstovat i na zahradě. Pěstuje se jako přenosná rostlina. Tedy od jara do podzimu ji můžete mít na své zahradě a pak ji přeneste do chladné místnosti nebo do vytápěného skleníku. Plody se sklízejí od poloviny září až do října. Rostlina má ráda slunná stanoviště, mírnou a častou zálivku.

Kaki.
Foto: Pixabay. Kaki se pěstuje jako přenosná rostlina.

Dnešní možnosti jsou nepřeberné a ovocné stromky nebo keře nemusíte kupovat jen v zahradnictví. Na internetu najdete velké množství ověřených internetových obchodů – zahradnictví, u nichž se nemusíte bát zaslání sazenic, keřů či stromků poštou.

Zdroj: Farma Vraňany, Zahradnictví Spomyšl

Další články z této rubriky

Trendy v zahradničenígutentor-overlay

Trendy v zahradničení

Zvykli jsme si sledovat trendy v oblékání, stravování nebo barvách, ale co zahrady? I ty podléhají trendům a ty aktuální…

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*