Výstaviště Lysá nad Labem slaví třicetileté výročí

Výstaviště Lysá nad Labem slaví třicetileté jubileum.
Foto: Dana Vondrášková

Heslem letošního roku „30 let s vámi“ si Výstaviště Lysá nad Labem připomíná kulaté jubileum bohaté výstavní činnosti s tematicky zaměřenými výstavami a prezentačními či kulturními akcemi, oblíbenými a hojně navštěvovanými širokou veřejností z celé republiky.

Výstaviště Lysá nad Labem slaví třicetileté výročí
Záplava barev narcisů, tulipánů a dalších jarních cibulovin. Foto: Dana Vondrášková

Lysá nad Labem leží v úrodné nížině třicet kilometrů severovýchodně od Prahy. Městu dominuje barokní zámek, prozrazující uměleckou invenci slavného italského architekta Giovanniho Battisty Alliprandiho. V současnosti slouží jako domov pro seniory a je nepřístupný. K procházce zve obdivuhodně uspořádaný zámecký park s mnoha alegorickými sochami z dílen Matyáše Bernarda Brauna a Ignáce Františka Platzera. Byly zhotoveny na zakázku hraběte a mecenáše Františka Antonína Šporka, majitele panství, jenž výrazně přispěl i k utváření krajiny v barokním pojetí včetně altánků, sochařské výzdoby či lesních pousteven. Kromě zámku obnovil v Lysé nad Labem klášter bosých augustiniánů a nechal postavit kostel Narození sv. Jana Křtitele. Stojí za to zažít příjemnou atmosféru města s mnoha zajímavými pamětihodnostmi a místy, jež lákají k návštěvě.

Výstaviště Lysá nad Labem slaví třicetileté výročí
Zámek v Lysé nad Labem s upraveným zámeckým parkem plným barokních soch. Foto: Dana Vondrášková

Lysá nad Labem je známa rovněž díky vyhlášeným akcím a tematickým výstavám, pořádaných po celý rok ve výstavišti, kam se pravidelně sjíždí tisíce návštěvníků z širokého okolí. První hala byla zbudována na místě původní staré zahrady nedaleko vlakového nádraží a slavnostně otevřena 23. září 1994. Postupně se výstaviště rozšiřovalo o další kryté výstavní pavilony. V současné době představuje celková plocha areálu 24 100 m2, z toho kryté haly A, B a C disponují rozlohou 9 100 m2, zatímco venkovní dlážděný prostor 15 000 m2. Hala C, kde se konají koncerty a akce, jichž se může účastnit až tři tisíce diváků, se veřejnosti poprvé otevřela 20. září 2013. Díky ní je výstaviště v Lysé nad Labem považováno za nejmodernější výstavní soubor v České republice.

Výstaviště Lysá nad Labem slaví třicetileté výročí
Venkovní plocha je plná stánků. Foto: Dana Vondrášková

Každoročně se zde koná na třicet prodejních, prezentačních či kontraktačních výstav s tematicky bohatým programem, a to nejen regionálního a celorepublikového, ale také mezinárodního významu.

Kromě oblíbených květinových výstav – jarní narcisy, tulipány a cibuloviny, jiřinkové slavnosti, bonsaje, celostátní výstavy květin a zahradnických trhů – je k vidění evropská výstava králíků a morčat, mezinárodní veletrhy koní s galashow, chovatelské výstavy, veletrh zahrádkářství, zemědělství a potravinářství či Retro garáž, největší veteránská akce svého druhu v ČR, a také veletrh léčebných lázní, wellness, pobytů a relaxace. Nechybí veletrh prezentující šikovné ruce seniorů stejně jako tradiční Polabské vánoční trhy i Pivní a vinné slavnosti. Podrobný kalendář výstav a veletrhů: https://www.vll.cz/kalendar-vystav.

Výstaviště Lysá nad Labem slaví třicetileté výročí
Pohled do haly s jarní výstavou Narcis. Foto: Dana Vondrášková

Ať se rozhodnete pro kteroukoliv z atraktivních a jedinečných výstav pořádaných Výstavištěm Lysá nad Labem, budete spokojeni. Návštěvu můžete spojit s prohlídkou města a občerstvením v některé z místních oblíbených restaurací a útulných cukrárnách.

Zdroj: redakce – Dana Vondrášková (autorské dílo), vll.cz

Další články z této rubriky

Tajemná Indonésiegutentor-overlay

Tajemná Indonésie

Svého druhu nejobsáhlejší a největší výstava zavede návštěvníky do tajemných míst Indonésie v jihovýchodní Asii a Oceánii, kde lidé izolovaných…

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*