Pavla Momčilová: Ovládněte své hormony jídlem

Pavla Momčilová: Ovládněte své hormony jídlem
Foto: Pixabay

Fit po padesátce – Klimakterium v pohodě – Bez osteoporózy

Na potlačení nežádoucích stavů klimakteria existují léky a řada výživových doplňků, ale ani ty nejsou všemocné. Jednoduchým a účinným způsobem, jak dosáhnout úlevy, je změna jídelníčku se zařazením potravin obsahujících přirozené složky fytoestrogenů.

Pavla Momčilová: Ovládněte své hormony jídlem
Foto: Se svolením Medica Publishing

Pavla Momčilová v úvodu své knihy, zabývající se tematikou klimakteria, připomíná riziko osteoporózy v postmenopauze i kardiovaskulárního onemocnění. Zdravým životním stylem a především zdravou stravou lze všem těmto neduhům předcházet. Autorka vysvětluje, jak je pro ženy po padesátce důležitý význam estrogenů a fytoestrogenů, které jsou rostlinnou alternativou hormonů, a představuje výběr potravin, jež je obsahují. Jedná se zejména o sóju a produkty z ní, luštěniny, olejniny, celozrnné obilniny, zeleninu a ovoce. Doporučuje rovněž bylinky vhodné k přípravě blahodárných léčivých čajů.

Podstatnou část přínosné publikace tvoří recepty, v nichž jsou obsaženy potraviny s obsahem fytoestrogenů, které jsou v rozpisu pro přehlednost zvýrazněny. Inspirativní návody zahrnují tipy na chutné snídaně, obědy a večeře, polévky, pomazánky, nápoje a smoothies, vybrat je možno ze studeného bufetu, různého pečiva a dezertů. Nechybí ani masité pokrmy včetně pikantní klasiky kung-pao.

Stejně dobře si lze pochutnat i na veganských řízečkách, švýcarském vegetariánském řízku, kapustových karbanátcích či dokonce na vegetariánské domácí „zabíjačce“. Lákavá jsou rovněž nápaditě připravená zeleninová jídla nebo pestrý výběr osvěžujících salátů.

Možná vás překvapí, jak skvělá může být sója a z ní upečený Sachr dort, bábovka či bochánky s ořechy, popsané v receptech zaměřených na pečivo a dezerty.

Stojí za to vyzkoušet odlehčenou zdravou a lahodnou stravu, prospěšnou organismu nejen v období klimakteria. Pomáhá bez ohledu na věk všem, jimž záleží na svém zdraví a dobré kondici.

Zdroj: redakce – Dana Vondrášková, medicapublishing.cz

Další články z této rubriky

Michael Connelly: Advokátgutentor-overlay

Michael Connelly: Advokát

Jde o příběh advokáta, který po roční pauze zvažuje svůj návrat do světa advokacie a netuší, že už někdo jiný…
Iveta Svobodová: Jako přízrakgutentor-overlay

Iveta Svobodová: Jako přízrak

Kniha plná napětí, vyprávějící o současných kriminálních případech, sahajících až za hranice našeho státu.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*