Novoroční předsevzetí – přání, nebo příkaz?

Kancelářské potřeby a desky s letopočtem 2021.
Foto: Pexels.

Téměř polovina z nás si někdy dala novoroční předsevzetí, ale jen málokdo jej následně vyplnil. Proč máme problém s dodržením toho, co si původně přejeme? Že bychom si to vlastně až tak nepřáli? Pojďte se s námi podívat na nejčastější předsevzetí a inspirujte se.

Jaká jsou nejčastější předsevzetí?

Každý rok mnozí z nás přemýšlejí, jestli tentokrát má smysl si dát předsevzetí, a pokud ano, jaké. Mezi nejčastější patří ta, která se týkají našeho zdraví.

 1. Zhubnu. Přes Vánoce konzumujeme nadměrné množství kalorických jídel a tímto předsevzetím se utvrzujeme v tom, že je na čase po Novém roce něco se svou váhou udělat.
Muž se váží na váze.
Foto: Pexels. Předsevzetí se velmi často týkají redukce váhy.
 1. Budu jíst více zdravě. Stejně jako u hubnutí, jde o často řešený problém, kdy se upínáme k Novému roku jako možnému začátku toho, k čemu se celý rok odhodláváme. Zdravější jídelníček, více zeleniny, ovoce, méně tuků, cukrů…
 2. Začnu sportovat. Ať už na základě dárku ve formě poukázek (ačkoliv tento rok nás to nejspíše minulo) na lekce cvičení, permanentky do fitness centra, nebo „jen“ touhy po pohybu a zdravějšího životního stylu, bývá jedním z nejčastějších předsevzetí právě sport. Pohyb je prospěšný nejen pro fyzickou, ale i psychickou stránku, takže směle do toho!
 1. Udělám si na sebe čas. Neustále jsme v zápřahu, ať již pracovním, nebo jako hlídací babičky a dědečci, staráme se o své partnery, okolí, domácnost. Ale kdy máme čas na sebe? Mnoho z nás si tedy přeje čas pro sebe, ale umíme říct povinnostem ne a trochu času si opravdu dopřát?
 2. Budu se vzdělávat. Díky online kurzům máme široké množství možností, jak se vzdělávat. Jistě je prospěšné udržovat mozkové buňky v činnosti, proto je dobré udělat co nejrychleji první krok – a tím je přihlášení se na některý z kurzů nebo jinou formu vzdělávání. Motivace je potom na světě hned.
Zelené jablko na dlani.
Foto: Pexels. Upínáme se k Novému roku jako možnému začátku toho, k čemu se celý rok odhodláváme.
 1. Zbavím se závislostí. Ten, kdo kouří, popíjí, miluje sladké nebo má jinou formu závislosti, bilancuje nejčastěji koncem roku, a pokud zvažuje skončit se svou závislostí, Nový rok se přímo nabízí. Jde ovšem o jedno z nejtěžších předsevzetí k dodržení. Zkusili jste si už pomoci třeba sázkou?

Předsevzetí většině z nás vydrží jen pár dní. Důvod bývá ten, že vnitřně nejsme rozhodnuti pro danou změnu, nebo nemáme oporu v rodině a okolí. Je tedy třeba zvážit, jestli takové předsevzetí má smysl, abychom se zbytečně netrápili vědomím, že jsme to letos zase nezvládli… Rozhodujme se podle sebe, berme Nový rok jako příležitost, ale ne dogma, bez kterého nemůžeme změnit vlastní život nebo jeho část. Slabá vůle se může vytrénovat, neklaďme si tedy příliš náročné cíle. Aby se z nové činnosti stal zvyk a přijali jsme ji za svou, měli bychom vydržet alespoň tři měsíce. Potom můžeme cíl lehce navýšit.

Činky, krejčovský metr a jablko.
Foto: Pexels. Pohyb je prospěšný nejen pro fyzickou, ale i psychickou stránku, takže směle do toho!

Jak splnit předsevzetí?

 1. Určete si pevný termín pro změnu a ten dodržte (raději krátkodobé cíle).
 2. Předsevzetí si důkladně promyslete a zvažte, čeho chcete dosáhnout a proč.
 3. Nepodceňujte se a myslete pozitivně.
 4. Změnu si rozdělte na menší části, myslete na to, že důležitá je kvalita, opakování činnosti a její dodržování.
 5. Pokud polevíte, nevzdávejte se! Vraťte se zpět k novým pravidlům a pokračujte opět po menších krocích.
 6. Nezapomínejte se odměnit za dobře odvedenou práci, nikdo jiný to za vás neudělá. 🙂
 7. Je dobré mít předsevzetí napsané a umístěné na viditelném místě.

Pro rok 2022 přejeme hodně štěstí a úspěchů, ať již předsevzetí mít budete, nebo ne. Důležité je dělat si radost každý den a žít tak, aby každý náš den stál za to.

Zdroj: redakce – Antonie Podhrabská

Další články z této rubriky

Zásady správného zavařovánígutentor-overlay

Zásady správného zavařování

Nastal čas, kdy zahradníci ve velkém sklízejí úrodu a snaží se ji uschovat na zimu. Co je potřeba dodržet, abyste…
Přírodní ochrana před klíšťatygutentor-overlay

Přírodní ochrana před klíšťaty

Klíšťata patří k nepříjemným letním společníkům. Ať člověk dělá, co dělá, někdy není úplně jednoduché jim zabránit, aby se do…
Jak správně pečovat o trávníkgutentor-overlay

Jak správně pečovat o trávník

Kdo má zahradu, má nejspíš minimálně pár metrů čtverečních trávníku. Jak o něj pečovat, aby i v největších vedrech vypadal…
Potápěč.gutentor-overlay

Je to možné? Rekordy českých seniorů

Zmapovali jsme pro vás pár zajímavostí o aktivitách některých našich spoluobčanů ve vyšším věku. Samotné nás překvapilo, jací borci mezi…

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*