Vhodné pohybové aktivity aneb neseďte za pecí

Žena roluje podložku pro jógu
Foto: Pexels

Dnes nebudu rozebírat přínosy plavání, protože bazény a plovárny jsou zavřené. Vynechám i petanque, tanec nebo badminton, které bych jinak také doporučil jako vhodné. Ani ty není možné v současné době minimalizace sociálních kontaktů provozovat bezrizikově. A pro tentokrát se nebudu zabývat ani chůzí, nordic walkingem a jógou, protože těm se jako nejvhodnějším pohybovým aktivitám pro seniory věnujeme na tomto webu v řadě samostatných článků. O čem tedy ještě nebyla řeč a jaké další pohybové aktivity jsou vhodné?

Výlety na kole

Zmíním především jízdu na kole. Volte mírné, klidné tempo a vyberte si takovou trasu, kde je i něco zajímavého k vidění. Udělá vám to dobře na těle i na duši. Současné počasí ještě umožňuje i cykloturistiku, takže pokud jste trochu zdatnější, naplánujte si delší trasu s odpočinkovými zastávkami. Brzy se v samostatném článku budeme věnovat elektrokolům, která otevírají úplně nové možnosti zdravé individuální cyklistiky. A pokud nemůžete ven, nabízí se využití rotopedu!

Cykloturistika v přírodě.
Foto: Pixabay. Při jízdě na kole volte mírné, klidné tempo a vyberte si takovou trasu, kde je i něco zajímavého k vidění.

Zimní krajinou na běžkách

Blíží se zima a nejvhodnějším zimním sportem je běžecké lyžování. Volte rovinatější trasy, dostatek odpočinku a vždy něco malého k snědku a pití s sebou. Ale to vy víte – pokud tedy máte dostatečnou fyzickou kondici na běžky, dejte jim tuto zimu ještě větší prostor než kdy jindy.

Běžecké lyžování u řeky.
Foto: Pixabay. Dejte tuto zimu běžeckému lyžování ještě větší prostor než kdy jindy.

Protažení těla doma

Jestliže vám podmínky nedovolí opustit dům či byt, je tu prostor pro řadu cvičení, ať již protahovacích, nebo balančních i dalších. Inspirací vám bude internet obsahující desítky vhodných videopořadů cvičení pro seniory. Zkuste si občas malý test své hybnosti. Nejprve kolikrát za 30 sekund provede vztyk ze sedu na židli do stoje a zpět? Dále jak hluboko se dokážete předklonit? Jak daleko dosáhnete, pokud chcete spojit prsty obou rukou za zády? Uvidíte, jak se postupně díky udržování svých pohybových aktivit budete i v hybnosti svého těla zlepšovat.

Žena se protahuje.
Foto: Pexels. Zkuste si občas malý test své hybnosti.

Na co nezapomínat

A jedno doporučení závěrem. Mladí nepotřebují před začátkem pohybové aktivity podstatnější rozcvičování, a přesto vidíme u sportovců, jak nezačnou s aktivitou dříve, než se pořádně rozcvičí. Proto nikdy nevynechávejte protažení, malou rozcvičku před tím, než se pustíte do jakékoliv intenzivnější pohybové aktivity. Také nezapomeňte na to, co se zdá být samozřejmé, ale přitom to většina seniorů nedělá: pravidelné dýchání při pohybu, vnímání svého těla a jeho správné držení, pravidelné přestávky, postupné zvyšování zátěže a pití každou půl hodinu.

Další články z této rubriky

Proč nepijeme dost?gutentor-overlay

Proč nepijeme dost?

Když dostatečně pijeme, umožnujeme celému organismu optimálně fungovat. Podporujeme metabolismus, tr…

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*