Jóga pro začátečníky, nikdy není pozdě

Jóga je perfektním nástrojem pro zlepšení fyzického zdraví, ale také pro získání psychické pohody, která je stejně důležitá.
Foto: Pikwizard

Mezi nejčastější neduhy seniorského věku patří bolesti kloubů a zad, špatný spánek, negativní nálada a vysoký tlak. Lepší než léky, které řeší jen následky, je dopřát svému tělu dostatek vhodného pohybu a nácvik správného dýchání. Díky tomu jsme schopni neduhy stáří zmírnit, nebo dokonce odstranit. Jak na to? Vyzkoušejte jógu.

Proč jóga?

Jóga je perfektním nástrojem pro zlepšení fyzického zdraví, ale také pro získání psychické pohody, která je stejně důležitá. V nabídce mnoha center dnes najdete jógu přímo pro seniory, která se cvičí v malých skupinkách, s důrazem na individuální přístup a v pomalejším tempu a vždy se uzpůsobuje fyzickým možnostem cvičících. Díky józe se můžete naučit naslouchat vlastnímu tělu, na chvíli se zastavit a nabrat pozitivní energii.

Jak se cvičí?

V józe se provádějí cviky na posílení svalstva, rozvolnění kloubů, protažení i uvolnění těla a využívá se relaxačních technik, zdravotních a dechových cviků. Největší pozornost je věnována správnému dýchání, které bývá často podceňováno, ačkoliv dokáže ovlivnit široké spektrum potíží. Lekce bývají zakončeny příjemnou relaxací. Cvičí se ryze s vahou vlastního těla a dechem. Pro cvičení jógy tedy potřebujete pouze odhodlání, podložku, pohodlné oblečení a kvalitního lektora.

Pro koho je vhodná?

Obrovskou výhodou jógy je, že je vhodná téměř pro všechny. Nezatěžuje klouby, takže je ideální i pro osoby s nadváhou, bolestí kloubů a pohybového aparátu, jen je třeba vždy individuální přístup a domluva. Také je dobré lektora informovat o zdravotních obtížích, aby mohl volit cviky, které budou šité na míru dané skupince. Každý potom cvičí dle svých možností a schopností.

Co na sebe?

Hlavní je, abyste se cítili pohodlně. Oblečení by mělo být lehké, příjemné a nemělo by vás nikterak omezovat v pohybu. Jóga se cvičí bez obuvi, takže můžete zvolit ponožky nebo ideálně bosou nohu. Na lekcích většinou bývá možnost zapůjčení „jógamatky“ (podložka na cvičení jógy), ale lepší je mít vlastní, už kvůli hygieně. Také je dobré vzít si tenkou přikrývku na závěrečnou relaxaci, abychom se cítili maximálně pohodlně a příjemně.

Zdroj: Antonie Podhradská, Thespruce.com

Obrovskou výhodou jógy je, že je vhodná téměř pro všechny.
Foto: Pikwizard Obrovskou výhodou jógy je, že je vhodná téměř pro všechny.

Další články z této rubriky

Žena se vsedě protahuje.gutentor-overlay

Domácí cvičení pro seniory

Chcete se udržet v kondici, a podpořit tak svou imunitu a celkové zdraví, hlavně i to psychické? Pot…
Proč nepijeme dost?gutentor-overlay

Proč nepijeme dost?

Když dostatečně pijeme, umožnujeme celému organismu optimálně fungovat. Podporujeme metabolismus, tr…

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*