Škodí zapnutá televize při usínání/spánku?

Usínání u televiz
Foto: Freepik

Pokud jde o spánkové návyky, existují lidé, kteří usínají se zapnutou televizí, a ti, kteří nikdy u televize neusnou. První skupina přísahá na to, že bez televize nemůže usnout, zatímco druhá skupina tvrdí, že jim kazí spánek. Jak je to opravdu – je špatné usínat/spát se zapnutou televizí?

Stejně jako na většinu věcí v životě, ani zde nemusí existovat jednoznačná odpověď.

Odbornice na spánek W. Troxel, Ph.D., vedoucí behaviorální a sociální vědkyně v RAND Corporation a autorka knihy Sharing the Covers vysvětlila souvislosti.

Má spánek se zapnutou televizí nějaké výhody?

Pro některé lidi je usínání při zapnuté televizi nezbytnou součástí jejich nočního rituálu. Podle W. Troxel jim naladění televize před spaním pomáhá odreagovat se od stresu z celého dne a odpočinout si.

Stejně tak zvuk televize během spánku slouží jako příjemný, uklidňující bílý šum, který může přehlušit jiné rušivé vlivy (například hlučné sousedy nebo hlasitý pouliční provoz).

Tyto relaxační účinky mohou vysvětlovat, proč je spaní se zapnutou televizí tak oblíbené. Podle studie Behavioral Sleep Medicine, kde byl výzkum proveden s více než 800 dospělých lidí, bylo zjištěno, že téměř třetina z nich spoléhá na televizi jako na pomůcku při usínání.

Jak může být spánek se zapnutou televizí škodlivý?

Na druhou stranu může usínání u Netflixu nebo nočních zpráv zničit váš spánek (a možná i vaše vztahy). Zde je několik důvodů, proč je špatné spát se zapnutou televizí:

1. Narušuje vaše vnitřní hodiny

„Televizory, stejně jako jiná elektronická zařízení, vyzařují modré světlo, které může narušovat spánek, cirkadiánní rytmus a hormonální rovnováhu,“ říká W. Troxel.

Podle Harvard Health Publishing totiž modré světlo blokuje produkci melatoninu, hormonu, který pomáhá regulovat cirkadiánní rytmus (tj. 24hodinové vnitřní hodiny) a pomáhá při usínání.

K narušení hladiny melatoninu není potřeba ani mnoho světla. Podle Harvard Health Publishing na vás mohou působit i malé paprsky vyzařované stolní lampou.

2. Kvůli pořadu v televizi jste dlouho vzhůru

Když se před spaním podíváte na televizní pořad, který si zaslouží pozornost, pravděpodobně zůstanete vzhůru déle, abyste se podívali na další díl (nebo dva či tři?).

Vyplývá to ze studie Behavioral Sleep Medicine: Lidé, kteří k usínání využívali média, jakým je televize, chodili spát později.

Aby toho nebylo málo „televizní pořady jsou navrženy tak, aby byly velmi poutavé, takže je velmi obtížné přestat se sledováním,“ uvádí W. Troxel. „Generální ředitel Netflixu vlastně řekl, že jejich největším konkurentem je spánek.“

Jde ale o to, že když zůstáváte dlouho vzhůru a váš spánek je nepravidelný a krátký, jste náchylní k řadě zdravotních problémů. Nedostatečný spánek je spojen s větším rizikem deprese, cukrovky a kardiovaskulárních problémů.

3. Přerušuje váš spánek

Nejenže vás televize před spaním udrží déle vzhůru, ale může také narušit váš spánek poté, co se ponoříte do říše snů. Viníkem většinou bývá opět vysoce stimulující obsah.

Pokud například usínáte při sledování hororu, mohou vás jeho záběry pronásledovat ve snech a způsobovat noční můry. „Osobně vím, že jsem musela přestat sledovat některé pořady, které mám ráda, jen proto, že jsem věděla, že mi způsobují bizarní nebo děsivé sny,“ říká W. Troxel.

Dokonce i sledování zpráv může být v dnešní době velmi znepokojivé, což je kontraproduktivní, když se snažíte usnout.

Jindy za přerušení klidného spánku může hluk z televize. Probudit vás může například změna hlasitosti, ke které často dochází, když se objeví nový pořad nebo reklama.

Nebo vás paradoxně může probudit i zvuk vypínající se televize. „Mnoho mých klientů si na televizi nastaví budík, kterým se vypne v určitou dobu, ale časem si na to zvyknou a jejich mozek si na tento časový údaj zvykne až tak, že se probudí, když se televize vypne,“ vysvětluje W. Troxel. A tyto časté poruchy spánku mohou ovlivnit vaše každodenní fungování.

4. Zapnutá televize během usínání může způsobit konflikt s partnerem

Toto je „jeden z důležitých (a často opomíjených) důsledků, který je třeba zvážit,“ říká W. Troxel. „U párů, které sdílejí lůžko, jsou spánek a spánkové chování vzájemně závislé.“

To znamená, že pokud jeden z partnerů rád podřimuje u zapnuté televize a druhý ne (protože to negativně ovlivňuje kvalitu jeho spánku), může to vést ke konfliktu ve vztahu.

Pokud se vám opravdu nedaří usnout a domníváte se, že televize je jediným způsobem, jak si zajistit spánek, W. Troxel doporučuje vyhledat odbornou léčbu: „Možná trpíte poruchou spánku, například nespavostí nebo chronickými nočními můrami.“

V takovém případě je používání televize jako pomocníka při usínání pouze léčbou příznaků, nikoliv příčiny.

Ale je tu dobrá zpráva: „Existují velmi účinné behaviorální (tj. nemedikamentózní) léčby, které mohou tyto stavy léčit,“ tvrdí W. Troxel. Spánkový specialista vám může pomoci řešit váš problém a sestavit léčebný plán na míru, který vás podpoří v získání dlouhodobé úlevy od bezesných nocí.

Stručně řečeno, obecně je špatné spát se zapnutou televizí. „Z dlouhodobého hlediska je lepší najít způsob, jak usnout a zůstat spát hluboce a rychle bez televize,“ konstatuje W. Troxel.

Takže pro všechny zastánce televize: Ačkoli může být těžké vytvořit si před spaním nové návyky, je to pravděpodobně ve vašem nejlepším zájmu.

Zdroj: redakce – Justýna Malásková, Livestrong.com

Další články z této rubriky

Čím nahradit alkoholgutentor-overlay

Čím nahradit alkohol

Pití alkoholu vede ke zvýšeným ztrátám vody močí v důsledku prodloužené suprese antidiuretického hormonu (Sailer et al., 2020), což přetrvává…
Trendy aktivního stářígutentor-overlay

Trendy aktivního stáří

S tím, jak se prodlužuje délka dožití, leckdy žehráme na to, že se sice dožíváme vyššího věku, ale není to…
Za co nám ledviny (ne)poděkujígutentor-overlay

Za co nám ledviny (ne)poděkují

Onemocnění ledvin je často chronické a bezpříznakové, takže o něm prakticky nevíme. Přitom postihuje 10 % populace.
Účinky tělesné aktivity na psychikugutentor-overlay

Účinky tělesné aktivity na psychiku

V roce 2006 jsem se účastnil konference ve Slovinsku. Vyslechl jsem tam přednášku významného indického mistra jógy. Jmenoval se Swami…
Čas a řečigutentor-overlay

Čas a řeči

Stále se kolem nás mluví o prevenci a vlastní zodpovědnosti za své zdraví a já jen čtu, naslouchám a čekám.…

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*