Pět zásadních knih o štěstí ve stáří

Otevřená kniha v knihkupectví.
Foto: Pixabay

Je láska jen pro mladé? Autoři těchto knih nesouhlasí! A berou do ruky pero, aby to dokázali: láska podléhá všem věkovým kategoriím a šance potkat spřízněnou duši je tím větší, čím déle člověk studuje tu svou. Rozvážné ženy v domácnosti, úspěšné kariéristky, romantičtí filozofové a další literární hrdinové to potvrzují: v šedesáti život (a láska) někdy teprve začíná.

André Maurois: Zářijové růže

„Nepropásněte příležitost být šťastný, život vám mnoho takových příležitostí neposkytuje.“

Francouzský klasik André Maurois se netajil svou láskou k ženám. Navzdory připisovaným milostným aférám prožil Maurois dlouhý život v manželství se svou ženou Simone – a možná právě v románu Zářijové růže vysvětlil proč.

Postarší spisovatel Guillaume Fontaine je tu unaven odměřeným rodinným životem a propadá hluboké osobní krizi. Uniknout z něj mu pomáhá milostné dobrodružství – vášeň k mladé herečce Dolores Garciové. Letmý románek přeroste v něco víc: Fontaine se cítí mladý a plný energie a podzim života náhle rozkvete do jara. Milostný trojúhelník však potřebuje řešení. S kým spojit svá poslední léta – s talentovanou herečkou nebo s oddanou manželkou? Nebudeme prozrazovat intriky, ale ujišťujeme vás, že ve finále hrdina najde skutečné štěstí.

Zářijové růže

André Maurois

nakladatelství ODEON

1982

238 stran

Foto: Pixabay

Coleen McCullough: Tim

„Je těžké nemilovat někoho, kdo nechápe, proč není milován, a ještě těžší je urazit někoho, kdo nechápe, proč je urážen.“

Australská spisovatelka, která se proslavila románem Ptáci v trní, se opakovaně zabývá tématem boje proti společenským zábranám – a také netradičními milostnými příběhy. Tim je její první román, který napsala v polovině 70. let. Téma nejednoznačného vztahu dospělé ženy a mladého muže bylo nejen nové, ale svým způsobem i revoluční.

Hlavní hrdince románu Mary Hortonové je pouhých 43 let. Způsob života, a hlavně sebepojetí kariéristky Mary však nenechává nikoho na pochybách: už dávno se z ní stala stará panna a hodlá takto žít až do konce svých dnů. Vše se změní, když potká 24letého zahradníka Tima. Je to Tim, kdo naučí Mary všímat si krásy a radovat se ze života.

Román Tim se dočkal i dvou adaptací. V roce 1979 byl uveden stejnojmenný film s Piper Laurie a Melem Gibsonem v hlavních rolích. V roce 1996 byl pak uveden film Mary a Tim s Candice Bergenovou a Tomem McCarthym v hlavních rolích.

Tim

Coleen McCullough

Nakladatelství GEMINI

1993

163 stran

Foto: Pixabay

Gabriel García Márquez: Láska za časů cholery

„Odpovězte mu ano. I kdybys zemřel strachem, i kdybys později činil pokání, protože budeš litovat celý život, když mu teď odpovíš ‚ne‘.“

Kolumbijský spisovatel a nositel Nobelovy ceny Gabriel Garcia Marquez opakovaně učinil hrdiny svých děl starší lidi. Sám spisovatel prožil dlouhý život. Dožil se 87 let, z toho 55 let ruku v ruce se svou ženou Mercedes. Kdo jiný než Márquez, by dokázal napsat milostný příběh na celý život?

Krásná Fermina znovu prožívá svou mladickou lásku k příteli Arizovi, ale shledává ho příliš naivním a jejich city příliš pomíjivými. Urbino, úspěšný lékař, inovátor s vášní pro vědu a boj proti choleře, je úplně jiný. Dlouholeté manželství s ním se však ukáže jako nedokonalé: Fermina se dozví o manželově nevěře, a když ten zemře, konečně si dovolí oddat se i své lásce. Její vztah s Arizem se rozhoří s novou, dosud nepoznanou silou: a to je oběma sedmdesát! Tohle už není láska mladého muže a mladé ženy, ale dvou zralých lidí – každá minuta, která jim zbývá, je drahá.

V roce 2007 byla Márquezova kniha zfilmována. Neodolatelného romantika a filozofa Arize ztvárnil Španěl Javier Bardem.

Dívka se srdcem na dlani

Láska za časů cholery

Gabriel García Márquez

nakladatelství ODEON

2008

350 stran

Foto: PIxabay

Fredrik Backman: Tady byla Britt-Marie

„Z několika let se stalo několik dalších let a z několika dalších let se stal život. A jednoho rána zjistíte, že za vámi je víc života než před vámi, a nechápete, jak se to stalo.“

Populární švédský spisovatel a publicista Fredrik Backman přivedl na literární scénu „podivíny na vyhození“ – a přiměl celý svět, aby s nimi soucítil. Backmanovy postavy se málokdy pyšní závratnými zvraty osudu – ale mohou nás naučit soucitu, moudrosti a schopnosti vidět radostné okamžiky v každém, i tom nejprůměrnějším životě. Jako se tomu stane u starší ženy v domácnosti, Britt-Marie.

Rezervovaná, nespolečenská a až maniakálně posedlá domácím pořádkem – hlavní hrdinka Backmanova čtvrtého románu pravděpodobně nevyvolá ve čtenáři závist po svém nudně odměřeném životě. Manželova nevěra však Britt-Marii vytrhne z její obvyklé reality a donutí ji začít znovu. Zoufalá žena v domácnosti se stane trenérkou fotbalového týmu teenagerů v malém městě, kde se opět cítí plná energie, potřebná a skutečně milovaná.

Prachovka a potřeby na úklid.

Tady byla Britt-Marie

Fredrik Backman

nakladatelství HOST

2016

367 stran

Foto: Pixabay

Elizabeth Gilbert: Město dívek

„Všichni jsme vychováváni určitým způsobem. Vštěpují nám, že existují pravidla, která je třeba dodržovat, že je toto správný způsob života, a ne naopak. Ale svět se nezajímá o pravidla, nezajímá se o naše přesvědčení. Svět se nám prostě děje. A nám nezbývá, než se s tím smířit a jít dál.“

Autorka bestselleru Jíst, meditovat, milovat Elizabeth Gilbertová vydala nový román, jehož titulní postavu si opět nelze nezamilovat. Ve Městě dívek neexistuje boj žen za jejich práva jako takový. Je v něm však silné přátelství, odvaha a upřímná radost z možnosti být ženou.

Hlavní hrdinka – Vivienne Morrisová – píše dopis mladé známé, v němž líčí celý svůj život. Byl to svět newyorského kabaretu, ale i útrap druhé světové války, chladných idolů a žhavých milenek. Hrdinku od všech problémů zachraňuje její oddanost ženskému přátelství a její podnikání: šití šatů. Láska k muži přijde k Vivien až na samém konci životní cesty – a bohužel zůstane platonická. Ale není láska k životu stejnou vášní, na jejíž nalezení není nikdy pozdě?

Psaní dopisu.

Město dívek

Elizabeth Gilbert

nakladatelství JOTA

2021

424 stran

Foto: Pixabay

Zdroj: redakce – Milan Dobrovský, sberbankaktivno.ru

Další články z této rubriky

Půlstoletí s Cimrmanemgutentor-overlay

Půlstoletí s Cimrmanem

Proslulé divadlo Járy Cimrmana milují generace diváků. U příležitosti svého padesátiletého výročí se představuje i ze strany za oponou.
Valérie Perrinová: Třigutentor-overlay

Valérie Perrinová: Tři

Francouzská spisovatelka Valérie Perrinová (nar. 1967), jejíž knihy se prodávají po celém světě v miliónech výtisků, vydala roku 2021 svůj…
Literatura s názorem již 90 letgutentor-overlay

Literatura s názorem již 90 let

Nejstarší české nakladatelství slaví 90 let. Staví na tradici vydávání kvalitní české i překladové literatury, kterou dnes reprezentuje nová generace…
Kočičí slovníkgutentor-overlay

Kočičí slovník

Kočičí slovník je jednou z mála populárních knih, která poučuje stručně, výstižně, laskavě, s humorem a navíc i trefnými kresbami.…

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*