Zvýšil se vám s přibývajícím věkem krevní tlak?

Foto: Pixabay

Kardiologové uvádějí, že krevní tlak se s věkem zvyšuje. Ovšem nejnovější studie to nepotvrzují. Na Bloombergově škole veřejného zdraví vědci zkoumali, jaký je vztah mezi věkem a krevním tlakem, a to u příslušníků komunit, které žijí ve venezuelských pralesech a jsou izolované od civilizace. Jedna skupina domorodců žila zcela izolovaně, zatímco druhá byla v blízkosti letiště a docházeli k ní misionáři — měla tak přístup k současným lékům, občas ke zpracovaným potravinám nebo k soli. Vědci měřili lidem v obou skupinách krevní tlak průběžně po dobu pěti měsíců.

Zatímco skupina žijící izolovaně nevykazovala v hodnotách krevního tlaku vůbec žádné rozdíly mezi dětmi, dospělými a nejstaršími lidmi v komunitě, u skupiny s kontaktem s „civilizací“ byl patrný růst krevního tlaku ve vazbě na věk účastníků výzkumu.

Tyto výsledky tak přispívají k poznatkům z dalších studií, že nárůst krevního tlaku s věkem není přirozený, ale je spíš důsledkem civilizačních expozic našeho způsobu života.

Znovu nás to tedy vrací k přesvědčení, že krevní tlak lze snižovat správným způsobem života, zdravým životním stylem, doporučeními, která všichni známe — pohybem na čerstvém vzduchu, lehčí stravou, eliminací stresu, hluku a tak dále.

Zdroj: redakce – Milan Dobrovský, thirdage.com

Další články z této rubriky

Proč nepijeme dost?gutentor-overlay

Proč nepijeme dost?

Když dostatečně pijeme, umožnujeme celému organismu optimálně fungovat. Podporujeme metabolismus, tr…

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*