Pokud již háčkujete, tak se rovnou můžete pustit do těchto roztomilých postaviček amigurumi. A jestli to ještě neumíte, tak jsou právě tyto roztomilé figurky skvělým důvodem, proč se naučit háčkovat.
Co je to vlastně amigurumi?
Amigurumi je japonské umění háčkování (doplněné o pletení, šití a vyšívání) malých přízových zvířátek a jiných postaviček. Mohou to být koťata, králíci, štěňata, lišky, ptáci, medvědi nebo třeba želvy. Ale také jsou to hračky, které představují původně cosi neživé, co, díky designu, dostává podobu lidských postav. Dortu, sushi, šálku nápoje, květinám, ovoci a dalším předmětům jsou schematicky naznačeny oči, nos a ústa tak, aby vypadaly hezky. Samozřejmě, že v technice amigurumi lze vyrobit i figurky lidí, ale tvarem pak připomínají spíše panenky, s nimiž jsme si hráli jako děti.
Dalším charakteristickým rysem těchto figurek jsou proporce. Obvykle mají amigurumi velkou hlavu a relativně malé tělo. To je roztomilé, protože takové rysy připomínají fyziognomii velmi malých dětí nebo zvířecích mláďat. Kromě toho jsou baculaté a měkké: jsou to přízové hračky plněné různou výplní, například synteponem nebo hollowfibrem (to jsou různé druhy polyesterových vláken).
Antropomorfní (tedy podobné lidem) amigurumi zdůrazňují skutečnost, že každý z nich je jedinečný. Vytvářejí se pouze ručně, takže je v podstatě nemožné vyrobit dvě naprosto stejné figurky. Obvykle jsou amigurumi malé. Používají se jako bytové dekorace, drobnosti nebo suvenýry, a jako hračky pro děti, které si s nimi hrají nebo je sbírají.
Historie amigurumi
Háčkování nemá v Japonsku dlouhou tradici, dostalo se tam prostřednictvím námořníků z Evropy na konci 19. století. Historici zaznamenali pouze zvyk samurajských bojovníků plést si určité doplňky, zejména ponožky s dělenou špičkou, které se staly součástí jejich speciálního kostýmu.
To se změnilo až v polovině minulého století, kdy se v japonské kultuře stala populární tzv. kawaii. Toto slovo lze přeložit jako „roztomilý“, „rozkošný“, „hezký“, ale také jako „malý“ a „objímající a litující“. Kawaii (existují také varianty „kawaii“ nebo „kawaiyi“) označuje estetiku všeho dětsky roztomilého a přítulného. Vědci spekulují, že přitažlivost pro půvabně nevinné se pro Japonce stala jakýmsi odreagováním se po událostech druhé světové války, atomovém bombardování jejich země a následném období tvrdé každodenní dřiny a přísné disciplíny.
Postavičky „Kawaii“ se v Japonsku staly populárními v 50. letech. A v roce 1974 přišel návrhář Šintaro Cudži s postavičkou Hello Kitty, o které už jste asi slyšeli. Tuto malou bílou kočičku s mašlí dnes najdete v mnoha podobách v každém hračkářství nebo obchodě s dětskými oděvy nebo obuví či doplňky dětských pokojíčků. Jak Tsuji zamýšlel, postava měla být „všeobecně oblíbená“. A to se také stalo. Hello Kitty si zamilovalo celé Japonsko a stalo se jakýmsi praotcem amigurumi. Lidé totiž chtěli vlastní Hello Kitty. A ukázalo se, že je snadné ji uháčkovat z příze. Tato technika byla mnohem lepší pro vyjádření objemu a tvaru než například šití z látky.
Hello Kitty se pak stala populární v USA a později také v Evropě. Kultura vytváření pletených postaviček však ovládla svět až v roce 2000 – svou roli zřejmě sehrál návrat popularity ručních prací obecně.
Nyní je amigurumi celosvětovým trendem ručních prací. Tajemství popularity tohoto koníčku nespočívá jen v tom, že takovéto hračky jsou okouzlující. Samotný proces vytváření postaviček a jejich oživování pomocí vytváření očí a úst přináší pocit radosti a pomáhá cítit se lehce a bezstarostně – tak to tvrdí lidé, kteří si amigurumi oblíbili.
Jak s amigurumi začít
Krása amigurumi spočívá v tom, že jejich výroba není obtížná. Tyto hračky jsou zpravidla malé a výroba vám tak nezabere moc času. Někdy se amigurumi pletou, ale nejčastěji se stále používá háček. A naučit se základy háčkování je poměrně snadné.
Pokud nevíte, jak pracovat s háčkem, měli byste se nejprve naučit základy této ruční práce. K amigurumi nepotřebujete znát složité vzory. Podívejte se na nějaká videa se základy háčkování. Než se pustíte do své první hračky, zkuste si uháčkovat kuličku nebo tvar válce. Potom zkuste uháčkovat třeba spirálu, což není až tak obtížné. A právě díky tomu je tvorba amigurumi příjemnou a snadnou zábavou.
Jakmile získáte trochu více zkušeností, můžete si hračky zhotovit sami bez speciálních schémat nebo návodů. Pro vaši první postavu je ale přeci jen dobré najít si jednoduchý návod na internetu. Nejlepším způsobem bude průvodce s fotografiemi a videi krok za krokem, zejména pokud si zatím nejste příliš jistí.
Příze
Většina amigurumi je háčkována z hladké příze střední tloušťky. Při prvních pokusech nepoužívejte příze s texturou nebo příliš nadýchané příze. Nevybírejte také příliš tenkou nebo příliš silnou přízi. Pro začátečníky jsou vhodné bavlněné nebo akrylové příze.
Háček
Přizpůsobte háček tloušťce příze. Amigurumi se háčkuje poměrně na husto, protože hračka musí držet svůj tvar a výplň by neměla být skrz otvory viditelná.
Výplň
Na výplň použijte nějaké výplňové materiály z polyesterových vláken, nejlépe syntepon nebo hollowfiber. Jsou to taková ta chmýří, která se používají třeba do prošívaných bund, přikrývek nebo polštářů.
Co dále?
Budete také potřebovat vyšívací nitě na dokončení obličeje hračky, velkou jehlu se širokým okem a nůžky.
Háčkování jako relaxace
O háčkování se již několik desetiletí říká, že je to nová jóga. Tato ruční práce vám pomůže uvolnit se a najít jistou rovnováhu: jemné opakující se pohyby jako meditační cvičení uklidňují nervový systém.
V případě amigurumi je výhodou, že jejich zhotovování není obtížné. Není třeba počítat očka pro složité vzory, není třeba se učit vzory apod. Tyto hračky se háčkují rychle, a to znamená, že vás proces nestihne unavit. Výsledek práce rozhodně potěší jak vás, tak ty, pro které jste tyto věci zhotovili. Mimochodem, pokud chcete začít učit háčkovat děti, je dobré zvolit právě amigurumi. A může to být činnost, kterou budete rádi provozovat právě se svými vnoučaty.
Zdroj: redakce – Milan Dobrovský, Aktivnyj vozrasm
je to krásná technika, určitě ji zkusím, Zdena