Neobvyklý koníček – vyšívání stuhou

Vysivani stuhou.
Foto: Easy

Vyšívání stuhou je úžasný koníček. Naučíte se ho bez větších obtíží, nebo alespoň ne tak složitě jako saténové výšivky. Navíc práce se stuhou vypadá prostě skvěle. Na výšivkách jsou třeba květy nádherné i díky tomu, že se stuhy třpytí a různě leží. Pak vypadají okvětní lístky, poupata a listy velmi přirozeně a hezky.

Co je výšivka stuhou?

Vyšívání stuhou se v mnoha ohledech podobá běžnému vyšívání. Jako základ se používá tkanina (často plátno), která se stejně jako u křížkové nebo jiné klasické vyšívací techniky napíná na vyšívací rám. Ale místo tradiční nitě je zde stuha. Může být saténová – různé šířky, barvy a struktury. Také se používají hedvábné nebo tenké průsvitné syntetické stuhy a další druhy. Stuhy lze vyrobit ručně, obvykle nastříháním hedvábí (nebo jiné vhodné látky) na proužky.

Obyčejná jehla pro takové vyšívání není vhodná. Potřebujete poměrně velké a silné jehly s širokým uchem, aby bylo snadné provléknout stuhu. Stejně jako u klasické výšivky jsou na látce vytvořeny stehy. Ale vzhledem k tomu, že stuha má na rozdíl od nejsilnější nitě větší objem a šířku, výšivka je objemná a konvexní. Stuhy jsou ideální pro vytváření okvětních lístků a poupat. Proto jsou nejčastějšími vzory při vyšívání stuhou právě květinové motivy.

K doplnění výšivky stuhou můžete použít „mulinovou“ nebo i jinou nit, případně přišít korálky nebo jiné ozdoby.

Stuhu lze použít k vyšívání doplňků jako jsou kabelky, klobouky, rukavice a dokonce i boty. U oděvů je možno s nimi zdobit od halenek a lehkých topů, přes šaty až po úplety, zejména pro děti. Častěji se však hotový výrobek zarámuje jako volně stojící umělecké dílo a pověsí na zeď.

Historie: Jak se řemesla, která byla dostupná jen několika málo lidem, stala populárními

Původně se na oděvy a jiné předměty používaly výhradně hedvábné stuhy. Tento materiál se vyráběl pouze v Číně a do Evropy byl dodáván po legendární Hedvábné stezce. Cena tohoto materiálu byla obrovská. Proto byly hedvábné látky i hedvábné stuhy v evropských zemích dostupné pouze královské rodině a úzkému okruhu bohaté šlechty. I tito zámožní lidé používali hedvábné vyšívané oděvy pouze pro slavnostní příležitosti a cenili si svých textilních pokladů.

Přestože se kolem roku 300 naučili hedvábí vyrábět v Japonsku a kolem roku 500 v Byzanci, zůstávalo toto vlákno a látky z něj vzácným a drahým zbožím. Ve 14.-16. století však začal chov bource morušového a hedvábí se vyrábělo v Itálii a Francii. Tak se tato látka a hedvábné stuhy staly cenově dostupnějšími. Svou roli sehrál i rozvoj průmyslu a nárůst počtu tkalcovských provozů. Hedvábné stuhy byly stále oblíbenější a poptávka po nich rostla. V 18. století se ve Francii objevily první moderní vyšívané stuhy.

Na francouzském královském dvoře byly otevřeny ateliéry specializované na vyšívané hedvábné stuhy. Ženy i muži si krášlili oděv a obuv zdobenými kameny a vyšívanými stuhami. Také se pomocí těchto stuh vytvářely obrazy a později se těmito výšivkami začaly zdobit deštníky, klobouky, rukavice, a dokonce i ložní prádlo. 70. léta 19. století jsou nazývána „hedvábnou horečkou“. Až tak byla výšivka rozšířená a oblíbená.

Po dvou světových válkách a následné krizi však svět přestal mít zájem o romantické hedvábné dekorace. Oděvy a interiéry začaly tíhnout k praktickému minimalismu. Teprve koncem minulého století se připomněla výšivka stuhou. V té době už textilní průmysl nabízel širokou škálu stuh, včetně levných a moderních materiálů, které se používaly také k vyšívání. V našem století, kdy se vezeme na vlně růstu popularity různých výšivek, se stužková výšivka konečně zformovala do samostatného vyšívacího směru. Ten přetrvává dodnes a získává si stále více příznivců.

Co potřebujete vědět jako začátečník o vyšívání stuhou?

Není to těžké!

První věc, kterou by měl vědět ten, kdo nikdy nevyšíval stuhami, ale chce se to naučit, je ta, že to není těžké. Mistři, kteří se věnují různým druhům vyšívání (včetně tradičního) tvrdí, že se jedná o takový druh výšivky, kterou se můžete začít učit klidně i tehdy, když jste předtím nikdy nevyšívali.

Materiály a nástroje, stejně jako samotná metoda vyšívání, jsou takové, že nemusíte příliš namáhat zrak ani počítat políčka plátna. Jehla na stuhy je větší než jehla na ruční šití, takže se lépe drží a stuhu můžete provléknout jejím širokým očkem. Stuhy jsou mnohem objemnější a širší, než když používáte i několikanásobnou nit. Toto také zjednodušuje práci a příliš nenamáhá oči. Samotná výšivka stuhou je ve srovnání například s křížkovou výšivkou variabilnější a umožňuje improvizaci. Okvětní lístky květin nejsou nikdy přesně stejné nebo vzájemně symetrické. Stejně tak při vyšívání stuhou není třeba kontrolovat každý milimetr při výrobě květu.

Co potřebujete, abyste mohli začít

Začněte tím, že si na sociálních sítích, nebo na internetu, či v tematických časopisech, vyhledáte příklady výšivek stuhami. Podívejte se na práci řemeslníků – budou vás inspirovat a pomohou vám získat optimismus do začátku. Existují i kurzy vyšívání stuhou.

Každý kurz vyšívání začíná seznamem toho, co k němu budete potřebovat. Obvykle se jedná o plátno (nebo jinou vhodnou látku), vyšívací rám a vyšívací jehlu na stuhy. Kupte si speciální jehlu – kromě velké velikosti a širokého ucha má zaoblenou špičku, která rozdělí vlákna látky a umožní průchod pásky. A nakonec si musíte pořídit také samotné stuhy. Pro začátek není nutné hedvábí. Postačí levné syntetické stuhy, které se prodávají v galanteriích. Budete také potřebovat ostré nůžky, zapalovač nebo zápalky, abyste mohli odstřihnout nebo zastřihnout okraj stuhy.

Vyšívání stuhou, neobvyklý koniček.
Foto: Easy Stejně jako všechny meditativní ruční práce vás i vyšívání může uklidnit od stresu.

Můžete si vyrobit vlastní stuhy

Jakmile si toto řemeslo osvojíte a budete umět základní stehy, můžete začít vyšívat i na jiné materiály. Můžete například zkusit vyšívat ručně vyrobenými stuhami. Možná máte nepotřebné kusy látek nebo věci z hedvábí, či jiných materiálů, vhodných k vyšívání. I z nich se dají vyrobit stuhy. Kromě toho je lze barvit doma, včetně použití přírodních barviv, která jsou obvykle snadno dostupná, jako je čajový výluh nebo kurkuma. Můžete si pořídit přesně takové barvy, jaké potřebujete, a udělat svou výšivku ještě pestřejší a zajímavější.

Práce s jehlou je zdraví prospěšná

Vyšívání má jednoznačně zdravotní přínos. Stejně jako všechny meditativní ruční práce vás i vyšívání stuhou může uklidnit od stresu. Tento efekt je umocněn uvolněným způsobem práce – nemusíte se řídit vzory a není to příliš zatěžující pro váš zrak. A můžete se těšit z výsledků. I ti, kteří s touto technikou začínají, mají tendenci vytvářet velmi krásné a výrazné výšivky, takže je můžete s potěšením obdivovat a hrdě se jimi pochlubit!

Zdroj: redakce – Milan Dobrovský, newstoday.com

Další články z této rubriky

Tipy na vánoční pletené dárkygutentor-overlay

Tipy na vánoční pletené dárky

Vánoce jsou ideální příležitostí k výrobě ručně pletených dárků pro své blízké. Pletené dárky nejen že přinášejí osobní dotek, ale…
Háčkování.gutentor-overlay

Háčkování, tradice našich babiček

Když se řekne háčkování, většina z nás si představí háčkující ruce své babičky. Dříve to byla takřka tradice, kdy večer…
Z manažera kovářemgutentor-overlay

Z manažera kovářem

Nedaleko Klatov v obci Mlýnec najdete kovářství, které plní sny. Komu? Všem, kteří touží po kvalitně zpracovaném uměleckořemeslném kousku do exteriéru…

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*