Hubnutí seniorů: Jak nenásilně změnit desítky let zažité zvyky?

Foto: Pikwizard

Podle studie z roku 2018 je v České republice více než třetina seniorů obou pohlaví obézních. Přiznejme si však, že hubnout v pokročilém věku, po dekádách zažitých (zlo)zvyků, které se vztahují k našemu stravování či fyzické aktivitě, může být po čertech těžký úkol a zároveň pěkně odstrašující představa.

Různé studie však naznačují, že velkých úspěchů můžete dosáhnout i s odhodláním změnit jen úplné drobnosti. Příkladem mohou být lidé, kteří se zapojili do výzkumu, jenž proběhl v rámci univerzity v Coloradu. Tamější vědci instruovali své respondenty, aby ze svého denního příjmu ubrali 100 kalorií. Většina účastníků studie však zvládla svůj denní příjem zkrotit až o trojnásobek.

Lidé často ve snaze zhubnout odhodlají k velkým krokům, jejichž plnění následně nejsou schopni udržet. Naopak drobné krůčky nepůsobí tak hrozivě, a přitom je jednodušší v nich pokračovat.

Foto: Pikwizard

Je dobře známo, že se lidé často ve snaze zhubnout odhodlají k velkým krokům, jejichž plnění následně nejsou schopni udržet. Naopak drobné krůčky nepůsobí tak hrozivě, a přitom je jednodušší v nich pokračovat. Ještě příznivější zprávy přináší jiná studie, která říká, že už pětiprocentní redukcí své váhy významně snížíte riziko vzniku nejrůznějších zdravotních problémů, například cukrovky druhého typu či infarktu.

V tomto článku vám tedy přinášíme pár tipů, jak začít hub.nout velmi nenásilným způsobem.

Jak na fyzickou aktivitu, aby vás z toho neštrejchlo

Obvyklým fitness cílem se stalo ujít 10 000 kroků denně. Přiznejme si narovinu, že tohle číslo působí děsivě. Přitom přednedávnem publikovaná studie přinesla informace o tom, že k významnému zlepšení zdraví u mnoha dospělých stačilo, pokud ušli i méně než polovinu zmíněného počtu.

Ne, neradíme vám, abyste honem pořizovali krokoměry. Zkuste na to jít z opačného konce. Pokud kupříkladu každý den venčíte psa, přidejte si jednou za týden k obvyklé trase zhruba 400 metrů navíc, takže s pejskem projděte třeba dvě tři další ulice. Nejen, že pro vaše tělo bude příjemnější, pokud si na námahu bude zvykat postupně, ale také vám nebude připadat úkol ujít zhruba 5 000 kroků denně nesplnitelný, protože tímto tempem ho dosáhnete nejpozději během tří měsíců.

Přitom přednedávnem publikovaná studie přinesla informace o tom, že k významnému zlepšení zdraví u mnoha dospělých stačilo, pokud ušli i méně než polovinu zmíněného počtu kroků

Foto: Pixabay

Pokud chcete podpořit svůj metabolismus a hubnout rychleji, začněte cvičit. Rozhodně hned nekupujte permanentku do fitka! Pro začátek vám bude stačit pár jednoduchých cviků: ideální je denně udělat několik dřepů, pro podporu koordinace se párkrát postavit na špičky nebo zkusit posílit záda v lehu na břiše zvedáním horní poloviny těla. Pokud vám však váš zdravotní stav nic takového neumožňuje, vězte, že i obyčejná pravidelná chůze do schodů dělá zázraky.

Uvědomujete si, že jíte?

Výzkumy ukazují, že zhruba 92 % dospělých sní všechno, co mají na talíři. Rozhodně tu nechceme prosazovat plýtvání jídlem, nicméně už jen zamyšlení se nad touto informací pro vás může mít zásadní dopad. Než byste schválně nedojídali, zkuste si raději začít servírovat jídlo na menší talíř, kam se vám ho nevleze tolik.

Než byste schválně nedojídali, zkuste si raději začít servírovat jídlo na menší talíř, kam se vám ho nevleze tolik.

Foto: Pixabay

Důležité je také jíst „vědomě“. Výsledky jedné kalifornské studie ukázaly, že ženy, které se na jídlo soustředí, mají o 16 % nižší pravděpodobnost, že budou mít nadváhu. Riziko, že se stanou obézními, bylo u nich téměř o 30 % nižší než u těch dam, které jídlo nejedly „vědomě“. A jak „vědomého stravování“ dosáhnout? Stačí se při jídle nerozptylovat žádnou činností (sledováním televize, čtením…) a v ideálním případě se snažit vychutnat si první sousto každého chodu. Dejte si s ním opravdu na čas a soustřeďte se na jeho barvu, vůni i teplotu. Nejen, že si tak pokrm více vychutnáte, ale zároveň toho sníte méně, protože si budete dříve připadat sytí.

Důležité je také jíst „vědomě“. Výsledky jedné kalifornské studie ukázaly, že ženy, které se na jídlo soustředí, mají o 16 % nižší pravděpodobnost, že budou mít nadváhu.

Foto: Pikwizard

K tomu, abyste si uvědomili, kolik toho denně sníte, může být rovněž vhodné vést si deník, do něhož budete zaznamenávat všechny pokrmy, svačinky i uzobnutí. Vědci z Marylandu zjistili, že lidé, kteří si vedou poznámky o jídle velmi pečlivě, hubnou rychleji a snadněji než ti, již si informace o své stravě zapisují sporadicky nebo vůbec.

A víte, co jíte?

Studie publikovaná loni v jednom z odborných časopisů zaměřených na metabolismus ukázala, že pokud lidé jedli pouze stravu složenou výhradně z průmyslově zpracovaných potravin (instantní jídla, pokrmy z fastfoodu, ale také třeba polotovary), během měsíce jejich váha narostla zhruba o dvě kila.  Oproti tomu ti, kteří se konzumaci těchto potravin vyhýbali, během stejného období přesně tu samou váhu shodili. Pravděpodobnou příčinou můžeme hledat v tom, že průmyslově zpracované potraviny jíme obvykle rychleji, a tudíž jich sníme větší množství. Zároveň tento typ stravy obsahuje méně vlákniny, po níž se cítíme sytí.

Jestli jste zvyklí si tyto potraviny pravidelně dopřávat, můžete své hubnutí odstartovat třeba tím, že odeberete jednu porci těchto potravin každý týden. Nebude to pro vás takový psychický šok a zároveň prospějete svému tělu.

Jestliže obyčejná voda není nic pro vás, zkuste si do ní přidat kousky ovoce. Z vlastní zkušenosti můžeme doporučit ovoce mražené, protože jak postupně taje, zintenzivňuje se jeho chuť v nápoji. 

Foto: Pikwizard

Pokud chcete zhubnout, zkuste se zamyslet nejen nad tím, co jíte, ale i nad tím, co pijete. Jestliže se ve vašem pitném režimu pravidelně objevují limonády, je jejich vyřazení tím nejsnadnějším krůčkem, který můžete pro zhubnutí udělat. Podle studie, která vyšla před dvěma lety, totiž existuje významná souvislost mezi limonádami a obezitou – a zároveň nahrazení těchto limonád vodou vedlo u dospělých k hubnutí.

Jestliže obyčejná voda není nic pro vás, zkuste si do ní přidat kousky ovoce. Z vlastní zkušenosti můžeme doporučit ovoce mražené, protože jak postupně taje, zintenzivňuje se jeho chuť v nápoji. 

Zdroj:redakce – Sabina Nielsen, TheSruce.com

Další články z této rubriky

2 Comments

  1. Když se podívám na úvodní foto k článku, myslím že kdyby tihle dva měli o deset kilo víc, rozhodně by vypadali lépe a zdravěji.😇

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*