Stáří má svou cenu

Stáří má svou cenu
Foto: Pixabay.

Nejde o Zlatý globus nebo Českého lva, ale přesto o cenu životní. Nikdo totiž neví tolik jako babička nebo dědeček, kteří navíc mají čas odpovídat na dotazy svých vnoučat. Trošku se dnes ztrácí význam informací předávaných v rodině z generace na generaci a není to jen tím, že prarodiče dnes většinou bydlí jinde než „mladí“. Ti, kdo hodnotu mezigeneračního sdílení znají a uznávají, mají vlastně malý rodinný poklad.

Jsem babička, a to hrdá a šťastná babička svých vnoučat. Stále víc si uvědomuji, jak rozdílné jsou chvíle strávené s nimi – proti období výchovy našich dětí. Když vím, že přijedou vnoučata, jde všechno stranou. Plánujeme s manželem dny tak, abychom je co nejvíce „vytěžili“.

Samozřejmě je toto strategické plánování dané i tím, abychom neodpadli předčasně, protože si chceme užít každou vteřinu. Dnes už totiž víme, jak čas letí, a snažíme se vykřesat ze sebe vše, co by mohlo naše benjamínky ovlivnit (v kladném slova smyslu) a nasměrovat. Máme neskromné přání být TA babička a TEN dědeček, co budou nezapomenutelní.

U svých dětí jsme se také snažili, ale zároveň jsme řešili školu, práci, život… a prostě ne vždy se nám dařilo udělat vše podle představ, které jsme na začátku rodičovství měli.

Ale prarodiče přece mohou, vlastně musí, ne rozmazlovat (tedy ne stále), ale rozvíjet, motivovat, milovat, hýčkat. Být průvodcem i skrytým rádcem, pomáhat najít kořeny a ukotvit svá vnoučátka včas než přijde pubertální vichřice. Pokud to udělají správně, možná pomůžou svým dětem a rodičům svých vnoučat při překonávání bouřlivějšího období. Třeba i tím, že  několika vhodně volenými příběhy ze svého dětství a z dětství rodičů vytvoří příjemnější atmosféru pro řešení nastávajícího problému.

Dokud jsou vnoučata malá, je třeba si je obzvlášť hýčkat. Babička může zazpívat písničky ze svého nebo maminčina dětství, dědeček bude nejlépe vědět, jaký byl táta sportovec nebo jak se dříve hrálo fair play. Možná zrovna babička najde recept na  bolavé nožky nebo si vzpomene, co pomáhá na přejedené bříško i bez návštěvy lékárny.

Snad to bude právě děda, kdo dokáže spravit autíčko nebo vláček, protože to už kdysi dělal. Jednou to zkoušel jako kluk sám, když si to chtěl zkusit. Hračky pak opravoval i jako táta, ale teprve jako dědeček má šanci si to užít. Může být i tím malým klukem i tím hrdinou, co všechno svede. Společné zkoumání přírody nebo návštěva kulturní akce, výlet do zoo nebo procházka s pejskem, kdy se řeší závažné dětské otázky ohledně našeho světa. To je přeci něco kouzelného a je to jen teď, v tuto chvíli.

Proto je důležité si zapamatovat: Když spojíte dvě nepopiratelné skutečnosti – a to, že malé děti jsou krásně vnímavé, nasávají informace jako houby a že prarodiče mají hodně co vyprávět, ukazovat, předávat… – a vše smícháte s láskou napříč rodinnými generacemi, právě jste si vytvořili recept na malý rodinný poklad, protože už víte, že i stáří má svou cenu.

Zdroj: redakce – Zdena Mášová (autorské dílo)

Další články z této rubriky

Tipy na vánoční pletené dárkygutentor-overlay

Tipy na vánoční pletené dárky

Vánoce jsou ideální příležitostí k výrobě ručně pletených dárků pro své blízké. Pletené dárky nejen že přinášejí osobní dotek, ale…
Kam na výlet: Lipová-lázně a okolígutentor-overlay

Kam na výlet? Lipová-lázně a okolí

Oblíbenou destinací v Jeseníkách je obec Lipová-lázně. Sjíždějí se sem nejen návštěvníci lázní, ale také nadšenci horské turistiky. Na co…
5 tipů proti klíšťatůmgutentor-overlay

5 tipů proti klíšťatům

Sezóna klíšťat je v plném proudu. Podívejte se s námi na tipy, jak se před klíšťaty chránit a tím se…
Dětem to nejlepší!gutentor-overlay

Dejme dětem opravdu to nejlepší!

Dětští lékaři a vzdělaní a znalí „výživáři“ bijí na poplach! Výživa dětí je sice hodně bohatá, někdy až příliš, ale……
Kamínky, kam se podívášgutentor-overlay

Kamínky, kam se podíváš

Stalo se vám, že jste na výletě či vycházce našli pomalovaný kamínek, který měl z druhé strany napsané PSČ nějakého…
Výroba tulipánu s vnoučatygutentor-overlay

Výroba tulipánu s vnoučaty

Máte rádi tulipány? Těšíte se, až vám na zahrádce rozkvetou nebo až je bude možné koupit v květinářství? Máme pro…
Pozor na domácí pasti pro dětigutentor-overlay

Pozor na domácí pasti pro děti

Malí průzkumníci jsou nezastavitelní a dospěláci často nedomyslí, co všechno se může stát. I když si říkáte, že domov nebo…

1 Comment

  1. To je velká pravda,mít babí a dědu je super ,neměla jsem to štěstí-moje rodiče bohužel hlídali jen 1vnouče setře,měli ho nejraději,škoda velk škoda.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*