Stáří má svou cenu

Babička s vnučkou si čtou knížku.
Foto: Pixabay.

Nejde o Zlatý globus nebo Českého lva, ale přesto o cenu životní. Nikdo totiž neví tolik jako babička nebo dědeček, kteří navíc mají čas odpovídat na dotazy svých vnoučat. Trošku se dnes ztrácí význam informací předávaných v rodině z generace na generaci a není to jen tím, že prarodiče dnes většinou bydlí jinde než „mladí“. Ti, kdo hodnotu mezigeneračního sdílení znají a uznávají, mají vlastně malý rodinný poklad.

Jsem babička, a to hrdá a šťastná babička svých vnoučat. Stále víc si uvědomuji, jak rozdílné jsou chvíle strávené s nimi – proti období výchovy našich dětí. Když vím, že přijedou vnoučata, jde všechno stranou. Plánujeme s manželem dny tak, abychom je co nejvíce „vytěžili“.

Samozřejmě je toto strategické plánování dané i tím, abychom neodpadli předčasně, protože si chceme užít každou vteřinu. Dnes už totiž víme, jak čas letí, a snažíme se vykřesat ze sebe vše, co by mohlo naše benjamínky ovlivnit (v kladném slova smyslu) a nasměrovat. Máme neskromné přání být TA babička a TEN dědeček, co budou nezapomenutelní.

U svých dětí jsme se také snažili, ale zároveň jsme řešili školu, práci, život… a prostě ne vždy se nám dařilo udělat vše podle představ, které jsme na začátku rodičovství měli.

Vnouče spí u dědečka na klíně.
Foto: Pixabay. Máme neskromné přání být TA babička a TEN dědeček, co budou nezapomenutelní.

Ale prarodiče přece mohou, vlastně musí, ne rozmazlovat (tedy ne stále), ale rozvíjet, motivovat, milovat, hýčkat. Být průvodcem i skrytým rádcem, pomáhat najít kořeny a ukotvit svá vnoučátka včas než přijde pubertální vichřice. Pokud to udělají správně, možná pomůžou svým dětem a rodičům svých vnoučat při překonávání bouřlivějšího období. Třeba i tím, že  několika vhodně volenými příběhy ze svého dětství a z dětství rodičů vytvoří příjemnější atmosféru pro řešení nastávajícího problému.

Dokud jsou vnoučata malá, je třeba si je obzvlášť hýčkat. Babička může zazpívat písničky ze svého nebo maminčina dětství, dědeček bude nejlépe vědět, jaký byl táta sportovec nebo jak se dříve hrálo fair play. Možná zrovna babička najde recept na  bolavé nožky nebo si vzpomene, co pomáhá na přejedené bříško i bez návštěvy lékárny.

Dítě si hraje s autíčkem.
Foto: Pixabay. Snad to bude právě děda, kdo dokáže spravit autíčko nebo vláček, protože to už kdysi dělal.

Snad to bude právě děda, kdo dokáže spravit autíčko nebo vláček, protože to už kdysi dělal. Jednou to zkoušel jako kluk sám, když si to chtěl zkusit. Hračky pak opravoval i jako táta, ale teprve jako dědeček má šanci si to užít. Může být i tím malým klukem i tím hrdinou, co všechno svede. Společné zkoumání přírody nebo návštěva kulturní akce, výlet do zoo nebo procházka s pejskem, kdy se řeší závažné dětské otázky ohledně našeho světa. To je přeci něco kouzelného a je to jen teď, v tuto chvíli.

Proto je důležité si zapamatovat: Když spojíte dvě nepopiratelné skutečnosti – a to, že malé děti jsou krásně vnímavé, nasávají informace jako houby a že prarodiče mají hodně co vyprávět, ukazovat, předávat… – a vše smícháte s láskou napříč rodinnými generacemi, právě jste si vytvořili recept na malý rodinný poklad, protože už víte, že i stáří má svou cenu.

Zdroj: redakce – Zdena Mášová

Další články z této rubriky

Pastelky.gutentor-overlay

Tipy na dárky pro malé školáky

Chystá se vaše vnouče nebo dítě v září poprvé do školy a vy mu chcete udělat radost? Přinášíme přehled praktických…
Holčička zalévá květiny.gutentor-overlay

Vypěstujte si malého zahradníka

Po pauze trvající několik desítek let objevuje mladá generace kouzlo zahradničení. A tak se ve městech budují komunitní zahrady, balkóny…
Dítě si hraje s listím, koláž podzimních dekorací.gutentor-overlay

Podzimní tvoření s vnoučaty II

Přinášíme pokračování tvoření pro ty, kteří si chtějí zkrášlit bydlení tematickými kulisami, jež mají kouzlo osobní výroby, nebo kteří potřebují…
Podzimní krajina a dekoracegutentor-overlay

Podzimní tvoření s vnoučaty

ádi tvoříte s vnoučaty nebo dětmi? My rozhodně a také každou podzimní vycházku sbíráme vše, co nás zaujme. Dětem tak…
Hmatová stezka je vhodná pro bosé nohy a přes chodidla okusíte široké spektrum povrchů, které mají na vaše nohy pozitivní vliv.gutentor-overlay

Co je hmatová stezka a kde ji hledat

Čím dál větší oblibě se u nás těší tzv. hmatové stezky. Možná jste se již setkali s Kneippovým chodníkem, který…

1 Comment

  1. To je velká pravda,mít babí a dědu je super ,neměla jsem to štěstí-moje rodiče bohužel hlídali jen 1vnouče setře,měli ho nejraději,škoda velk škoda.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*