Bohumil Vurm a Zuzana Foffová: Karel IV.

Bohumil Vurm a Zuzana Foffová: Karel IV.
Foto: Freepik

Rytíř – poutník – král – císař

Bohumil Vurm (nar. 1952) je autorem knih s historickou a esoterickou tematikou, napsal rovněž encyklopedii vína. Jeho manželka Zuzana Foffová (nar. 1977) se kromě psaní věnuje fotografování a grafickému zpracování publikací či výstav, jež pořádají často v rámci své společnosti Praga Mystica.

Bohumil Vurm a Zuzana Foffová: Karel IV.
Foto: se souhlasem nakladatelství Euromedia Group, a. s.

Velice kladně hodnocená, nádherně zpracovaná publikace vyšla u příležitosti 700. výročí narození Karla IV. (1316-1378) a přináší ucelené informace o životě jednoho z našich největších panovníků. Poutavým populárně naučným způsobem přibližuje jeho život i slavnou éru panovnického působení. Historické události stejně jako zásadní osobní zkušenosti Otce vlasti jsou řazeny v chronologickém sledu a poskytují souhrnný přehled poznatků o době vlády Karla IV., jeho vlivu na politické dění, podpoře rozvoje výstavby měst, kultury a vzdělanosti. Umožňují rovněž pohled do jeho soukromí a na průběh čtyř manželství, odhalují i rodinnou provázanost s dalšími evropskými vládci.

Podle životních mezníků jej v deseti kapitolách autoři představují jako rytíře, poutníka, krále a císaře. Každá z nich je obohacena o speciální témata s ní spojená, například umění, architektura, stavební památky nebo ta, která se týkají jeho manželek a potomků. Čtenář tak postupně poznává životní předurčení dědice trůnu a budoucího císaře od jeho narození, křest, dětství a výchovu, složitý vztah s otcem, po významné životní období jeho vlády, úspěchy diplomacie i soukromý život, ale také tíhu odvrácené strany vládnutí včetně intrik na královském dvoře.

Autoři připomínají snahu Karla IV. učinit z Prahy nový Řím a obnovit v ní tradici duchovního centra Evropy. Založením Nového Města Pražského, jehož půdorys snad byl inspirován Jeruzalémem, zamýšlel „vytvořit nové centrum křesťanského světa“, jež by bylo středem říše a zároveň významným křesťanským místem.

Závěr je věnován posledním cestám panovníka, jeho skonu a hodnocení jako zbožného a moudrého císaře. Velkolepě vypravenou publikaci doprovází přes dvě stě barevných fotografií, nechybí ani ilustrace a citáty z dobových kronik.

„Chtěli jsme, aby kniha byla srozumitelná a přehledná a zároveň výpravná, aby se texty dobře četly laikům i zasvěcenějším. Zkrátka jsme ji koncipovali tak trochu jako učebnici nové generace. Přesto v ní nejsou jen fakta, ale lze číst i mezi řádky,“ vyznávají autoři a velký čtenářský zájem, jež jejich dílo vzbudilo i druhé vydání knihy, jsou přesvědčivým důkazem, že se jim úctyhodný záměr podařilo beze zbytku naplnit.

Zdroj: redakce – Dana Vondrášková, euromedia.cz

Další články z této rubriky

Valérie Perrinová: Třigutentor-overlay

Valérie Perrinová: Tři

Francouzská spisovatelka Valérie Perrinová (nar. 1967), jejíž knihy se prodávají po celém světě v miliónech výtisků, vydala roku 2021 svůj…
Literatura s názorem již 90 letgutentor-overlay

Literatura s názorem již 90 let

Nejstarší české nakladatelství slaví 90 let. Staví na tradici vydávání kvalitní české i překladové literatury, kterou dnes reprezentuje nová generace…
Kočičí slovníkgutentor-overlay

Kočičí slovník

Kočičí slovník je jednou z mála populárních knih, která poučuje stručně, výstižně, laskavě, s humorem a navíc i trefnými kresbami.…

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*