Je to možné? Rekordy českých seniorů

Potápěč.
Foto: Unsplash

Zmapovali jsme pro vás pár zajímavostí o aktivitách některých našich spoluobčanů ve vyšším věku. Samotné nás překvapilo, jací borci mezi námi jsou. Jejich sportovní, pracovní i vztahové výkony jsou dokladem toho, že věk skutečně může být jen číslo a že i v našem věku můžeme dosáhnout téměř čehokoli.

Sportovní rekordy

Jaroslavu Pencovi z Nymburka bude zanedlouho 85 let a minulý měsíc se dostal do české knihy rekordů svým půlhodinovým ponorem do hloubky 12 metrů jako nejstarší český potápěč. Jen v letošním roce má za sebou deset ponorů.

Jaroslav Penc
Foto: Region.rozhlas.cz. Jaroslav Penc se dostal do české knihy rekordů jako nejstarší český potápěč.

V loňském roce se rekordmany v paraglidingu stali sedmdesátiletý pilot Josef Kleinwächter a 97letá pasažérka Marie Švihálková, kteří spolu absolvovali jedenáctiminutový let na dvoumístném stroji.

Josef Kleinwächter a Marie Švihálková.
Foto: Dobryden.cz. Josef Kleinwächter a Marie Švihálková se loni stali rekordmany v paraglidingu.

V podobném sportu – parašutismu – je rekordmanem Eduard Marek z Prahy, jenž loni ve svých 102 letech absolvoval spolu s 71letým instruktorem tandemový seskok na letišti v Kolíně.

Absolutní atletickou legendou je seniorský mistr světa Jiří Soukup, který v roce 2014 ve svých 87 letech běžel maraton. Velice pěkný výsledkový čas 2:11 vidíme u jeho jména i na výsledkové listině loňského zářijového desetikilometrového běhu Praha–Běchovice, který absolvoval ve svých 92 letech a jenž byl jeho šestým desetikilometrovým závodem v loňském roce. Pan Soukup je i český veteránský rekordman v plavání nebo skoku vysokém, v běhu má za sebou více než 58 000 kilometrů.

Jiří Soukup
Foto: Outdoorfilms.cz Jiří Soukup má za sebou více než 58 000 kilometrů v běhu.

Opravdový všudybyl a nejstarší dobyvatel obou pólů

Říká vám něco jméno jedenadevadesátiletého inženýra Jaroslava Šnejdara? Je to nejzcestovalejší občan naší země. Jako jediný navštívil nejen všechny státy světa, ale i federální státy, teritoria a kolonie, celkem 577 samostatných celků během 366 zahraničních cest. Má za sebou téměř dva a půl milionu kilometrů, letěl letadly dvou stovek společností, plul po šedesáti mořích na 23 námořních výpravách. V roce 1995 měl za sebou návštěvu všech 378 měst, v nichž tou dobou žilo více než milion obyvatel.

Jaroslav Šnejdar
Foto: Mupe.cz. Jaroslav Šnejdar je nejzcestovalejší občan naší země.

Dalším letošním seniorským rekordmanem je RNDr. Zdeněk Chvoj z Prahy, který v téměř 72 letech v lednu po osmidenním pochodu dosáhl jižního pólu zeměkoule. A protože před dvěma lety dobyl s jinou expedicí pól severní, stal se nejstarším člověkem na světě, který stanul na obou pólech.

Zdeněk Chvoj na svých expedicích.
Foto: Dobryden.cz. RNDr. Zdeněk Chvoj je nejstarším člověkem na světě, který stanul na obou pólech.

Učitelské legendy

Pojďme na chvíli i mimo sportovní výkony. Rekordmankou mezi učiteli se loni stala Jana Kamarýtová, jež vyučuje na ZŠ Rudná a která oslavila padesát let nepřetržitého působení v roli učitelky na jedné škole.

Nejdelší praxí se může pochlubit paní Sylva Knedlová ze základní školy ve Fryštáku, která ve svých 86 letech nadále učí a zahajuje 68. rok praxe.

Neohrozitelná manželství

Marie a Josef Kujanovi z Otrokovic letos oslavili nebeskou svatbu, tedy 75 let manželství. Brali se těsně po skončení druhé světové války, Josefovi je 97 a Marii 94 let. Nepřekvapí, že se těší už ze dvou prapravnoučat.

Podobně se do české knihy rekordů zapsala podkrkonošská dechovka Koletova hornická hudba, a to nejvyšším počtem diamantových svateb v orchestru. Hned čtyři členové orchestru letos oslavili šedesát let trvání manželství.

Ukázka produkce podkrkonošské Koletovy hornické hudby.

Další články z této rubriky

Paní Křečková, manželka majitele největší sbírky lega na světěgutentor-overlay

Jak se žije s Legem

Exkluzivně pro náš magazín poskytla rozhovor Lenka Křečková, manželka Miloše Křečka, majitele největ…

1 Comment

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*