Když rodiče učí jíst metodou BLW, jak k tomu přistupovat jako prarodiče…

Foto: Pixabay

Pamatujete si, jak jste svým dětem mixovali nebo mačkali stravu, krmili je lžičkou a sdělovali si úspěchy a neúspěchy v přikrmování? Dnes je módním trendem přesný opak. Rodiče dávají dětem svobodu volby, aby se rozhodovaly, čeho a kolik sní, a oni nemuseli nic vážit ani hlídat. Už jste se s tím setkali?

Co je BLW?

Metoda BLW znamená Baby Led Weaning, u nás se používá volný překlad „jídlo do tlapky“. Jednoduše: dítě není nikým krmeno, ale už od počátku jí samo. Filozofie BLW předpokládá, že každé dítě má svůj čas a začne jíst pevnou stravu, až je na to připraveno. Takže není ojedinělé, že děti začnou experimentovat s pevnou stravou až v osmi měsících. Přijde vám to pozdě, nebo jste na děti taky netlačili?

Proč maminky volí tuto metodu

Říkáte si, že dřív děti jedly lžičkou a prospívaly, tak proč to měnit, mít dítě zbytečně špinavé a jídlo „všude“? Zastánci vidí výhodu v tom, že nemusí připravovat pokrmy dětem zvlášť: batolata si jednoduše nabídnou to, co mají dospělí na talíři, a zkoušejí, co jim chutná. Předpokladem je, že jídlo není příliš kořeněné ani solené. Dítě začne jíst, až samo chce, ne podle lékaře nebo rodičů. Rodina jí spolu a dítě je spokojené, že si mohlo vybrat. Poznáváte své vnoučátko nebo známé dítě, které se takto stravuje?

Podpořit, nebo zůstat u lžiček

Určitě si pamatujete, jak jste sami měli vlastní rozum a hledali cestu ve výchově svých dětí. Stejně tak to má dnešní generace, ale s tím, že má k dispozici mnohem více informací a možností (někdy až moc). Většina rodičů ale chce pro své děti to nejlepší, na což je potřeba myslet – stejně jako na to, že to nejlepší pro svá vnoučata chtějí i prarodiče. Je tedy potřeba vzájemného vyslyšení, tolerance a pochopení, dítě potom může získat maximum jak od svých rodičů, tak prarodičů… A to i v jídle. Zkuste svému vnoučátku udělat svoje oblíbené jídlo, obrňte se trpělivostí a třeba budete sami překvapeni, jak je šikovné a zvládá to i bez starého známého „za maminku… za tatínka…“. Chutnat jim u vás bude při krmení metodou BLW stejně, jako kdybyste je krmili, a nic jim neuteče. Naopak, vychutnají si vše o to více.

Foto: Pixabay Dítě začne jíst, až samo chce.

Zdroj: Antónie Podhradská, newstoday.com

Další články z této rubriky

Tipy na vánoční pletené dárkygutentor-overlay

Tipy na vánoční pletené dárky

Vánoce jsou ideální příležitostí k výrobě ručně pletených dárků pro své blízké. Pletené dárky nejen …

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*