Vypěstujte si malého zahradníka

Vypěstujte si malého zahradníka
Foto: Freepik.

Po pauze trvající několik desítek let objevuje mladá generace kouzlo zahradničení. A tak se ve městech budují komunitní zahrady, balkóny ožívají kvítím i zeleninou a na zahradách roste víc než túje.

Kdo jednou ochutná plody své zahradnické práce, většinou tomuto koníčku propadne na celý život. Jak to zařídit, aby ruce v hlíně měly rády i děti?

Nenuťte je

Možná si sami vzpomenete na dobu, kdy vás rodiče nutili pomáhat na zahradě. Takový přístup má přesně opačný efekt, než byste si přáli, a proto je lepší jít na to takzvaně od lesa. Využijte toho, že malé děti chtějí dělat všechno jako dospělí a milují pomáhání. Až půjdete na zahradu, vezměte prcky s sebou, ať si třeba hrají. Dovolte jim se na vás jen dívat nebo prstíčky rýpat v záhonech. Když jim necháte prostor, nejspíš budou mít za chvíli v ruce motyčku a budou vás napodobovat.

Nechte jim prostor

Asi už jste zjistili, že nejlépe chutná to, co si sami vypěstujete. Vyhraďte prckům malý záhon, který si budou moci obhospodařovat podle svého. Pomozte jim vybrat semínka zeleniny, ideální jsou rychle rostoucí druhy, např. ředkvičky nebo hrášek, poraďte, jak o ni pečovat, a když bude potřeba, pomozte.

Společně zalévejte

Děti většinou milují vodu, a když jim dovolíte večer kropit záhony hadicí nebo nosit dětskou konev, budou se na tuto činnost těšit. Zároveň v praxi uvidí, že každá rostlina potřebuje péči.

Ochutnávejte

Na zahradničení je sklizeň tou opravdovou třešinkou na dortu. Čerstvě utržené rajče chutná lépe než to, které si vezmete doma z košíku na zeleninu. Dovolte dětem uždibovat úrodu ze záhonů, ať na vlastní chuťové buňky poznají, že ta několikaměsíční lopota stojí za to.

Vybavte je

Každý zahradník potřebuje své vybavení. U dětí je důležité, aby nářadí bez problémů unesly a dokázaly s ním bezpečně pracovat. Nejmenší děti uspokojí plastové nářadí z hračkářství nebo zahradnictví, větším se nebojte koupit nářadí pro juniory. S hráběmi, které mají násadu dlouhou úměrně výšce člověka, se jim bude přeci jen pracovat mnohem lépe a bezpečněji.

Zdroj: redakce – Petra Matějková (autorské dílo)

Další články z této rubriky

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*