První hlídání vnoučat – na co si dát pozor?

První hlídání vnoučat – na co si dát pozor
Foto: Freepik

Být prarodičem je většinou radost. Ten malý, čerstvě narozený tvoreček je tak bezbranný a roztomilý, že by se nad ním nejedno srdce rozplynulo.

Jako babička nebo dědeček máte jedno velké privilegium: vnoučata nemusíte vychovávat. Od toho jsou rodiče, na vás tak zůstávají jen ty radostné a milé věci, jako je mazlení, hraní a společné zážitky.

Dřív nebo později také nastane chvíle, kdy vás čerství rodiče poprosí, jestli byste jim jejich drobka nepohlídali. Na pár hodin, nebo přes noc. Jak na to, aby vše proběhlo k radosti všech zúčastněných?

Zjistěte si co nejvíc praktických věcí, čím menší děťátko budete hlídat, tím je důležitější zachovat jeho zvyklosti:

  • Jak je to s jídlem?

Co všechno může nebo nemůže vnouče jíst? Pokud ještě dostává kojenecké mléko, jak ho jeho maminka připravuje? Jak často je zvyklé jíst a v jakých časech?

  • Co s poklady v plínce?

Nechte si ukázat, jak rodiče dítě přebalují a čím ho otírají, případně mažou. Některé děti na změny reagují ekzémem.

  • Jak vypadá jeho spánkový režim?

Spánek je u dětí zásadní, a tak byste měli vědět, na co je vaše vnouče zvyklé. Kolikrát denně chodí spát? Usíná v postýlce samo, nebo bude potřebovat vaši přítomnost? Má nějaký „předspánkový“ rituál? Anebo se mu přes den lépe spí na procházce v kočárku?

  • Jak vypadá aktuální zdravotní stav dítěte?

Pokud se máte na pár hodin postarat o nemocného vnoučka, nejspíš dostanete podrobné informace týkající se jeho zdravotního stavu a léků. Někdy ale i zdravé děti užívají preventivně výživové doplňky, třeba vitamín D nebo kapky na „prdíky“. Ptejte se proto, zda máte vašemu vnoučeti něco aplikovat, kdy a v jakých dávkách.

  • Co je pro prarodiče tabu?

Každá generace rodičů má své výchovné metody.  I když se vám některé nebudou pozdávat, měli byste je respektovat a dodržovat. To se může týkat sledování televize, konzumace sladkostí, chování dětí…

Před prvním hlídáním vnoučat se ve vás nejspíš mísí radost a obavy. Tomu prvnímu nechte volný průběh, obavy zaženete dobrou přípravou. Ve finále jde o to, abyste si čas s dětmi užili, věnovali jim svou pozornost a i když třeba neuděláte vše podle představ rodičů, nemusíte se kvůli tomu stresovat. Děti rychle pochopí, že doma a u babičky nemusí být vždy vše stejné.

Zdroj: redakce – Justýna Malášková (autorské dílo)

Další články z této rubriky

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*