Plzeňské devadesátky: Vděk, nadšení, radost i zklamání

Plzeňské devadesátky
Foto: Pixabay

Kniha Plzeňské devadesátky zachycuje průběh přelomového období minulého století v západočeské metropoli. Přibližuje hektické události, které lze vnímat s vděkem, nadšením, radostí nebo s jistou dávkou zklamání, nikoliv však lhostejně.

Plzeňské devadesátky
Foto: se svolením nakladatelství Starý most

Bouřlivé „devadesátky“ byly po pádu komunismu plné změn a zvratů, nových možností i svobody, s níž každý nakládal podle svého. Mnohé se měnilo k lepšímu, zdálo se, že nic není nemožné, ale ne vše se dalo považovat za zdařilé. Z úctyhodného počtu informací uveřejněných v regionálních mediích a dalších periodikách byla vybrána pestrá směsice kratších příspěvků o politickém, kulturním a sportovním dění, zachycující, k jakým změnám v Plzni docházelo.

Zprávy prezentují nové možnosti podnikání, vznik nových a zánik starých podniků a firem, pohnutou minulost Prazdroje, privatizaci a také proměnu města, kdy mizely otlučené fasády, začala výstavba zahradního sídliště na Sylvánu, budovaly se komunikace a věnovala se péče obnově parků. Po náročné rekonstrukci byla otevřena Velká synagoga, otevíraly se nové obchody a restaurace. Zatímco některá kina končila provoz, kasina či striptýzové podniky se těšily zájmu. Velký ohlas vzbudily první koncerty známých zahraničních skupin. Na druhé straně vzrůstala kriminalita nejrůznějšího druhu včetně loupeží v kostelích. První bezpečnostní kamery se převážně v centru města instalovaly roku 1998.

Čtenář se navíc dozví nejednu kuriozitu s bulvárním nádechem, jak napovídají titulky: Švindlující policisté, S nožem v zádech, Těžké časy cirkusáků, Plzeňané o Viagru nestáli, Škodovka v problémech, Plzeňské Sherwoody, Falešný tuzemák, Horké chvilky ve věznici, Gottwalda odřízl autogen, Padělky v obchodech, Konec skořápkářů a rovněž zajímavá sdělení ze společnosti a světa showbyznysu.

Kniha plná informací z tehdejšího tisku zachycuje historii devadesátých let podobně jako množství dobových černobílých fotografií. Zaujme nejen obyvatele Plzně, ale každého, kdo si ono vzrušující i překotné období chce připomenout, anebo poznat.

Zdroj: redakce – Dana Vondrášková (autorské dílo), starymost.cz

Další články z této rubriky

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*