Petr Mazný, Kateřina Frantová, Tomáš Bernhardt a Ladislav Silovský: Plzeňské tajnosti

Petr Mazný, Kateřina Frantová, Tomáš Bernhardt a Ladislav Silovský: Plzeňské tajnosti
Foto: Freepik

Kolektiv erudovaných autorů, spolupracujících s plzeňským nakladatelstvím Starý most, odhaluje v nové publikaci plzeňské „tajnosti“, mnohdy neznámá fakta a zajímavosti z historie západočeské metropole.

Petr Mazný, Kateřina Frantová, Tomáš Bernhardt a Ladislav Silovský: Plzeňské tajnosti
Foto: se svolením nakladatelství Starý most

Autoři zvou „na procházku po stopách událostí a lidských osudů, které se otiskly do dějin Plzně“. Oživují příběhy, jež se ve městě odehrály počínaje dobou jeho založení až po nedávnou minulost a přibližují životy jeho slavných či jinak pozoruhodných obyvatel.

Čtenář pozná běžný i sváteční život Plzeňanů různých charakterů a postavení. Dozví se, proč zámožný mydlář skončil ve vězení, jak nešikovný kat úspěšně léčil, i perličky o známých osobnostech včetně Bedřicha Smetany, který v Plzni studoval a prožil několik lásek. K neprávem pozapomenutým patří básnířka Hermína Škodová, dcera slavného inženýra Emila Škody, vážená rodina herce Felixe le Breux, uznávaný architekt František Sammer, jehož dílem je první sídliště na Slovanech, a také prostořeký herec Zdeněk Kryzánek, působící přes deset let na plzeňské scéně.

Nahlédneme do zápisů v „knize zázraků“, zaznamenaných od roku 1671 arciděkanem Janem Alexiusem Čapkem. Týkají se vyslyšených proseb za uzdravení a záchranu života, pronášených v kostele sv. Bartoloměje k uctívané Plzeňské madoně. Kniha připomíná i tradované pověsti, často vycházející z reálného základu.

Mezi pozoruhodnosti dokumentující vybavení obydlí v 15. století patří jedna z mála dochovaných nejstarších skříní u nás, vyrobená kolem roku 1480. Co se v barevně zdobené almaře uchovávalo až do roku 2012 a kde je možné ji spatřit, prozrazuje ve svém příspěvku Petr Mazný. V Plzni se nachází také velice cenná, největší dochovaná historická zbrojnice v republice, kterou v roce 1363 založil český král a římský císař Karel IV. Obsahuje cenná rytířská kopí, mezi nimi i to, které bylo použité ve slavném turnaji na počest svatby Jaroslava z Kolovratů v únoru roku 1555, vyhlášeném českým arciknížetem Ferdinandem II., jenž v Plzni tou dobou pobýval.

Pestré příběhy proslulých hotelů Continental nebo Slovan a jejich návštěvníků ilustrují dobu, zvyklosti, život honorace i vztah personálu k hostům. Dávná tajemství vydává i hodně domů, z nichž mnohé dávno zmizely, jako například původní výrobna likérů podnikatele Adolfa Poppera s unikátní Rosolkou, vyráběnou macerací drobné masožravé rostliny rosnatky. Tento oblíbený likér, poprvé vyrobený v Itálii roku 1332, se často užíval i jako lék na různé neduhy.

Poutavou knihu s množstvím černobílých archivních i soudobých fotografií obohacují dobové zprávy, dokumenty a výňatky z tisku. Zaujme nejen Plzeňany, ale každého, koho zajímá historie, život a kultura ve slavném městě, včetně mnoha neobyčejných střípků a kuriozit, jež se k Plzni a jejím obyvatelům váží.

Zdroj: redakce – Dana Vondrášková, starymost.cz

Další články z této rubriky

Nothing Found

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*