5 tipů proti klíšťatům

5 tipů proti klíšťatům
Foto: Pixabay

Sezóna klíšťat je v plném proudu. Podívejte se s námi na tipy, jak se před klíšťaty chránit a tím se vyvarovat případným zdravotním komplikacím.

1. Repelentní spreje

Asi nejznámější a nejprodávanější ochranou jsou repelentní spreje. Hlavní výhodou je jejich možnost využití pro celou rodinu (vyrábějí se i spreje pro děti), ale oblíbené jsou i pro množství, které obsahují. Díky tomu často jeden sprej stačí na opravdu dlouhou dobu. Nevýhodou je zápach, který je opravdu nepříjemný širokému okolí, zvláště při sprejování a pro děti. Spreje najdeme přírodní, voděodolné i parfemované, takže si vybere snad každý. Ceny se pohybují od 25 Kč výše.

2. Silikonové repelentní náramky

Čím dál větší oblíbenost získávají repelentní náramky. Silikonové náramky bývají buď obyčejné kroužky na navlečení, nebo náramky na zapínání. Seženeme s vyměnitelnou náplní, stejně jako již napuštěné. Pokud máme s náplní, víme, jak dlouho nám fungují a kdy náramek vyměnit. Když zakoupíme již náramek napuštěný, je třeba dbát pokynů na obalu, náramek sundávat, pokud zrovna nejsme v přírodě, a vkládat ho do uzavíratelného sáčku nebo nádoby.

3. Designové repelentní náramky

Dnes tolik oblíbené „kroucené“ gumičky, které jsou skvělé do vlasů, ale vypadají dobře i na ruce či noze, se již také dostaly mezi typ repelentních prostředků. Vypadají dobře a zároveň účinkují. Jejich nevýhoda spočívá v tom, že se rády roztahují a jejich účinnost (dle našich zkušeností) není příliš vysoká. Repelentních náramků je opravdu nepřeberné množství, takže najdete desítky vzorů I typů. Některé vypadají opravdu jako designové kousky, jiné mají jako součást hračku nebo přívěsek, aby se líbily dětem. Dokonce jsme narazili na pletené repelentní náramky nebo na náramky svítící. Vzhledem k širokému výběru je vždy dobré číst i recenze a nekupovat hned velké zásoby, pokud nemáme ozkoušenou funkčnost a trvanlivost.

4. Bylinné repelenty

Bylinné repelenty, které jsou k dostání nejčastěji ve formě olejíčků nebo balzámů, jsou ideální pro citlivější osoby, kterým nedělá chemie dobře. I z toho důvodu se mohou většinou používat již pro děti od jednoho roku. Repelenty se aplikují vždy na několik částí těla v malém množství a aplikaci je třeba opakovat po styku s vodou. Tyto repelenty bývají bez sulfátů, silikonů, ropných derivátů, živočišných tuků, parabenů a konzervačních látek, syntetických barviv a parfemace, ale je třeba počítat s jejich nižší účinností.

5. Ultrazvukové repelenty

Ultrazvukové repelenty jsou u nás prozatím méně rozšířené, a to i vzhledem k pořizovací ceně. Jedná se o přívěsky, které neobsahují chemické složky. Fungují na principu vysílání ultrazvukových impulzů, které jsou pro lidi a mazlíčky neškodné a nepostřehnutelné. Ruší však klíšťata a zabraňují jim napadnout osoby, které tento repelent používají. Provozní rozsah je přibližně 1,5 metru a trvanlivost tohoto repelentu je až rok.

Zdroj: redakce – Antónie Podhradská, kliste.cz, prozdravi.cz

Další články z této rubriky

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*