


Výhodou dnešní doby je snadné cestování, stěhování se za prací – a častým faktem odloučení od rodiny. Mnoho z nás má své blízké dál, než by si přálo, nebo náš kontakt s rodinou není tak častý. Ale co když chceme trávit čas s mladší generací, užívat si důchodového věku aktivně a máme co předat? Přemýšleli jste o možnosti stát se náhradním prarodičem?
Také slýcháváte, jak si mladé rodiny stěžují, že nemají hlídání, jsou na děti samy, mají hodně práce, dnes i řeší často zavřené školy…? A říkáte si, že vám by zase prospěla společnost dětí, zároveň by se hodila každá koruna k navýšení důchodu, ale nevíte jak na to, když vlastní rodina je daleko nebo schází úplně? V tom případě pro vás máme tip, který rozhodně stojí za zamyšlení.



První hlídání vnoučat – na co si dát pozor
Proč se stát náhradním prarodičem
Odborníci se shodují, že mezigenerační vztahy jsou pro socializaci dítěte nenahraditelné. Absence prarodičů tedy není jen o nedostatku hlídání, ale i o výchovné sféře. Právě v kontaktu se staršími lidmi se děti učí, jak se k nim chovat, jak s nimi komunikovat. Vytvářejí si návyky, které pak používají po celý zbytek života, učí se mezigenerační toleranci. Prarodiče prostě dodávají výchově další rozměr a pro děti i jejich rodiče je správná babička nebo dědeček opravdovým štěstím. Proč tedy nevyužít volný čas a najít nový nebo další smysl svého života?
Náplň náhradního prarodiče
Adoptovaná babička nebo dědeček se vždy domlouvá s novou rodinou individuálně. Někdy jde o vyzvedávání dětí ze škol a školek, o doučování, jindy o odpolední program nebo víkendové aktivity… Škála možností je opravdu široká, od doučování, přes společné hraní, hlídání v době nemoci, až po každodenní zapojení do chodu domácnosti. Aktivnější prarodiče si často vezmou k hlídání i drobnou výpomoc v domácnosti, což se odráží i na výsledném výdělku, pokud se tak s rodinou domluví.



Stáří má svou cenu
Jak na to?
Důležité je si určit, jestli chcete za své úsilí a čas finanční ohodnocení, nebo zda půjde spíše o dobrovolnickou činnost. Poté máte dvě možnosti. Buď si sami dáte inzerát v místních novinách, na internetu či v samoobsluze, nebo zvolíte oficiálnější cestu, v rámci které již budete mít i více krytá záda, a spojíte se s některou z agentur, které vám pomohou najít vhodnou rodinu. Projekty a agentury jsou například v programu 3G. Inzeráty můžete najít nebo podat například přes společnosti Elpida, servery emimino.cz nebo modrykonik.cz.
Stát se adoptivní babičkou či dědečkem každopádně nebývá jen obyčejný přivýdělek, ale neuvěřitelná mezigenerační pomoc a tím nejlepším možným způsobem obohacení životů aktuálních seniorů a budoucích generací zároveň.
Zdroj: reakce – Antónie Podhradská, e-mimino, program 3G
Buďte první kdo přidá komentář