Náhradní babička nebo dědeček

Adoptivní babička a dědeček, hlídání vnoučat.
Foto: Shutterstock

Výhodou dnešní doby je snadné cestování, stěhování se za prací – a častým faktem odloučení od rodiny. Mnoho z nás má své blízké dál, než by si přálo, nebo náš kontakt s rodinou není tak častý. Ale co když chceme trávit čas s mladší generací, užívat si důchodového věku aktivně a máme co předat? Přemýšleli jste o možnosti stát se náhradním prarodičem?

Také slýcháváte, jak si mladé rodiny stěžují, že nemají hlídání, jsou na děti samy, mají hodně práce, dnes i řeší často zavřené školy…? A říkáte si, že vám by zase prospěla společnost dětí, zároveň by se hodila každá koruna k navýšení důchodu, ale nevíte jak na to, když vlastní rodina je daleko nebo schází úplně? V tom případě pro vás máme tip, který rozhodně stojí za zamyšlení.

 Proč se stát náhradním prarodičem

Odborníci se shodují, že mezigenerační vztahy jsou pro socializaci dítěte nenahraditelné. Absence prarodičů tedy není jen o nedostatku hlídání, ale i o výchovné sféře. Právě v kontaktu se staršími lidmi se děti učí, jak se k nim chovat, jak s nimi komunikovat. Vytvářejí si návyky, které pak používají po celý zbytek života, učí se mezigenerační toleranci. Prarodiče prostě dodávají výchově další rozměr a pro děti i jejich rodiče je správná babička nebo dědeček opravdovým štěstím. Proč tedy nevyužít volný čas a najít nový nebo další smysl svého života?

Náplň náhradního prarodiče

Adoptovaná babička nebo dědeček se vždy domlouvá s novou rodinou individuálně. Někdy jde o vyzvedávání dětí ze škol a školek, o doučování, jindy o odpolední program nebo víkendové aktivity… Škála možností je opravdu široká, od doučování, přes společné hraní, hlídání v době nemoci, až po každodenní zapojení do chodu domácnosti. Aktivnější prarodiče si často vezmou k hlídání i drobnou výpomoc v domácnosti, což se odráží i na výsledném výdělku, pokud se tak s rodinou domluví.

Jak na to?

Důležité je si určit, jestli chcete za své úsilí a čas finanční ohodnocení, nebo zda půjde spíše o dobrovolnickou činnost. Poté máte dvě možnosti. Buď si sami dáte inzerát v místních novinách, na internetu či v samoobsluze, nebo zvolíte oficiálnější cestu, v rámci které již budete mít i více krytá záda, a spojíte se s některou z agentur, které vám pomohou najít vhodnou rodinu. Projekty a agentury jsou například v programu 3G. Inzeráty můžete najít nebo podat například přes společnosti Elpida, servery emimino.cz nebo modrykonik.cz.

Stát se adoptivní babičkou či dědečkem každopádně nebývá jen obyčejný přivýdělek, ale neuvěřitelná mezigenerační pomoc a tím nejlepším možným způsobem obohacení životů aktuálních seniorů a budoucích generací zároveň.

Zdroj: reakce – Antónie Podhradská, e-mimino, program 3G

Další články z této rubriky

Tipy na vánoční pletené dárkygutentor-overlay

Tipy na vánoční pletené dárky

Vánoce jsou ideální příležitostí k výrobě ručně pletených dárků pro své blízké. Pletené dárky nejen …

1 Comment

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*