Krtek na zahradě

Krtek na zahradě: pohroma nebo radostné nadělení?
Foto: Pixabay

Pohroma nebo radostné nadělení?

S roztomilou postavičkou z dětského večerníčku toho moc společného nemá a zahradníky přivádí spíš k šílenství, než aby se nad ním rozplývali. Také máte na zahradě krtka?

Pak byste se měli radovat. Jeho přítomnost na zahradě totiž ukazuje na to, že je váš pozemek nejspíš ve skvělé kondici a překypuje podzemním životem. Krtek je dost citlivý na prostředí a vyskytuje se jen tam, kde je zem zdravá a plná potravy.

Je to nadšený masožravec. Rád si pochutná na hmyzu a jeho larvách, žížalách, s chutí se zakousne i do žáby, ještěrky nebo myši. Naopak pohrdne kořínky vaší zeleniny a květin, byť je může poškodit jinak – tím, že je vystrčí ze země, až bude dělat svou pověstnou hromádku. A tu jistojistě udělá tam, kde se to vám bude nejméně hodit.

Dobrou zprávou je, že každou takovou hromádku můžete využít do květináčů, na jarní výsevy zeleniny nebo rovnou na záhony. Je totiž zbavená všech škůdců a připravená k bezpečnému použití. Za to bychom měli krtkovi spíš poděkovat.

Jak krtka vystěhovat

Je dost možné, že krtka jako lakmusový papírek kondice své zahrady nepotřebujete a zdravé zeminy pro pěstování máte také dost. Jak ho vystrnadit?

Než se pustíte do útočných akcí, je potřeba si uvědomit, že krtek je chráněné zvíře a zahubit ho můžete jen ve chvíli, kdy vám na oploceném pozemku páchá prokazatelné škody, anebo vás ohrožuje na zdraví (třeba tak, že byste si mohli vyvrtnout kotník, když šlápnete na podrytou zem). To je důvod, proč byl zakázán a ukončen prodej všech hubicích prostředků na krtky a je možné používat pouze jejich odpuzovače.

Babské rady proti krtkům

Krtci si údajně moc nerozumí s kočkami, a tak se doporučuje do jejich chodbiček vkládat chuchvalce kočičích nebo psích chlupů. Někteří zahradníci jdou tak daleko, že do chodbiček házejí psí exkrementy. Můžete to zkusit, ale krtek si většinou udělá novou chodbičku o pár metrů vedle.

Někdo si nemůže vynachválit podomácku vyrobené plašičky – kovovou tyč zaraženou do krtčí chodbičky a na ni nasunutou plastovou lahev nebo plechovku, která se při větru klepe a vydává rachotivé zvuky. Ty krtek nerad, a tak se raději přestěhuje o dům dál.

Sem tam se objeví i doporučení rostlin, jejichž odér prý má krtky odpuzovat, ale často se jedná o invazivní druhy, např. pryšec skočcový. Někdy zafunguje i česnek zlatožlutý nebo obyčejné afrikány.

Kupované odpuzovače

Jedy a pasti jsou zakázané, a tak se při vyhánění krtků můžete spolehnout opravdu jen na odpuzovače. Existují v různých variantách a cenových kategoriích, může jít o granule nebo aromatické gely, které často mají působit nejen na krtky, ale i kočky, nebo nejrůznější zvukové plašičky.

Všechny tyto metody ale mají omezenou funkčnost a je dost možné, že právě ten váš krtek vůči nim bude odolný.

Zdroj: redakce – Petra Matějková (autorské dílo), wikipedia

Další články z této rubriky

Trendy v zahradničenígutentor-overlay

Trendy v zahradničení

Zvykli jsme si sledovat trendy v oblékání, stravování nebo barvách, ale co zahrady? I ty podléhají trendům a ty aktuální…

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*