Tomáš Makaj, Jaroslav Vogeltanz: Brdy

Tomáš Makaj, Jaroslav Vogeltanz: Brdy
Foto: Pixabay

77 romantických, dobrodružných a tajemných míst


Pro vědeckého pracovníka, spisovatele a básníka Mgr. Tomáše Makaje (nar. 1974) jsou Brdy srdeční záležitostí. O jejich historii, památkách a přírodních krásách napsal několik knih. Ve Strašicích, kde žije, založil Muzeum Středních Brd, jehož je vedoucím i kurátorem sbírek.

Tomáš Makaj, Jaroslav Vogeltanz: Brdy
Foto: se svolením nakladatelství Starý most

Tomáši Makajovi vychází v nakladatelství Starý most již osmá publikace. Čtenáře zve na sedmdesát sedm romantických, dobrodružných a tajemných míst, jež nádhernými barevnými fotografiemi přibližuje oceňovaný plzeňský fotograf Jaroslav Vogeltanz.

Když byl 1. ledna 2016 zrušen vojenský újezd Brdy a jeho území bylo vyhlášeno za chráněnou krajinnou oblast, otevírající se veřejnosti po téměř devadesáti letech, zaplesalo srdce mnoha turistů a milovníků přírody. Postupně se podařilo vyznačit mnoho kilometrů tras pro pěší a cyklisty. Již koncem roku 2015 vydalo nakladatelství Starý most průvodce „Brdy opět otevřené“.

Zájem o poznávání rozmanité brdské krajiny je stále značný. Turistům i výletníkům přijde proto vhod kniha jejich znalce a obdivovatele Tomáše Makaje. Nabízí téměř osmdesát tipů k výletům, z nichž si vybere každý, koho zajímají historické památky, rozhledny, přírodní zajímavosti i tajemství, minulost obcí či o samotě roztroušených hájenek, zřícenin hradů a památníků. Zmiňovaná místa jsou přehledně vyznačena na úvodní mapě. Každému je věnovaná dvoustrana s popisem trasy, krátké historie navštívených lokalit i pozoruhodností v jejich okolí, jež stojí za to vidět a přibližují je četné fotografie. Kromě vzdálenosti z Prahy, Příbrami a Plzně jsou zde také QR kódy, poloha GPS a piktogramy označující, co na cestě poznáme (historie, příroda, mystika a tajemno, technika, průmysl či vojenství).

Na jaké výlety se můžeme těšit? Zavítáme na lovecký zámeček poblíž soutoku Klabavy a Třítrubeckého potoka, který si oblíbili umělci a slavné osobnostmi a kde v roce 1930 přespal prezident republiky T. G. Masaryk. Další zámeček na úpatí Třemšína odhalí pohnutou historií.  Při procházce romantickým Třítrubeckým údolím si připomeneme legendárního barda Národního divadla Eduarda Vojana, jenž tudy rád chodíval. Krásných vycházek v podmanivé brdské přírodě se nabízí mnohem více, jen si vybrat.

Zdatní turisté rádi vystoupají na skály a vyhlídky romantických Brd – Jindřichovu skálu, Vlčí horu, vyhlídku Malý tok nebo na vrchol Třemšína, 827 metrů vysokou dominantu jižních Brd. Uchvátí i divukrásné scenérie skalního hřbetu v přírodní rezervaci Fajmanovy skály a Klenky se zachovalými původními porosty jedlových bučin a reliktního boru s dubem, kde – bude-li přát štěstí – zahlédneme hnízdícího výra velkého.

Nahlédneme do výjimečného kláštera a kostela Svatá Dobrotivá v obci Zaječově, kam se lze pohodlně dostat i autobusem. Pro milovníky historických památek jsou připraveny návštěvy hořovických zámků či do městyse Komárova s nádhernými litinovými sochami zdejší tradiční hutní výroby, jejíž minulost připomíná místní muzeum s cennými exponáty, a podíváme se i na další pěkná místa.

Příznivci vojenské historie jistě navštíví pověstný tankodrom a cvičiště s názvem Bahna, kde se v červnu 2023 uskuteční další ročník populárního Dne pozemního vojska. Zaujme také utajený rozlehlý míšovský bunkr Javor 51, jediný sklad jaderné munice na světě přístupný veřejnosti. Vydat se lze i po stopách brdských partyzánů nebo německých zbrojních systémů apod.

Přitažlivě uspořádaná publikace s přínosnými informacemi a doprovodnými fotografiemi patří k žádaným průvodcům na objevné cesty naší přírodou. Provede nás několika okresy, do nichž Brdy zasahují – Rokycany, Plzeň-jih, Příbram a Beroun. Všechny oplývají poetickými, dobrodružnými i tajemnými místy, jež stojí za to navštívit.

Autorská spolupráce se natolik osvědčila, že se od Tomáše Makaje a Jaroslava Vogeltanze můžeme těšit na dalších 77 zajímavých míst v chystané knize „Brdy – hřebeny“, kterou vydá nakladatelství Starý most v červnu 2023. 

Zdroj: redakce – Dana Vondrášková (autorské dílo), starymost.cz

Další články z této rubriky

Půlstoletí s Cimrmanemgutentor-overlay

Půlstoletí s Cimrmanem

Proslulé divadlo Járy Cimrmana milují generace diváků. U příležitosti svého padesátiletého výročí se představuje i ze strany za oponou, která…
Valérie Perrinová: Třigutentor-overlay

Valérie Perrinová: Tři

Francouzská spisovatelka Valérie Perrinová (nar. 1967), jejíž knihy se prodávají po celém světě v miliónech výtisků, vydala roku 2021 svůj…

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*