Petr Mazný, Eva Haunerová, Jaroslav Vogeltanz: Západní Čechy

Petr Mazný, Eva Haunerová, Jaroslav Vogeltanz: Západní Čechy
Foto: Pixabay

77 romantických, dobrodružných a tajemných míst 

Nová inspirující publikace z edice poznávacích výletů zve na sedmdesát sedm romantických, dobrodružných a tajemných míst západních Čech, jimiž provází Petr Mazný s Evou Haunerovou a fotografem Jaroslavem Vogeltanzem.

Petr Mazný, Eva Haunerová, Jaroslav Vogeltanz: Západní Čechy
Foto: se souhlasem nakladatelství Starý most

Vydejme se na návštěvu západních Čech s hlubokými šumavskými hvozdy, rašeliništi, horami, četnými vrchy s dalekými výhledy, za léčivými prameny lázeňského trojúhelníku Karlovy Vary – Mariánské Lázně – Františkovy lázně, na hrady i šlechtické zámky, do historických měst i obcí se stále silnou tradicí.

První výlet začíná v okrese Plzeň-sever v obci Vejprnice, pocházející z 10. století, v níž zaujme dřevěný most, vedoucí z fary k cennému a neobvykle řešenému kostelu sv. Vojtěcha. Vystoupáme na stolovou horu Kozelka, odkud se nabízí nádherný výhled a která je rovněž vyhledávaným místem horolezců. Na Manětínsku zaujme nejen pověstný zámek v centru Manětína, ale i ten v nedalekém Rabštejně nad Střelou se zbytky hradu a půvabnými roubenkami a také proslulý kostel sv. Jiří v Lukově, který přitahuje pozornost díky nápadu studenta Jakuba Hadravy umístit do lavic odlitky připomínající duše místních věřících. V Mariánské Týnici, barokní perle západu s nádherně zrestaurovaným kostelem Zvěstování Panny Marie, můžeme obdivovat dílo prominentního architekta Jana Blažeje Santiniho. Jeho mistrovství se projevilo i při projektování konventu cisterciáckého kláštera v Plasích, promyšleně postaveného kvůli spodním vodám na dubových pilotách. Jeho impozantní samonosné šnekové schodiště, jež se nese jako čistá forma šroubové křivky vzhůru prostorem, působí až neskutečným dojmem.

Zavítáme i do sídla neúnavného architekta a mecenáše Josefa Hlávky v Lužanech, na klasicistní lovecký zámek Kozel, do Stříbra na hornickou tradici i do největší jízdárny v Čechách, jež byla nemalými náklady zrestaurována ve Světcích. Připomeneme si chodskou historii na Kozinově statku v Újezdě a projdeme se Americkou zahradou se vzácnými dřevinami pod rozhlednou Bolfánek nedaleko chudenického zámku. Autoři lákají na křížový vrch zázraků u Chotěšova, do Goethova kraje, k čedičovým varhanům, na místa dávných válečných střetů či za ukázkami lidové architektury s hrázděnými domy, za technickými památkami a připomínají též několik zaniklých osad.

Výpravně zpracovaná publikace s množstvím krásných barevných fotografií poukazuje zároveň na pozoruhodnosti okolí navštívených lokalit, uvádí jejich vzdálenost z vybraných měst, přesnou polohu GPS včetně QR kódů a piktogramů prozrazujících, co zajímavého poznáme: historii, přírodu, mystiku, tajemno, technické či průmyslové památky. Knihu uzavírá seznam literatury a pramenů, jen škoda, že chybí přehledný rejstřík usnadňující vyhledávání.

Zdroj: redakce – Dana Vondrášková, starymost.cz

Další články z této rubriky

gutentor-overlay

Babské rady ze života

Herečka a rozhlasová moderátorka Jarka Rozsypalová-Vykoupilová sepsala nový díl oblíbených Babských rad ze života.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*