Tomáš Makaj, Jaroslav Vogeltanz: Karlštejnsko

Tomáš Makaj, Jaroslav Vogeltanz: Karlštejnsko
Foto: Pixabay

77 romantických, dobrodružných a tajemných míst

Vyhlášené plzeňské nakladatelství Starý most již dvacet tři let obohacuje knižní trh kvalitními a reprezentativními publikacemi s regionální tematikou, jež si oblíbili milovníci historie, přírodních krás i uměleckých a architektonických památek.

Tomáš Makaj, Jaroslav Vogeltanz: Karlštejnsko
Foto: se souhlasem nakladatelství Starý most

Kniha výletů kouzelným Karlštejnskem, nacházejícím se v chráněné krajinné oblasti Český kras, je dílem spisovatele, redaktora a zakladatele Muzea Středních Brd Tomáše Makaje (nar. 1974) a oceňovaného fotografa Jaroslava Vogeltanze (nar. 1956).

Provázejí nás krajinou, jež jako jedna z prvních učarovala Klubu českých turistů, který zde záhy po svém vzniku v roce 1889 vyznačil nejstarší turistickou trasu. Cesta Vojty Náprstka, vedoucí z Berouna na Karlštejn, je v knize rovněž zmíněna a proslulému královskému hradu, po němž je oblast nazvána, i romantickému okolí je věnováno hned několik pěších tras.

Členité území s rozmanitou flórou a faunou vypovídá o pradávné historii vulkanického centra, což můžeme pozorovat například u Svatého Jana pod Skalou, zatímco v národní přírodní rezervaci Karlštejn jsou patrné sedimenty se známkami mořské fauny, jak je vidět v lomu Na Stydlých vodách.

Na výletech poznáme Koněpruské jeskyně s magickým vrchem Zlatý kůň s nádherným výhledem, odkud začíná stejnojmenná naučná stezka. Výletníka zavede k impozantním lomům: Čertovým schodům, Tomáškovu či Houbovu lomu, v němž je dokonce povolen sběr dávných zkamenělin. Další těžební místo na Kobyle poskytuje atraktivní lezeckou stěnu. Známý a filmaři oblíbený je také Alkazar, navštěvovaný je i trestanecký lom Mexiko, Paraple, Malá a Velká Amerika a rovněž hornický skanzen Solvayovy lomy.

Autoři nás provedou údolím Kačáku i Údolím děsu, jednou z nejstarších trampských osad u nás, a vysvětlí, proč se tak jmenuje. Nachází se v tajuplné přírodní rezervaci Koda, jejíž jméno je odvozeno od staroslovanského výrazu pro záhadu nebo kouzlo. Obojím oplývá zdejší nádherná krajina s lesy, vápencovými skalami, hlubokými roklemi vyhloubenými potoky i s působivými vyhlídkami. Trasa nazvaná Syslí louky slibuje mimo jiné setkání s těmito hbitými a roztomilými tvory.

Příznivci vojenské historie uvítají procházku kolem „řopíků“ v blízkosti Berouna a obdivovatele lidové architektury nadchnou vesnické stavby například v Hlásné Třebani, Mořince či Libomyšli s nedalekým záhadným hrádkem. Navštívíme i několik tajemných míst, bájný Tetín či lokality, kde žili poustevníci. Zavítáme i do Dobřichovic, do obce Karlík, na hrádek královen, k osadám na Radotínském potoce a k Třebotovské tvrzi. Projdeme se také ulicemi Černošic s honosnými letními sídly bohatých podnikatelů a pražské smetánky, jež jsou dílem věhlasných architektů včetně Jana Kotěry nebo Františka Roitha. Tipů na pěkné výlety je zde mnohem více a jsou vybrány tak, aby návštěvníkům poskytly co nejhezčí zážitky z poznávání působivé krajiny i cenných památek. U každého jsou kromě podrobného popisu cesty, historie a zajímavostí uvedeny také vzdálenosti z vybraných měst. Praktické piktogramy umožní rychlý přehled, co lze na cestě poznat (historie, příroda, mystika a tajemno, technika, průmysl či osobnosti). Nechybí přesná souřadnice GPS a povětšinou i QR kódy pro chytrý telefon. Cestování usnadní přehledná mapa s vyznačenými místy.

I ti, kteří oblast Karlštejnska znají, zde najdou nové zajímavé nápady na cesty půvabnou krajinou, nabízející vše, co turisté vyhledávají – přírodní krásy, pamětihodnosti, tajuplná místa i přívětivé obce a pohostinná města. Graficky přitažlivě upravená kniha s velkým množstvím barevných fotografií potěší každého turistu a výletníka jako vítaná inspirace i spolehlivý průvodce k individuálním nebo rodinným vycházkám.

Zdroj: redakce – Dana Vondrášková, starymost.cz

Další články z této rubriky

Teddy Keen: Cesta k poslední řecegutentor-overlay

Teddy Keen: Cesta k poslední řece

Nevšední, bohatě ilustrovaná kniha, plná strhujících zážitků z napínavé výpravy do Amazonie, nadchne čtenáře od deseti do devadesáti devíti let…
Jíme zdravě o Vánocíchgutentor-overlay

Jíme zdravě o Vánocích

Zkuste o letošních vánočních svátcích skvělé a zdravé tradiční recepty, které budou chutnat všem u slavnostního stolu. Výborná kuchařka určená…
Joscha Grolms: Stopy evropských zvířatgutentor-overlay

Joscha Grolms: Stopy evropských zvířat

Unikátní kniha německého profesionálního stopaře Joschy Grolmse nadchne milovníky přírody a zvířat, jež v ní volně žijí. Zvídavým čtenářům nabízí…

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*