5 tipů pro lepší koncentraci

5 tipů pro lepší koncentraci
Foto: Freepik

Ze všech stran se na nás něco valí: zprávy, informace, starosti… Hlava jede trvale na plné obrátky, mozek občas zahlásí, že už nestíhá, celkově jsme roztěkaní. Co s tím?

Osvojte si co nejdřív pár základních pravidel pro udržení dobré koncentrace!

 • Udržujte kolem sebe pořádek

Teď není řeč o tom, že byste doma neměli mít ani smítko prachu na policích nebo trochu špíny na podlaze. Zaměřte se ale na povalující se věci, nepořádek ve skříních i kolem sebe. Je dokázáno, že když se pohybujeme v uklizeném prostředí, lépe se nám žije, dýchá i myslí. Nic zbytečného nás totiž nerozptyluje a neodvádí od ostatních činností.

 • Dobře spěte

To se někdy snadněji řekne, než udělá. Ale dobře spát a ráno vstávat odpočatí je základ pro spokojené bytí. Ke kvalitnímu a relaxačnímu spánku vám pomůže i pár rituálů:

 • Večer nepoužívejte mobily, tablety a jiné spotřebiče vyzařující modré světlo.
 • Poslední jídlo si dejte nejpozději 3 hodiny před tím, než zaplujete do postele.
 • Před spaním se vyhněte (většímu množství) alkoholu.
 • Choďte spát (a vstávejte) vždy ve stejnou dobu, ať je všední den, nebo víkend.
 • V posteli se věnujte pouze činnostem, ke kterým je určena.
 • Před spaním se vyhněte činnostem a rozhovorům, které vás stresují.
 • Snižte doma teplotu

Všimli jste si, že když se večer na gauči zachumláte do hřejivé deky, velmi rychle začnete poklimbávat? Je to logické. Jakmile je nám teploučko a příjemně, mozek hned najede na relaxační mód a zvolní tempo. Při odpočinku je to k nezaplacení, ale pokud se potřebujete soustředit a podávat mentální výkony, je to trochu na škodu. Stačí snížit teplotu doma o 2 stupně a hned se vám bude přemýšlet lépe.

 • Zazeleňte si interiér

Zeleň má relaxační účinky. Proto velmi rádi sedáváme v parcích obklopeni květinami a stromy, oči si při pohledu na rostliny pěkně odpočinou a mozek se uvolní. To už je pádný důvod, proč si zeleň pustit i za dveře domova. Pokojové rostliny mají navíc často tu výhodu, že čistí vzduch od škodlivin a zútulňují interiér.

 • Trénujte mozek

Vývoj mozku končí kolem 25. roku života. Tehdy je na svém mentálním vrcholu, pak pomalu stárne. Je proto velmi důležité ho průběžně trénovat, udržovat ve střehu a fit. To nejmenší, co pro něj můžete udělat, je aktivně žít: najít si koníčka a intenzivně se mu věnovat, sledovat dění kolem sebe, hodně číst (lepší jsou pozitivní texty než černá kronika v novinách), … Mozkové závity můžete trénovat i hraním logických her, dobře funguje i luštění křížovek nebo sudoku, existují ale i speciální kurzy trénování paměti.

Zdroj: Petra Matějková (autorské dílo), Wikipedie

Další články z této rubriky

Tipy na vánoční pletené dárkygutentor-overlay

Tipy na vánoční pletené dárky

Vánoce jsou ideální příležitostí k výrobě ručně pletených dárků pro své blízké. Pletené dárky nejen že přinášejí osobní dotek, ale…
Jak si udržet tělo a mysl v kondicigutentor-overlay

Jak si udržet tělo a mysl v kondici

Zlepšení fyzické kondice a duševního zdraví je klíčem k vyváženému a spokojenému životu. Prozkoumejte různé možnosti, jak zůstat ve formě…

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*