Přání od svatého Jána

Východ slunce nad karlovým mostem.
Foto: Pixabay

Třicet let si na Karlově mostě sahám na křížek nedaleko sochy sv. Jana Nepomuckého. Někdo mi tehdy, když jsem do Prahy přijela poprvé a měla jsem tendenci věřit všemu, co mi napovídali ti, co tu byli už podruhé, prozradil, že si mám něco přát.

Chtěla jsem Lásku, to vím bezpečně, a pár let mi to vydrželo.

Spalující, romantickou, velkou Lásku na celý život. (A povedlo se.) Pak jsem chtěla prorazit a být slavná spisovatelka. (A nepovedlo se.) Už jako vdaná jsem musela zcela přeskládat své hodnoty a přála jsem si jediné: být zdravá. (A povedlo se.) Otrnulo mi a chtěla jsem být znovu slavná. (A nepovedlo se.) Pak jsem z povrchnosti opět sestoupila k základům bytí a chtěla jsem dítě. Pár let to trvalo. (A povedlo se.) Pak jsem tomu dítěti toužila porozumět. (A nepovedlo se.) Chtěla jsem cestovat a rozšířit si obzory. (A povedlo se.) Ano, přiznávám. Znovu jsem chtěla být spisovatelkou, třeba i neslavnou. (A nepovedlo se.)

Dnes jsem u křížku stála znovu. Čekala jsem na fotogenický východ slunce, který nepřišel. Pohled na třpytící se Vltavu mě donutil pohlédnout se stejným zájmem i do své duše. Čert vem všechnu slávu, bohatství, přání změnit druhé k obrazu svému. Sáhla jsem si na křížek v kamenné zdi mostu a vrátila jsem se ve svých přáních na začátek.

Konec našemu hledání nastane, dojdeme-li na místo, odkud jsme vyšli, a tuto pravdu poznáme.

Chci lásku. Nemusí být spalující ani romantická, ale musí jí být opravdu hodně. Pro nás pro všechny. Láska je to, co nás prostupuje, naplňuje, spojuje. Všechna další přání už budou zbytečná.

(Povede se?)

Vaše Bára

Zdroj: redakce – Barbora Janečková (www.uzasnabara.cz)

Další články z této rubriky

Romeo a tři Julie III.gutentor-overlay

Romeo a tři Julie – výlet

Když jsme ráno odjížděli serpentýnami z Corniglie napřed dlouho nahoru a potom dlouho dolů na pobřeží, modlili jsme se v…
Romeo a tři Julie II.gutentor-overlay

Romeo a tři Julie – už neprší

Hybaj rovno! To je heslo dnešního druhého dne výpravy Jarda Tour, cestovní společnosti pro vyvolené a zvláště otrlé jedince.
Romeo a tři Julie I.gutentor-overlay

Romeo a tři Julie – celý den v autě

Velikonoční svátky trávím letos mimo domov. Žádný jarní úklid, pečení, vaření, zdobení, obsluha koledníků. Odjíždím s Jarda Tour do Itálie.
Zachraňte Úžasnou Báru VI.gutentor-overlay

Zachraňte Úžasnou Báru VI.

Po čem se mi bude stýskat po odjezdu z Prahy? Po přehršli možností, kam jít, co vidět a co zažít.
Zachraňte Úžasnou Báru V.gutentor-overlay

Zachraňte Úžasnou Báru V.

Smetana, nebo Dvořák? Pro mě vždycky Antonín Dvořák. Vždycky. Ale musím říct, že v průběhu svého pražského macerování v kultuře…
Zachraňte Úžasnou Báru IV.gutentor-overlay

Zachraňte Úžasnou Báru IV.

Tak jsem se dnes chystala do divadla, které je na programu až zítra. Naštěstí jsem to zjistila včas, když jsem…
Zachraňte Úžasnou Báru III.gutentor-overlay

Zachraňte Úžasnou Báru III.

To si tak sedíte ve žlutém ušáku ve své dočasné laskavé pražské rezidenci, pracujete a za oknem najednou stíhačky. Napřed…
Zachraňte Úžasnou Báru II.gutentor-overlay

Zachraňte Úžasnou Báru II.

Když přijedete z malého města do velkoměsta, počet pošuků na metr čtvereční se výrazně zvýší. Jsem stále ve střehu.
Zachraňte Úžasnou Báru I.gutentor-overlay

Zachraňte Úžasnou Báru I.

Stačí pár šedých zimních měsíců bez většího povyražení a slunečního svitu a cítím, že uvadám. Jak vtipně poznamenala moje dcera,…

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*