Jak se účinně a levně zbavit plísní – tipy na odstranění plísní z koupelny, zdí, knih, tkanin a dalších povrchů

Jak se účinně a levně zbavit plísní
Foto: Freepik

Jestliže kdekoli ve svém domě cítíte zatuchlý zápach, pak se může jednat právě o vysokou koncentraci plísní. Přinášíme tipy, jak účinně odstranit plísně z koupelny, tkanin, zdí, koberců a dalších povrchů. Plíseň může mít různé zdroje původu. Pokud se objeví, řešte tento problém včas!

Všechny plísně určitým způsobem poškozují povrchy, na kterých se nacházejí. Může dojít k zabarvování povrchů nebo dokonce až k jejich rozkladu. Tento proces, kdy dochází k rozpadání hmoty, na které se plíseň vyskytuje, je již nevratný. Proto je důležité řešit plísně hned v počátku jejich objevení.

Když je napadení plísní zachyceno včas, můžete si s ní snadno poradit pomocí domácích čisticích prostředků. Pokud však plíseň pokrývá 10 a více metrů čtverečních, zavolejte na likvidaci plísně odborníky.  Odstranění rozsáhlých kolonií plísní vyžaduje působení silných chemikálií a řádnou likvidaci napadených stavebních materiálů.

Běžně dostupné výrobky proti plísním

Savo – chlornan sodný nebo běžné domácí bělidlo nejlépe ničí plísně a odstraňuje případné zabarvení. Je poměrně silné, proto se v některých případech doporučuje použít jeho zředěnou formu. Je možné zakoupit přípravek určený přímo proti plísním, který má upravenou konzistenci.  Při práci s bělidlem dbejte zvýšené opatrnosti tak, abyste se vyhnuli vdechování výparů. Mohlo by dojít k podráždění dýchacích cest. Při použití přípravků s obsahem chlornanu sodného je zapotřebí místnost dobře větrat.

Peroxid vodíku (tří až desetiprocentní roztok) je méně agresivní než chlorové bělidlo. Ničí plísně a zesvětluje skvrny. Má sice bělící účinek, ale působí pomaleji než chlorové bělidlo a nemá žádné výpary.

Ocet je kyselý – pomalu rozkládá strukturu plísní a zabíjí je. Ocet je relativně šetrný, ale skvrny od plísně mohou zůstat a musíte je ve své domácnosti odstranit pomocí dalších přípravků. Ocet můžete běžně použít i na odstranění vodního kamene, popř. při čištění pračky nebo myčky na nádobí.

Jedlá soda – hydrogenuhličitan sodný má vysoké pH, které brání růstu a přežívání plísní. Jedná se o levný běžně dostupný produkt. Není toxický a snadno se smíchá s vodou.

Při použití jakéhokoli z těchto výrobků čisticí roztok zcela neoplachujte. Ponechání zbytku čisticího prostředku pomůže zabránit budoucímu růstu plísní.

Jak odstranit plíseň z látek

Byl-li váš domov zasažen plísní, mohou v něm bakterie zůstat ještě mnoho dní. Při značném zasažení doporučujeme likvidace těchto povrchů. Pokud však plíseň vznikla v důsledku vlhkosti a je zachycena včas, lze ji z většiny tkanin snadno odstranit.

Začněte tím, že předměty vynesete ven, abyste co nejvíce povrchových plísní očistili kartáčem a zabránili šíření plísní uvnitř domu. Jestliže je tkanina pratelná, použijte nejteplejší vodu doporučenou na štítku pro ošetřování a přidejte dezinfekční prostředek. Pokud skvrny zůstávají, použijte roztok na skvrny a nechte tkaniny alespoň osm hodin namočené.

U tkanin, které lze čistit pouze chemicky, odstraňte plíseň kartáčem zvenčí a poté jej dejte do čistírny. Většinu látek a tkanin takto zachráníte.

Odstraňování plísní z kožené obuvi, kabátů, doplňků a nábytku

Plíseň na kožených kabátech, botách, kabelkách a nábytku je třeba odstranit – pokud možno venku. Povrch otřete hadříkem namočeným v octu, a poté kvalitním mýdlem na kůži a teplou vodou. Osušte měkkým hadříkem a nechte zcela vyschnout na vzduchu. Po úplném vysušení předmět ošetřete přípravkem na kůži.

Odstraňování plísní z knih a papírů

Plíseň nakonec papír zničí, ale i ji lze z knih a papíru odstranit. V případě drahých knih a historicky významných papírů se poraďte s odborníkem.

Papír v knihách nechte důkladně vyschnout na slunci nebo jej umístěte do uzavřené nádoby s materiálem pohlcujícím vlhkost, jako je silikagel nebo kukuřičný škrob nasypaný mezi stránky.

Jakmile je kniha suchá, vydejte se ven a měkkým štětcem nebo hadříkem jemně odstraňte plíseň z obálky a jednotlivých stránek. Pod každou stránku zasuňte list voskovaného papíru, abyste ochránili stránku za ní. Mírně navlhčete čistý měkký hadřík peroxidem vodíku a jemně otřete každou stránku. Nechte ji zcela vyschnout a teprve poté přejděte k další stránce.

Odstraňování plísní z domácích spotřebičů

Spotřebiče, jako jsou pračky, chladničky a kávovary, u nichž se vlhkost, teplo nebo potraviny podílejí na vzniku plísní, je třeba často čistit.

Pračky čistěte spuštěním cyklu horké vody s chlorovým bělidlem (bez prádla) alespoň jednou měsíčně. Zkontrolujte každé zákoutí těsnění dvířek pračky s předním plněním, abyste se ujistili, že v nich neroste plíseň, která může zanechat oblečení se zápachem po plísni. Je možné stejným způsobem použít i ocet.  Ocet vám pomůže v odstranění plísní také při čištění chladniček nebo kávovarů.

Odstraňování plísní z dlaždic a spár

Vlhkost v koupelně vytváří ideální prostředí pro růst plísní. Existuje spousta komerčních čistících prostředků, které si můžete koupit, ale chlorové bělidlo a voda jsou stejně účinné a mnohem levnější.

Stačí roztok aplikovat na místa zasažená plísní. Nechte roztok na plesnivém místě působit alespoň 15 minut, a teprve poté jej vyčistěte. Opláchněte vodou a vytřete do sucha. Doporučujeme při čištění povrchů místnost dobře větrat až do úplného vyschnutí ošetřovaných míst.

Odstraňování plísní z vnitřních stěn, podlah a koberců

K odstranění plísně z porézních povrchů, jako je dřevo a sádrokarton, je třeba do roztoku bělidla a vody přidat čisticí prostředek, který pomůže plísni přilnout. Smíchejte jeden díl prostředku na mytí nádobí, 10 dílů bělidla a 20 dílů vody. Nanášejte houbou nebo mopem a snažte se na povrch nanést směs jen tak, aby místa nenasákla více, než je nutné. Neoplachujte a nechte roztok zaschnout na vzduchu. Při čištění velkých zasažených míst používejte ochranné brýle, rukavice a respirátor.

Odstraňování plísní z vnějších povrchů domu

Chlorové bělidlo je poměrně účinné i při čištění všech typů obkladů, betonu, cihel a kamene, ale je škodlivé pro rostliny a trávníky. Nezapomeňte zakrýt všechny ohrožené rostliny plastovou fólií.

Smíchejte jeden šálek chlorového bělidla s jedním litrem vody. Roztok lze použít pomocí zahradního postřikovače nebo k ručnímu mytí. Vždy používejte ochranné brýle, rukavice, ochranný oděv a respirátor.  Na závěr plochy opláchněte čistou vodou.

Zdroj: redakce – Justýna Malásková, TheSpruce.com

Další články z této rubriky

Topiary – strom štěstígutentor-overlay

Topiary – strom štěstí

Od miniaturních „stromků štěstí“ až po velké instalace, topiary dodávají kouzlo a styl, obohacující jakýkoliv prostor.
Ptačí svět na dosah rukygutentor-overlay

Ptačí svět na dosah ruky

Ptačí budka je kouzelným prostředkem pro pozorování ptačího života, který snad nikdy nepřestane svoje diváky bavit. Pokud vás tedy unavuje…
Jarní věnec.gutentor-overlay

Inspirace – jarní věnec na dveře

Nemusí být Vánoce nebo Velikonoce, abychom si mohli ozdobit vstupní dveře. Můžeme mít také věnec, který bude připomínat aktuální roční…
Když už vás nebaví muškátygutentor-overlay

Když už vás nebaví muškáty

Řekli jste si někdy na jaře, že ty muškáty už jsou okoukané? Že by to chtělo změnu? Máme pro vás…

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*