Jak udržet dřevo ve venkovních podmínkách krásné? Jak na zašedlé dřevo?

Šedé dřevo.
Foto: Freepik.

Možná si často kladete otázku, proč dřevo, dřevěný nábytek nebo terasa v exteriéru šedne a jak takovému dřevu vrátit původní lesk.

Některé typy dřevin dokážou odolat přírodním podmínkám a v exteriéru nepotřebují velkou údržbu. Ovšem i u nich časem dochází k šednutí, pokud se správně neošetřují. Co však s terasou nebo dřevěným nábytkem, který tuto barvu již má?

Nejdříve si řekněme, proč k šednutí dřeva v exteriéru dochází. Odpověď je jednoduchá: dřevo zvětrává, a kvůli tomu dostává šedou patinu. Na dřevo působí voda a samo podléhá i UV záření. Šedá barva je způsobena vyplavováním taninu na povrch dřeva, a právě to je známka stárnutí takového dřeva. Tanin a voda vytvářejí chemickou reakci, která se projevuje právě zmíněným šednutím.

Akce – Italská káva za 249,-Kč/1kg

Některé dekorace nebo stavební dřevěné doplňky mohou právě šedou barvou získávat na žádaném vzhledu. Pokud tomu tak je, necháme dřevo svým způsobem stárnout a nikterak povrch neošetřujeme.

Zahradní nábytek na terase.
Foto: Freepik. Co však s terasou nebo dřevěným nábytkem, který tuto barvu již má?

Pokud nám však na venkovním nábytku, terase nebo dřevěné fasádě vzniknou šedé skvrny, které se nám nelíbí, případně dřevo nebylo delší dobu ošetřováno a šedá barva není tím, co chceme, máme možnost použít tzn. odšeďovací prostředky, které tuto barvu odstraní.

Akce – Italská káva za 249,-Kč/1kg

Jejich použití je snadné: nanesou se na čištěný povrch a následně se důkladně omyjí čistou vodou. Je možné zakoupit i balíček na odšedění zahradního nábytku.

Natírání dřeva.
Foto: Freepik. Máme možnost použít tzn. odšeďovací prostředky, které tuto barvu odstraní.

Nesmíme však zapomenout povrch následně ošetřit dalšími přípravky k tomu určenými. Jedním z těchto produktů je i ochranný olej. Na trhu je možné najít velké množství olejů, ze kterých je můžete vybírat. Po čištění povrchů doporučujeme vzít olej s tónováním. Dosáhneme tak lepších výsledků, než když sáhneme jen po bezbarvém oleji.

Akce – Italská káva za 249,-Kč/1kg

Dřevěné doplňky, terasy a nábytek jsou krásné, je však potřeba se o ně dobře starat.

Zdroj: redakce – Justýna Malásková, TheSpurce.com

Další články z této rubriky

Co se dá vysévat v létěgutentor-overlay

Co se dá vysévat v létě

I když se letní měsíce nesou ve znamení sklizně, je spousta zeleniny, kterou můžete vysévat. Prodloužíte si tak zahradnickou sezónu…
Tajemství správné letní zálivkygutentor-overlay

Tajemství správné letní zálivky

Léto je v plném proudu, úroda ze zahrady pomalu dozrává a nastává období, kdy je potřeba zemi dodávat vláhu. Spousta…
Z manažera kovářemgutentor-overlay

Z manažera kovářem

Nedaleko Klatov v obci Mlýnec najdete kovářství, které plní sny. Komu? Všem, kteří touží po kvalitně zpracovaném uměleckořemeslném kousku do exteriéru…

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*