Vybíráme robotický vysavač pro seniory

Robotický vysavač.
Foto: Freepik

Chcete místo pobíhání po bytě s mopem nebo vysavačem raději z pohodlí křesla u kávy sledovat, jak za vás vysává nebo vytírá malý kulatý robot, co se pak sám nabije v zásuvce, a věnovat svou energii spíše jiným činnostem? Pak se pojďte podívat, jak na to.

Robotický vysavač je v podstatě takový inteligentní pomocník pro domácí vysávání, který dosahuje velikosti kolem 30 centimetrů. Většina modelů je tak nízká, aby bylo možné vysávat i pod nízkým nábytkem. Vyrábějí je jak firmy orientované na domácí spotřebiče, tak i firmy, které se věnují technologiím – jako americký iRobot nebo čínské Xiaomi.

Pojďme se nejprve podívat na to, podle jakých kritérií si takového robota do své domácnosti vybrat. První kritérium by měl být sací výkon. Pokud máte jen tvrdé podlahy, stačí vám běžný levný robot; jestliže je ale vaše domácnot vybavená koberci např. s vyšším vlasem nebo se robot bude muset složitě pohybovat po místnosti (hodně těsných míst, rohů, vysokých prahů apod.), potřebujete model s vyšším výkonem.

Akce – Italská káva za 249,-Kč/1kg

Druhým kritériem je „umělá inteligence“ robota nebo-li systém, kterým čistí prostor. To je obvykle také rozhodující kritérium ceny robota. Některé levné modely jsou doslova chaotické – jezdí prostorem dlouho, a stejně některá místa nechají nevyčištěná nebo je nedočistí dobře. Pak se také podívejte na recenze reálných zákazníků, které vám dají dobré vodítko. Dalším kritériem je hmotnost. Pro seniory je samozřejmě lepší lehčí model. Sice může snadněji někde uvíznout, ale oceníte snazší manipulaci. Kupodivu tu moc nebývá kritériem energetická náročnost, štítky pro tyto výrobky nejsou a v porovnáních se spotřeba v podstatě neřeší. A posledním podstatným kritériem je samozřejmě samotná cena, popř. i délka záruky.

Robotický vysavač.
Foto: Freepik Robotický vysavač je v podstatě takový inteligentní pomocník pro domácí vysávání, který dosahuje velikosti kolem 30 centimetrů.

Jak vlastně takový robotický vysavač funguje? Obvykle na principu čističe koberců, tj. používá několik rotujících kartáčů nebo válečků. V robotu je integrována sběrná nádoba na nečistoty, které pak prostě vysypete do koše. Moderní roboty mají laserovou navigaci, specifické senzory nebo předinstalované kamery  Senzory pádu chrání roboty před pádem ze schodů.

Akce – Italská káva za 249,-Kč/1kg

Robotické vysavače dnes mohou být vybaveny i různými dalšími funkcemi, např. napojením na chytrou domácnost a rozličné domácí asistenty, např. Amazon Alexa. V jejich výbavě pak nechybí ani stoupací systém pro překonání vysokých prahů, specifické funkce pro dokonalé vyčistění rohů, hlasové nebo dálkové ovládání, HEPA filtr jemného prachu, funkce pro vytírání podlahy, časovač, senzor pro vyhnutí se schodům apod.

Pokud jste z pravidelného úklidu unavení a často vás bolí záda, může právě vám tento pomocník na úklid být velmi užitečný.

zdroj: redakce – Milan Dobrovsky, Thespurce.com

Další články z této rubriky

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*