Naše babička mu říkala šmudla

Smeták, lopatka a mop.
Foto: NYTimes.

Nevíte, o čem je řeč? Je to pomocník při úklidu, když se vám nechce vytahovat vysavač nebo se shýbat s lopatkou a smetáčkem. Na úklid je vždy připraven.

Přišlo mi úplně samozřejmé, že všichni přece musejí znát „šmudlu“, kterého měla moje babička i máma. Používali jej často a i já po něm sáhla, když se něco rozsypalo nebo jen bylo potřeba trošku zamést či „vysát“ koberec… a nechtělo se mi jít do komory pro vysavač.

Podivila jsem se, když jsem zjistila, že můj muž „šmudlu“ neznal. Tak jsem se rozhodla vám o něm napsat. O jeho výhodách i nevýhodách. Možná budu ovlivněná více těmi pozitivy díky svým vzpomínkám na babičku – snad mi to odpustíte.

Akce – Italská káva za 249,-Kč/1kg

Mechanický kartáč, jak se přístroji správně říká, můžete pořídit jak v levnější verzi, bez nutnosti nabíjet jej, nebo v dnešní době i modernější s nabíjením, kde pohon na baterii pomáhá kartáčům se otáčet, a vysávání tak máte úplně bez námahy.

Mechanický kartáč.
Foto: Imore. Mechanický kartáč, jak se přístroji správně říká, můžete pořídit jak v levnější verzi, bez nutnosti nabíjet jej, nebo v dnešní době i modernější s nabíjením

Principem tohoto přístroje je rotační kartáč, který je schopen namést nečistoty do zásobníku, který pak jen vysypete do odpadkové koše. Není potřeba dokupovat žádné další příslušenství typu sáčků do vysavače. Kartáč se tedy může pohybovat čistě mechanickým pohybem, nebo mu v pohybu pomáhá integrovaná baterie.

Akce – Italská káva za 249,-Kč/1kg

Divili byste se, kolik nečistot je tento přístroj schopný zachytit. I když klasické vysávání nenahradí, usnadní vám každodenní úklid. Nemusíte se hrbit při zametání se smetáčkem, nemusíte se tahat s vysavačem. Stačí jej vzít do ruky a přejet párkrát místo, které potřebujete zamést, a hned je hotovo.

Mechanický kartáč.
Foto: Coopersofstortford. Divili byste se, kolik nečistot je tento přístroj schopný zachytit.

My jsme vyzkoušeli kartáč s baterií, a i když byl dražší než čistě mechanická varianta, jsme s ním moc spokojeni. Patří se kromě výhod tohoto přístroje uvést i jednu nevýhodu. Pokud máte doma dlouhovlásku jako my, přístroj vlasy sice posbírá dokonale, ale tak, že je namotá na kartáč – a pak je potřeba jednou za čas je z kartáče odstranit. Používám na to klasické nůžky, kdy v jedné linii vlasy na kartáči přestřihnu a čištění je pak záležitost chvilky. A také je potřeba občas kartáč nechat nabít.

Akce – Italská káva za 249,-Kč/1kg

Tak snad už víte, co je „šmudla“. Možná i vaše maminka měla tento přístroj a měl svoji přezdívku. Tak jako tak, všem hospodyňkám ušetří spoustu času a námahy, a pocit z právě uklizeného je k nezaplacení.

Zdroj: redakce – Justýna Malásková

Další články z této rubriky

Detail chodítka.gutentor-overlay

Příspěvky na mobilitu a pomůcky

Dostáváme od vás otázky, jestli stát a zdravotní pojišťovny podporují to, aby se člověk déle udržel soběstačným a nemusel skončit…
gutentor-overlay

Chytré obojky, vážně?

Představíme vám novinky v nositelných věcech, které se už dříve objevily v potřebách pro domácí mazlíčky a u nichž letos…

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*