Hlídání vnoučat – pár tipů, jak ho bravurně zvládnout

Hlidani vnoučat.
Foto: Freepik

Máte vnoučátka? Miminka, batolata nebo i „školkové“ děti? Hlídáte je rádi, ale občas je to náročné?  Hlídáte je i ve večerních hodinách? Poradíme pár tipů, jak si hlídání ulehčit a zvládnout je jako ta nejlepší babička nebo ten nejlepší dědeček.

Buďte fit

Když hlídáte vnoučata, je to krásné a naplňující. Na druhou stranu tato činnost vás může i pěkně unavit. Dbejte na to, abyste si, pokud máte druhý den hlídat vnouče, ještě předtím dobře odpočinuli. Doporučujeme neplánovat si žádnou namáhavější činnost jako hrabání listí na zahradě nebo mytí oken. Jakýkoliv úklid počká 😉.

Pokud se necítíte právě nejlépe, raději to před hlídáním rodičům vnoučete řekněte, nebo se s nimi rovnou domluvte na jiný termín. Ve svém věku máte právo na to, aby vám někdy nebylo dobře. Pokud by se vám při hlídání udělalo špatně, mohla by nastat situace, kdy se nebudete moci o dítě postarat a pak by se mohlo stát něco, co budete řešit jen s velkými potížemi.

Snažte se věnovat jen jim

Buďte plně jen pro hlídané vnouče. Není nic lepšího, než když dítě ví, že jejich dědeček nebo babička jsou tady jenom pro ně. V dnešním světě musí rodiče pracovat i mimo kancelář a uprostřed stolní hry jim klidně volá rozmrzelý šéf, mnohdy i v pozdních večerních hodinách. Pro děti je tedy určitě cenné, že existuje někdo, jehož čas si mohou plně nárokovat. A chvíle, které trávíte spolu si bezmezně užívají. Buďte tedy skutečně „jejich“ a snažte se, pokud možno, neřešit nic jiného. Hlídejte bez telefonování a návštěv sociálních sítí. Také pozor na bezpečnost dětí, ke které patří i sdílení fotek na sociálních sítích. Ano, všichni se chceme občas pochlubit, ale raději se vždy domluvte s rodiči. Ti mohou mít strach z lidí, kteří vyhledávají děti přes tyto sociální sítě. Pochopte jejich obavy, zde se jedná o bezpečnost vašich vnoučat.

Řekněte si s vnoučetem, co může a co už nikoli

Vymezte si svoje hranice. Víte třeba, že je vaše vnouče jedináček, a že mu doma všechno dovolí. Nevadí, dítě má zvláštní smysl pro respektování hranic každého člověka, a proto si s ním nastavte hranice, které jsou pro vás oba akceptovatelné. Uvidíte, že toto přepínání od rodičů směrem k vám bude dělat automaticky a ani mu nepřijde, že si něco jiného může dovolit k rodičům a něco jiného k vám. Malé děti toto chápou velmi rychle, i když ještě nemluví.

Pokud je vnouče starší, tak si taková pravidla spolu domluvte. Můžete si dovolit říci: „Zlatíčko, to, co právě děláš, se mi nelíbí“. Nebo jej podpořit a říct, že z toho, co právě dělá, máte opravdu velikou radost např. pokud začne uklízet hračky. Ale dejte pozor: vy si nastavujte jen hranice vztahu s vnoučetem, určitě nevychovávejte. Vychovávat mají rodiče, vy jste milující babička nebo dědeček a rodiče by se měli smířit s tím, že vnouče budete spíše rozmazlovat.

Dárky

Nemohli jste si dovolit dávat v roli rodičů svým dětem dárky, kdykoli se vám zlíbilo? Jako babička/dědeček můžete, jste tu přece od toho, abyste děti rozmazlovali. 😉 Ne snad, že byste vnoučata museli uplácet, ale tu radost z drobného dárečku, která vás vždy tak potěší, si dopřejte. Není přece nic krásnějšího než vidět rozzářené dětské oči. Aby se na vás vaše děti – rodiče vnoučete – nezlobili, o větších dárcích se raději poraďte. Můžete se třeba zaměřit na dárky, které rozvíjí haptiku (učení hmatem) nebo pomáhají při usínání.

Hračkami rozvíjejícími motoriku jsou třeba různé vkládačky nebo kolečka skládacích panáčků. Pro rozvoj haptiky jsou určeny měkké hračky, jako například silikonová zvířátka. Na trhu najdete velký výběr, jen dávejte pozor, aby měly všechny certifikáty kvality a byly BPA free – tedy bez ftalátů.  Výborné pomůcky pro usínání jsou například silikonové lampičky pro děti. Některé mají funkci „bílého šumu“ či „tlukotu srdce“ s promítáním na strop, jiné mohou přehrávat dokonce i hudbu přes zabudovaný reproduktorek. O zajímavé české značce, která tyto novinky nabízí, jsme vám již psali v článku „Pan Světýlko“.

Akceptujte dětské hry nebo vnoučata vtáhněte do světa dospělých zábavnou formou

Když si vnouče vymyslí hru, hrajte ji s ním: buďte nemocným medvídkem i panem prodavačem. Vnoučata vás za to budou milovat, a navíc podpoříte jejich představivost.

Pokud už máte vnoučata větší, můžete si pro ně připravit nějakou aktivitu, na kterou rodiče nemají čas. Mohou vám při pečení míchat těsto nebo s vámi obalovat řízky. Počítejte, že to bude trvat déle, než kdybyste to udělali sami. Patrně bude kolem i větší nepořádek, ale vaše vnouče bude šťastné a bude si připadat jako „dospělák“. Tím rozvíjíte jak jeho motoriku, tak schopnost se o sebe postarat, když bude posléze větší. Můžete také připravit různé výtvarné pomůcky a zhotovit společně lucerničku nebo dekoraci do bytu. S většími dětmi můžete vyrobit dárky, které pak mohou dát rodičům k narozeninám nebo na Vánoce. Odměnou vám bude radost dětí, jak při samotné výrobě, tak poté, kdy rodiče dárek dostanou a dítě může zažít první radost z obdarovávání. A věřte, že tento pocit je k nezaplacení.

Zdroj: Justýna Malásková, akademierodicovstvi.cz

Další články z této rubriky

Vypěstujte si malého zahradníkagutentor-overlay

Vypěstujte si malého zahradníka

Po pauze trvající několik desítek let objevuje mladá generace kouzlo zahradničení. A tak se ve městech budují komunitní zahrady, balkóny…
Domácí drinky pro zimní pohodugutentor-overlay

Domácí drinky pro zimní pohodu

Absence slunečních paprsků, chladno a nálada pod psa. Také máte chuť zalézt pod deku s něčím hřejivým v ruce? Zkuste…
Chybí vám psí či kočičí společník?gutentor-overlay

Chybí vám psí či kočičí společník?

Coby nového člena rodiny v podobě zvířátka si spousta lidí představí štěňátko nebo koťátko. Zvířátko, které už není mláďátkem, přitom…

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*