Drahá zelenina v obchodech? Vypěstujte si tu základní sami!

Drahá zelenina v obchodech?
Foto: Freepik

Zelenina a ovoce v obchodech je rok od roku dražší, naše peněženky teď kvůli inflaci o něco tenčí, a tak spousta lidí zvažuje, jestli by nebylo lepší začít zahradničit.

Je to i váš případ? Pojďte si letos zkusit alespoň tu základní zeleninu vypěstovat svépomocí. Není to nic složitého a zvládnete to i v truhlíku na balkoně.

Vyberte vhodnou zeleninu

Je logické, že se nejspíš pokusíte vypěstovat to, co máte rádi. Než se do toho pustíte, popřemýšlejte nad efektivitou a náklady. Je zelenina, co vám vyroste téměř bez vašeho přičinění (třeba mrkev, řepa, saláty, okurky nebo papriky), ale i taková, která bude potřebovat vaši pravidelnou pozornost nebo vytvoření dobrých podmínek. A v obchodech v sezóně třeba až tak drahá není (to je případ rajčat, květáku nebo zelí). Pro začátek zvolte asi 5 druhů zeleniny, do které se pustíte.

Pořiďte si raději sazenice než semínka

I když může vypadat pěstování ze semínka lákavě, přece jen vyžaduje určité znalosti a dovednosti, abyste se dočkali kýženého výsledku. Minimálně v první sezóně doporučujeme si u zeleniny, která se předpěstovává, pořídit sazenice. Jde o plodovou zeleninu, jako jsou rajčata, papriky, okurky, saláty nebo košťálová zelenina. V průběhu dubna a května je prodávají zahradnictví, ale určitě se o své sazenice rádi podělí i vaši příbuzní, známí nebo sousedé. A bude to zadarmo.

Vybavte se

Než se pustíte do pěstování, je potřeba mít alespoň základní výbavu.

Pro pěstování na balkoně budete potřebovat velkokapacitní truhlíky, vhodnější jsou samozavlažovací. Sice bude investice o něco vyšší, ale v létě o svou úrodu nepřijdete kvůli suchu. Pořídit si budete muset také substrát, vyzrálý kompost nebo kvalitní zeminu. Pokud jde o nářadí, neobejdete se bez lopatky a konve.

Pro pěstování na záhonech sice nebudete potřebovat kupovat substrát a květináče, o něco víc však bude potřeba investovat alespoň do základního nářadí: rýč (nebo rycí vidle), lopatka, motyčka a hrábě patří mezi ty základní.

Která zelenina je vhodná pro začátečníky

První rok je důležitý pro to, abyste se namotivovali do těch dalších. Sáhněte tedy po druzích zeleniny, které sklidíte i bez většího přičinění, a až si zahradničení osaháte, pusťte se do komplikovanějších záležitostí.

Mezi zeleninu, kterou se vám podaří vypěstovat ze semínka i v prvním roce, patří: ředkvičky, saláty (jen je nevysejte příliš hustě), řepa, mangold, bylinky.

Z koupených nebo darovaných sazenic zvládnete už první rok vypěstovat parádní okurky, dýně, cukety, papriky, lilek, s drobnou radou od zkušenějších i rajčata.

Zdroj: redakce – Petra Matějková (autorské dílo)

Další články z této rubriky

Chřest a můj tatínek Jakub Bezděkgutentor-overlay

Chřest a můj tatínek Jakub Bezděk

Duben a květen jsou měsíce, kdy nejen obchody se zeleninou a supermarkety, ale také různé kulinářské pořady v TV, internetové…
Ptačí svět na dosah rukygutentor-overlay

Ptačí svět na dosah ruky

Ptačí budka je kouzelným prostředkem pro pozorování ptačího života, který snad nikdy nepřestane svoje diváky bavit. Pokud vás tedy unavuje…

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*