Drahá zelenina v obchodech? Vypěstujte si tu základní sami!

Drahá zelenina v obchodech?
Foto: Freepik

Zelenina a ovoce v obchodech je rok od roku dražší, naše peněženky teď kvůli inflaci o něco tenčí, a tak spousta lidí zvažuje, jestli by nebylo lepší začít zahradničit.

Je to i váš případ? Pojďte si letos zkusit alespoň tu základní zeleninu vypěstovat svépomocí. Není to nic složitého a zvládnete to i v truhlíku na balkoně.

Vyberte vhodnou zeleninu

Je logické, že se nejspíš pokusíte vypěstovat to, co máte rádi. Než se do toho pustíte, popřemýšlejte nad efektivitou a náklady. Je zelenina, co vám vyroste téměř bez vašeho přičinění (třeba mrkev, řepa, saláty, okurky nebo papriky), ale i taková, která bude potřebovat vaši pravidelnou pozornost nebo vytvoření dobrých podmínek. A v obchodech v sezóně třeba až tak drahá není (to je případ rajčat, květáku nebo zelí). Pro začátek zvolte asi 5 druhů zeleniny, do které se pustíte.

Pořiďte si raději sazenice než semínka

I když může vypadat pěstování ze semínka lákavě, přece jen vyžaduje určité znalosti a dovednosti, abyste se dočkali kýženého výsledku. Minimálně v první sezóně doporučujeme si u zeleniny, která se předpěstovává, pořídit sazenice. Jde o plodovou zeleninu, jako jsou rajčata, papriky, okurky, saláty nebo košťálová zelenina. V průběhu dubna a května je prodávají zahradnictví, ale určitě se o své sazenice rádi podělí i vaši příbuzní, známí nebo sousedé. A bude to zadarmo.

Vybavte se

Než se pustíte do pěstování, je potřeba mít alespoň základní výbavu.

Pro pěstování na balkoně budete potřebovat velkokapacitní truhlíky, vhodnější jsou samozavlažovací. Sice bude investice o něco vyšší, ale v létě o svou úrodu nepřijdete kvůli suchu. Pořídit si budete muset také substrát, vyzrálý kompost nebo kvalitní zeminu. Pokud jde o nářadí, neobejdete se bez lopatky a konve.

Pro pěstování na záhonech sice nebudete potřebovat kupovat substrát a květináče, o něco víc však bude potřeba investovat alespoň do základního nářadí: rýč (nebo rycí vidle), lopatka, motyčka a hrábě patří mezi ty základní.

Která zelenina je vhodná pro začátečníky

První rok je důležitý pro to, abyste se namotivovali do těch dalších. Sáhněte tedy po druzích zeleniny, které sklidíte i bez většího přičinění, a až si zahradničení osaháte, pusťte se do komplikovanějších záležitostí.

Mezi zeleninu, kterou se vám podaří vypěstovat ze semínka i v prvním roce, patří: ředkvičky, saláty (jen je nevysejte příliš hustě), řepa, mangold, bylinky.

Z koupených nebo darovaných sazenic zvládnete už první rok vypěstovat parádní okurky, dýně, cukety, papriky, lilek, s drobnou radou od zkušenějších i rajčata.

Zdroj: redakce – Petra Matějková (autorské dílo)

Další články z této rubriky

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*