


Přestože jsou papriky u nás velmi oblíbenou zeleninou, do našeho podnebního pásu se zatoulaly trochu náhodou.
Jejich domovinou jsou subtropické oblasti Střední Ameriky. Milují teplo, hodně vody a vzdušné prostředí. Vůbec se jim naopak nelíbí velké výkyvy teplot a průvan. Vypěstovat bohatou úrodu u nás proto stojí trochu úsilí. Ale stojí to za to!
Správným načasováním výsevu to začíná
I když spousta zahradnických nadšenců vysévá papriky už v lednu, nenechte se k tomu strhnout také. V tu dobu je totiž velmi málo světla, a tak se s největší pravděpodobností stane to, že budete mít sice rané, ale vytáhlé a neduživé sazenice, které vám bohatou úrodu nedají. Tedy pokud nezainvestujete do dalšího vybavení jako je světlo a interiérový skleník (nebo třeba opuštěné terárium).



Jarní zahrada: Co je potřeba udělat, aby nám dělala celou sezonu radost?
Lepší je pár týdnů počkat a semínka usadit do substrátu až od druhé poloviny února. Aby papriky vyklíčily, potřebují docela dost tepla (ideál je kolem 30 °C, ale spokojí se i s 25 °C). Proto je vhodnější substrát se semínky před naklíčením zakrýt průhlednou fólií nebo poklopem. Nezapomeňte půdu udržovat vlhkou a sadbovač umístěte na co nejsvětlejší místo v bytě.
Pikýrování pro silné sazenice
Jakmile sazeničky vykouknou nad zem, sundejte z nich fólii a stále je držte v teple – stačí už teploty nad 20 °C. Až povyrostou a budou mít dva pravé lístky (to znamená 4 lístky dohromady), je čas na první přesazení. Každou rostlinku dejte do samostatného květináče (mohou být i po dvou) a zahrňte zeminou až po lístky. Tento postup zopakujte ještě jednou před tím, než je přesadíte do záhonu. Ideální to bude ve chvíli, kdy rostliny dorostou do zhruba 15 cm.



Kalendář – nepostradatelný pomocník zahradníka
Přesazení do záhonu
Do venkovního záhonu přesaďte papriky (alespoň 40 cm od sebe) nejdříve v druhé polovině května, až nebudou hrozit přízemní mrazíky. Výsadbu nechte na pěkný slunečný den a pamatujte na to, že papriky přestávají růst, pokud je okolní teplota 10 °C. Jestliže je tedy chladná sezóna, klidně výsadbu ven o něco posuňte.
Naši dědové pěstovali papriky v páru, protože se o sebe rostlinky mohou opřít a nejsou tak náchylné k polámání. V případě, že je chcete vysadit samostatně, určitě nezapomeňte na oporu v podobě tyčky.
Vyštipování paprik
Sezóna pro pěstování paprik je u nás relativně krátká, a tak není radno nechat rostlinu nasadit příliš mnoho květů. Zbytečně se tím vysiluje a jednotlivé plody nezvládnou dorůst do konzumní zralosti. Někdo dokonce zaštipuje celé keříčky, když dorostou do velikosti zhruba 30 cm. Údajně to zvýší výnos každé rostliny o 20 %.
Plody průběžně odebírejte, aby mohla rostlina investovat energii do nových paprik. V polovině srpna pak začněte s vyštipováním květů a nechte na každém keříčku jen malé plody, které mají šanci do září dozrát. Ostatní už by to v sezóně nezvládly.
Zdroj: redakce – Petra Matějková
Buďte první kdo přidá komentář