5 kroků pro život šetrnější k přírodě

Planeta v dlaních.
Foto: Freepik.

V posledních letech se hodně mluví o tom, že bychom se měli všichni začít konečně chovat ekologicky, aby nám naše planeta ještě pár tisíciletí vydržela.

Jestli máte pocit, že to nutně znamená přidat se k nějakému extrémistickému hnutí, uklidníme vás. Kdyby každý z nás udělal jen pár malých krůčků, společně dokážeme devastaci Země zpomalit.

Chcete se přidat? Zkuste pro začátek třeba tohle.

Přestaňte používat igelitky a igeliťáky

Jednoduchý, a přitom docela zásadní krok. Místo, abyste si v obchodě kupovali vždy novou tašku na nákup, pořiďte si síťovku nebo skládací látkovou tašku. Obojí můžete nosit neustále v kabelce a použít podle potřeby.

Bez obalu

Bez obalu

Říct něco bez obalu znamená nebrat si servítky. Jít přímo k věci. Najít jádro pudla…
Číst dále

Podobná situace je i s mikrotenovými sáčky, do kterých si často balíme ovoce, zeleninu nebo pečivo. Zkuste se někdy podívat k sobě a ostatním lidem do nákupního vozíku, kolik igelitu si v něm kdo veze. Právě tyto sáčky jsou největším zlem – velmi špatně se kvůli své váze a gramáži recyklují, většina lidí je navíc hned po převozu domů vyhodí.

Přitom už existují jejich ekologičtější varianty, třeba opakovatelně použitelné sáčky vyrobené z vláken z kukuřičného škrobu. Prodávají je často vedle váhy v oddělení ovoce a zelenina v obchodech, případně si je můžete pořídit na internetu. Že za ovoce a zeleninu zaplatíte víc, protože je sáček těžší než mikrotenový, se nemusíte bát. Většina prodejců už je na variantu znovupoužitelných sáčků připravena a při vážení zboží si můžete zadat, v jakém obalu ho máte.

Kompostujte

To se snadno řekne, ale hůř udělá, zvlášť když žijete v bytě v činžáku. Nebo…? Zkuste se porozhlédnout ve svém nejbližším okolí, jestli tam náhodou nejsou hnědé popelnice na bioodpad. Do nich můžete vyhazovat (téměř) všechen organický odpad z domácnosti, který bude v popelnici odvezen do kompostárny a dál poslouží.

Boom zažívají i komunitní zahrady ve městech a není nic snadnějšího než se zajít zeptat, zda můžete využívat jejich kompostér.

Třetí variantou je pořídit si domů vermikompostér. Bedýnka, ve které se žížaly postarají o přeměnu vašich zbytků z kuchyně na načechraný kompost, dává jako bonus žížalí čaj – tekuté hnojivo, ze kterého budou zelenat blahem všechny vaše pokojovky.

Zapínejte pračku a myčku, až když je to opravdu potřeba

Myčka a pračka je součástí téměř každé domácnosti, ale většina lidí má mezery v jejich správném používání. Zásadní je koupit si spotřebič tak akorát velký pro své potřeby. Dvoučlenná domácnost těžko využije myčku na 12 sad nádobí a pračku na 6 kg prádla. Pokud máte doma zbytečně velký spotřebič, jehož kapacity nenaplníte, zbytečně při jejich zapnutí plýtváte vodou i energií.

Nechte auto zaparkované v garáži nebo před domem

Všichni jsme si zvykli všude jezdit autem. Přitom když pro dopravu využijeme vlastní nohy v kombinaci s hromadnou dopravou, uděláme hodně pro svoji kondici i přírodu. Ať jsou současné vozy technicky vyspělé, jejich výpary zůstávají v ovzduší a přispívají ke znečištění.

Balenou vodu vyměňte za kohoutkovou

Česká republika patří mezi země, které mají nejkontrolovanější kohoutkovou vodu na světě. Než se každá kapka dostane z vodního zdroje do vašeho kohoutku, prochází několikerou kontrolou, a tak si můžete být stoprocentně jisti, že do sklenice si natočíte vždy vodu prvotřídní kvality – často lepší, než je ta, kterou si koupíte zabalenou v PET lahvi v obchodě. Ta sice z výroby odchází také v prvotřídní kvalitě, ale záleží na tom, jak je ve skladu a obchodě uchovávána. Třeba světlo může mít za následek vznik řas.

Zdroj: redakce – Petra Matějková (autorské dílo), wikipedie

Další články z této rubriky

Kouzlo vody v zahraděgutentor-overlay

Kouzlo vody v zahradě

Již odedávna je v zahradách, které na vás dýchnou historií, zakomponována voda. Voda dodá zahradě nový rozměr, působí harmonicky.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*