Stolní myčka na nádobí pro seniory – pojďte si usnadnit život

Talíře v myčce.
Foto: Pexels.

Stolní myčka nádobí je úplně normální myčka, která se ve svých základních funkcích neliší od myček zabudovaných v kuchyňské lince. Hlavní výhodou je samozřejmě kompaktní velikost, protože je většinou velká asi jako mikrovlnná trouba. Obvykle má tak 55 cm na šířku, 50 cm na hloubku a 45 cm na výšku a je tak do menších kuchyní ideální. Klidně i k vložení do některé z kuchyňských skříněk.

Stolní myčka nádobí také spotřebovává méně vody než ta klasická, a to zhruba o polovinu. Dnes se vyrábějí i velmi tiché modely, které spotřebují třeba jen šest litrů vody na celý mycí cyklus a patří i do nejlepší energetické účinnosti.

Kromě malé domácnosti se hodí samozřejmě i na chatu, chalupu apod., vyrábějí se i modely bez potřebné přípojky vody. Taková myčka má pak třeba vlastní pětilitrovou nádrž na vodu, takže se dá vzít i s sebou na dovolenou apod.

Tipy redakce na výběr stolní myčky

U vnějších rozměrů se u myček s přípojkou na vodu ujistěte, že za ní zbude i místo pro připojení hadice. Výrobci často inzerují, že je taková myčka pro šest sad nádobí – a takovou sadou myslí tři talíře, malý talířek, šálek, sklenici a příbory. Naše zkušenost říká, že reálně je to čtyři až pět sad.

Důležitým kritériem při nákupu stolní myčky je spotřeba energie. Na jedné straně je specifikována pomocí třídy energetické účinnosti, která ukazuje množství spotřeby elektřiny. Čím lepší je třída energetické účinnosti, tím méně elektrické energie stolní myčka spotřebuje. Většina stolních myček se prodává v třídě účinnosti A++, která je pro běžné použití dostatečná.

Mnohem důležitější je zapínat ji až tehdy, kdy je opravdu plná, tím ušetříte nejvíce. Většina stolních myček používá na jeden mycí cyklus přibližně 6-9 litrů vody. Kromě toho mají moderní myčky speciální ekologické programy, které snižují spotřebu vody.

Stolní myčka nádobí.
Foto: Pixabay. Výrobci často inzerují, že je taková myčka pro šest sad nádobí – a takovou sadou myslí tři talíře, malý talířek, šálek, sklenici a příbory.

Mnozí jsme ovšem zvyklí nádobí před vložením do myčky opláchnout. Pokud není velmi znečištěné, tak se tomu vyhněte, protože právě toto předmytí pod tekoucí vodou enormně zvyšuje spotřebu vody.

Délka mytí se neliší od běžné myčky, a to navzdory menší velikosti spotřebiče. Díky úspoře ve spotřebě vody se stolní myčka dlouhodobě vyplatí i finančně.

Je potřeba zmínit i nevýhody a ty vyplývají ze samotné velikosti spotřebiče. Pokud máte úplně maličkou kuchyni, další spotřebič ani této velikosti se nemusí vejít. Nehodí se ani pro větší domácnosti s větší spotřebou nádobí, protože do ní nedáte velké hrnce, a navíc byste ji museli zapínat několikrát denně. Energetická účinnost bývá o něco nižší než u klasických myček nádobí. Na druhou stranu, myčky nádobí šetří podstatně více vody než ty klasické.

Dřez s tekoucí vodou.
Foto: Pixabay. Právě toto předmytí pod tekoucí vodou enormně zvyšuje spotřebu vody.

Odpovíme i na otázku, jak je to s čištěním. Čištění stolní myčky je stejně snadné jako čištění běžné myčky. Stolní myčka má dva filtry. Ten hrubý, který zachycuje větší části, a pak jemný filtr, jenž sbírá ty malé kousky jídla. Tyto dva filtry se opět čistí vodou, která je čerpána zpět do okruhu. Filtry by měly být čistěny zhruba jednou měsíčně v závislosti na frekvenci použití stolní myčky. K čištění vnitřku myčky se pak doporučuje spustit ji na prázdno na program s vysokou teplotou. Přidejte několik polévkových lžic kyseliny citrónové. Některé modely mají dokonce vlastní čisticí program. Těsnění dveří čistěte navlhčeným hadříkem. Zvenku myčku otřete hadříkem a prostředkem, který není agresivní nebo hrubý.

Umývání vidličky ve dřezu.
Foto: Pixabay. Ti, kteří stolní myčku mají, si ji pochvalují a kladou si otázku, proč dřív myli v ruce.

Nezní to jako usnadnění práce, viďte. Ale ti, kteří stolní myčku mají, si ji pochvalují a kladou si otázku, proč dřív myli v ruce a nepořídili si ji už dávno. Nebudeme tu uvádět konkrétní modely nebo ceny, abychom jim nedělali reklamu, ale pokud si na internetu vyhledáte nezávislé testy stolních myček nebo porovnáte jednotlivé stolní myčky v cenových srovnávačích, jistě vyberete svého favorita.

Zdroj: redakce – Milan Dobrovský, Thespruce.com

Další články z této rubriky

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*