4 druhy zeleniny, které zvládnete vypěstovat i jako naprostí začátečníci

4 druhy zeleniny, které zvládnete vypěstovat i jako naprostí začátečníci
Foto: Freepik

Rozhodli jste se, že si letos vypěstujete první vlastní zeleninu? Žádný učený z nebe nespadl, tak na sebe neklaďte příliš velké nároky a vyberte si ty nejjednodušší druhy.

  • Saláty

Výhodou listových salátů je to, že rychle rostou, zvládnou i přízemní mrazíky začátkem jara a když si je pořídíte v podobě sazenic, není důvod, aby vám nevyrostly. Sazenice hlávkových salátů vysaďte asi 30 cm od sebe, ať si při růstu vzájemně nepřekážejí. Blíž k sobě můžete dát saláty k řezu, které netvoří hlávky. Možným rizikem při pěstování salátů je nedostatek vody (proto je alespoň 2x do týdne zalijte, pokud zrovna neprší) a slimáci. Ti dokáží předčasně sklidit v podstatě všechny sazenice.

TOPINAMBURY !

Topinambury

Zelenina na českém trhu dosahuje závratných cen! Zdravé nejsou jen papriky a rajčata! U nás…
Číst dále
  • Červená řepa

Pěstuje se přímo ze semínka a líbit se jí bude v prokypřeném záhoně, aby měla kam růst. Jinak je naprosto nenáročná a v průběhu celé sezóny si jí nemusíte všímat. V dubnu ji vysejte do řádků, vzdálených od sebe asi 20 cm a hlubokých 1 cm. Když se vám podaří dát jednotlivá semínka od sebe 5 – 10 cm, usnadníte si do budoucna práci s protrháváním.

  • Papriky

Papriky patří mezi plodovou zeleninu náročnou na živiny, proto koupené sazenice vysaďte v druhé půlce května do záhonu, který jste vyživili kompostem nebo vhodným hnojivem. Někteří zahradníci pěstují papriky v páru, aby se o sebe mohly opírat a pod tíhou plodů se neohýbaly nebo nelámaly. Stačí dát dvě sazenice do jedné jamky, pořádně zeminu kolem upěchovat a zalévat. Skvělou zprávou je, že papriky můžete sklízet kdykoliv v průběhu jejich růstu, nemusíte (ale samozřejmě můžete) čekat, až se plody vybarví do své finální barvy.

  • Okurky

Okurky jsou liány, a tak nejlépe uděláte, když je vysadíte k opoře. Oblíbené jsou nejrůznější sítě, plůtky nebo pletiva, po kterých se můžou šplhat. Okurky rostou velmi rychle, a tak je docela dobrá šance na úspěch, ať je budete pěstovat z koupených sazenic, nebo na konci dubna zapíchnete semínko rovnou do záhonu. Pozor si dejte jen na zálivku – potřebují jí docela dost a pravidelně (jinak hořknou), ale nemají rády zalévání přes listy. Proud vody vždy směrujte rovnou ke kořenům.

Zdroj: redakce – Petra Matějková (autorské dílo)

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*