Jak využít dlouhé zimní večery pro svoje zdraví? Nalaďte se na vlnu hygge

Jak využít dlouhé zimní večery pro svoje zdraví? Nalaďte se na vlnu hygge
Foto: Freepik

Bojujete každý den se stresem, hektika všedního dne vás vyčerpává? Pociťujete v zimním období nedostatek světla? Poradíme, jak si zimní večery zpříjemnit a zároveň udělat něco pro svoje zdraví. Představíme vám hygge – životní styl Dánů, kteří jsou právem nazýváni nejšťastnějšími lidmi na světě.

Co je hygge?

Hygge je dánský recept na štěstí a jednoduchý návod, jak zimní měsíce nejen přežít, ale dokonce si je i užít. Hlavní myšlenkou hygge je vytvářet krásnou, hřejivou atmosféru kdekoliv a užívat si drobných radostí společně s lidmi, které máte rádi. Měkké světlo plápolajících svíček je vlastně takové viditelné hygge. Možná i vy zažíváte hygge, ale doposud jste ten pocit nepojmenovali. Když si večer uvaříte čaj, zapálíte si svíčku, zachumláte se do deky a pustíte si dlouho očekávaný film. „Hygge“ je zkrátka pocit, kdy starosti hodíte za hlavu a užijete si přítomný okamžik s drobnostmi, které vám dělají radost.

Severským národům krátké dny a dlouhé noci určitě také vadí, ale mají poměrně propracovaný systém, jak si je užít po svém. Ne nadarmo se říká, že pozitivní přístup nám pomáhá nejen udržet si dobré psychické zdraví, ale také zlepšit si svoji imunitu. Připravili jsme pro vás pár tipů, jak na to.

Důležité je světlo

Právě když se dny krátí, přeneste měkké sluneční světlo do vašich domovů. Vytvořte si malé světelné ostrůvky – použijte tónovaná stínidla, světelné řetězy, malé lampičky nebo svíčky se zimními vůněmi. Vytvoříte si tak útulné domácí prostředí, které svojí atmosférou bude zvát k relaxaci, zpomalení a odpočinku.

Jak využít dlouhé zimní večery pro svoje zdraví? Nalaďte se na vlnu hygge
Foto: Scandishop.cz Tyto svícny – lucerny najdete na webu Scandishop.cz

Jídlo se vzpomínkou

Jídlo je nedílnou součástí našich životů a v zimních měsících bychom si měli dopřát jídla, která máme opravdu rádi, a ideálně, když se k nim váže ještě nějaká vzpomínka. Dáni takové jídlo nazývají „trøstemad“. Možná je to pro vás zamilovaná svíčková omáčka, kterou maminka dělávala při svátečních příležitostech. Nebo to třeba může být nostalgická chuť toho nejsilnějšího vývaru, jaký vařila vaše babička k nedělnímu obědu. Je to zkrátka jídlo, které dělá dobře i na duši.

Nebuďte sami

V zimních měsících na nás padá splín častěji než jindy, proto buďte často se svými přáteli a rodinou. Jděte s kamarádkou na „kafíčko“, zahrajte si společně deskovou hru nebo vyrazte na procházku či za kulturou.

Že jste se dlouho neviděli s rodinou? Dejte jim vědět, že na ně myslíte a jak je máte rádi. Uspořádejte společnou rodinnou večeři. Nebo použijte moderní technologie k videochatu s rodinou či příbuznými.

Když zvolíte procházku s kamarádkou, prospějete svému zdraví. Pohyb udělá dobře nejen vašim svalům a orgánům, ale i vaší mysli. A pamatujte si, že není špatné počasí, je pouze špatné oblečení.

Pro setkání s přáteli můžete využít i wellness nebo například saunu. Skandinávské národy saunování přímo zbožňují pro jejich blahodárný účinek na celý organismus. Saunové rituály prospějí vašemu zdraví a imunitě.

U kulatého dřevěného stolku a na něm velké keramické svícny.
Foto: Scandishop.cz Toto křeslo a další najdete na webu Scandishop.cz

Teplý nápoj

Teplý nápoj doporučovaly jako lék již naše babičky. Hrnek horkého nápoje nás dokáže dokonale zahřát. Kdo by neměl rád zapálený krb, vlněnou deku a velký hrnek s horkým kakaem a pořádnou dávkou šlehačky.  Nebo si dopřejte relaxování v křesle s knihou a hrníčkem oblíbeného čaje. Zahřejte se zvenku i zevnitř a užívejte si klidnou atmosféru. Ne nadarmo se říká, že horký nápoj napomáhá také klidnému spánku.

Čtěte

Relaxujte u knižních příběhů. Kniha vás dokáže odvést od přítomnosti a vaše mysl si odpočine od každodenních starostí.

Jak využít dlouhé zimní večery pro svoje zdraví? Nalaďte se na vlnu hygge
Foto: Scandishop.cz nabídku sedacího nábytku, polštářů dekorací a osvětelní najdete na webu Scandishop.cz

Naplánujte a zastavte se!

Každý musí někdy odpočívat. Naplánujte si den, kdy nebudete muset dělat NIC.

Další večery spřádejte třeba plány na letní cesty, zapisujte si důležité momenty nebo si zaznamenejte konkrétní události v nadcházejícím roce.

Naplánujte si něco, co jste chtěli vždycky zkusit a neměli na to čas. Chtěli jste si zkusit kurzy keramiky, ale zůstali jste jen u plánování? Nyní máte jedinečnou možnost začít s novým koníčkem! Sepište si váš seznam přání a po krůčcích si je začněte plnit jedno po druhém.

Pusťte si vaši oblíbenou hudbu, můžete zpívat i tančit

Říká se, že hudba léčí. Pusťte si vaše oblíbené písničky, broukejte si, zpívejte a klidně můžete i tančit. Hudba dokáže ovlivnit vaši náladu. A dobrá nálada je lék, který předchází nemocem a prospívá vašemu zdraví.

Na závěr si ještě řekněme, že důležité je hledat radost v maličkostech, protože každý den skrývá nová dobrodružství.  Přejeme vám hodně radostných maličkostí!

Zdroj: redakce – Justýna Malásková, Scandishop.cz

1 Comment

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*