Podzimní světlo a podzimní vůně, jak na nás mohou působit a jak je vybírat

Každá trampota má svou mez
Foto: Freepik

Také vás trápí podzimní deprese, která mnohé z nás v tomto období provází?  Časté zamračené dny mohou způsobit špatnou náladu a nechuť vůbec vylézt z postele. To je způsobeno prodlužující se nocí a úbytkem denního světla. Zkuste si dopřát i doma lehké a příjemné osvětlení. Pokud jej doprovodíte aromaterapií, uděláte pro sebe během podzimu velký krok nejen k vaší pohodě, ale i ke zdraví.

Dopřejte si světlo

S klesajícím přísunem vitamínu D, jenž je ovlivněn množstvím slunečního záření, klesá produkce hormonu, který způsobuje dobrou náladu, a naopak se zvyšuje produkce spánkového hormonu melatoninu. Právě světlo pomůže tento přirozený stav vašeho těla ovlivnit natolik, že si i jeho dostatkem můžete zlepšit náladu. Zkuste si přisvítit stojací lampou nebo zapálit  svíčky. Pro navození dobré nálady je vhodné použít i aroma lampičku s vůní nebo difuzér, který má podobnou funkci. Mnoho difuzérů má i možnost nastavit si tón osvětlení. Nejenže si jej můžete přizpůsobit přímo sobě na míru, ale podle toho, jak se cítíte, je možné si jej každý den měnit.

Světla, lucerny,
Zdroj: Scandishop.cz Světla, lucerny,

Vliv světla na zdraví

„Kam nemůže slunce, musí lékař“ praví tradiční české přísloví. A ačkoliv by se mohlo zdát, že světlo na zdraví nemá žádný vliv, je nadmíru jasné, že slunce, a tím myšleno právě i světlo, je velmi důležité. S poklesem vitamínu D, který je tělem produkován při slunečním svitu, nastává pokles i naší imunity. Tento vitamín je pro ni velmi důležitým prvkem. Proto se malým dětem a starším lidem doporučuje jej na podzim a v zimním období užívat alespoň jako doplněk stravy. Mnohdy však může pomoci jen zdánlivá maličkost – osvětlení s intenzitou slunečního záření. Tyto lampy, které se používají na fototerapie, jsou běžně dostupné.

Světla, lucerny, scandishop.cz
Foto: Scandishop.cz – Svíčky, aromaterapie

Domov, který voní

I vůně může přispět k vaší celkové pohodě. Stalo se vám, že jste přišli do místnosti, která slabě a nevtíravě voněla? Zkuste to také, není to nic těžkého. Prodávají se bytové vůně v různých karafách s bambusovými tyčinkami, které vydrží provonět skoro celou domácnost velmi dlouho. Fungují na principu pomalého odpařování bytového parfému z karafy (lahvičky). Stejně tak vám ale poslouží vonný difuzér, do kterého nakapete pár kapek aroma olejíčku s vaší oblíbenou vůní. Je možné použít i jemně parfémovanou svíčku, ta navíc navozuje i pocit tepla domova a můžete při jejím svitu i příjemně relaxovat.

A ještě vám poradíme, že si nemusíte zapnout aroma lampičku, difuzér nebo zapálit svíčku jenom večer, klidně s tímto malým rituálem začněte hned ráno. Uvidíte sami, jak budete mít od počátku dne mnohem lepší náladu a možná si i více užijete podzimní dny.

Světla, lucerny, scandishop.cz
Foto: Scandishop.cz Keramická lucerna

Zdroj: redakce – Justýna Malásková (autorské dílo), www.Scandishop.cz

Další články z této rubriky

Dětem to nejlepší!gutentor-overlay

Dejme dětem opravdu to nejlepší!

Dětští lékaři a vzdělaní a znalí „výživáři“ bijí na poplach! Výživa dětí je sice hodně bohatá, někdy až příliš, ale……

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*