Halloween aneb nebojme se “cizích” svátků

Halloween
Foto: Pixabay

Den před křesťanským svátkem Slavnosti všech svatých se, jak jste již určitě zaregistrovali, slaví v mnoha částech světa i svátek zvaný Halloween. Svátek, který je mnohými milován, stejně jako jinými zatracován. Co ale přesně znamená a proč? Stane se nakonec i u nás tradicí?

Halloween se slaví 31. října, a patrně vznikl zkrácením původních názvů pro slavnosti v předvečer svátku všech svatých. Těmi nejznámějšími byly All Saints‘ Day, All Halloween nebo třeba All Hallows‘ E. Za kořeny svátku jsou považovány prastaré tradice Keltů, kteří se v tento den loučili s létem a slavili příchod nového roku. Dnešní halloweenská noc se tehdy nazývala Samhain podle keltského boha Samhaina, který byl podle víry starých Keltů pánem mrtvých. Můžeme zde tedy najít spojitost mezi našimi ,,Dušičkami”, a tímto ,,cizím” svátkem. Protože Samhain se s největší pravděpodobností slavil i u nás, jedná se tak de facto o historického předchůdce křesťanských dušiček.

Již v době keltů v tuto magickou noc probíhaly velké oslavy, kterým dominovaly obří ohně nebo lidé s maskami a převleky, aby se jimi ochránili před zlými duchy. Lidé si také vyráběli svítilny z vydlabaných řep a jimi měli svítit duším zemřelých na cestu do onoho světa. Právě v tuto noc měli být duchové zemřelých nápomocní přátelům nebo  neopak měl uškodit nepřátelům. Bůh si potom za úsvitu odvedl duše zemřelých zpět do jejich říše. Halloween nebyl truchlící svátek, naopak byl a je pojat spíše zvesela, bez truchlení. Zde se značně liší od našich Dušiček.  Keltové pojímali Halloween skutečně zvesela a netruchlili. Chápali smrt jako běžnou přirozenou součást našeho života.

Halloween
Foto: Pixabay Vyrábí se lucerny a ozdoby z vydlabaných dýní všech tvarů a velikostí.

Dnes se již označení Samhain nepoužívá, všichni znají tento starý svátek (dnes již v novém kabátě) pod názvem Halloween. Slaví se většinou v rámci rodiny, přáteli nebo mezi sousedy. Svátek milují hlavně děti, které si mohou obléci jakékoliv strašidelné kostýmy a koledovat sladkosti. Pokud odměnu nedostanou, ztropí většinou nějakou dětskou lumpárnu, která spíše vyloudí úsměv na rtech (pasta na klice, apod.).

Děti se převlékají do kostýmů na Halloween.
Foto: Pixabay Svátek milují hlavně děti, které si mohou obléci jakékoliv strašidelné kostýmy a koledovat sladkosti.

U nás se Halloween pojí hlavně s výtvarnými aktivitami, a to jak ve školách, tak doma. Vyrábí se lucerny a ozdoby z vydlabaných dýní všech tvarů a velikostí, můžeme najít strašidelné stezky pro děti nebo párty s maskami. Koledování u nás zatím příliš velkou tradici nemá, zde zůstáváme věrni až našim tradičním Velikonocům:)

Kde se Halloween slaví takříkajíc “v plné parádě”? Většinou v anglicky mluvících zemích, převážně v USA, Kanadě, Velké Británii, Irsku, Austrálii nebo na Novém Zélandu. U nás se přikláníme většinou k svátku Svátosti všech svatých, tedy Dušičkám, ale přeci jen, už pro tu radost dětí, pouštíme Halloween čím dál více i do našich českých domovů.

Další články z této rubriky

Vypěstujte si malého zahradníkagutentor-overlay

Vypěstujte si malého zahradníka

Po pauze trvající několik desítek let objevuje mladá generace kouzlo zahradničení. A tak se ve městech budují komunitní zahrady, balkóny…
Za co nám ledviny (ne)poděkujígutentor-overlay

Za co nám ledviny (ne)poděkují

Onemocnění ledvin je často chronické a bezpříznakové, takže o něm prakticky nevíme. Přitom postihuje 10 % populace.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*