Podzimní tvoření s vnoučaty

Podzimní krajina a dekorace
Foto: Pixabay

Rádi tvoříte s vnoučaty nebo dětmi? My rozhodně a také každou podzimní vycházku sbíráme vše, co nás zaujme. Dětem tak nevadí, že čas netrávíme někde na hřišti, ale hledáme zajímavé šišky, sbíráme šípky, kaštany, listy a mnoho dalšího. Pokud máte také nasbíráno, ale nevíte co dál, pojďte s námi tvořit!

Vážky z nažek javoru

Kdo by neznal nažky padající z javoru, ze kterých si můžete nalepit nos nebo udělat vrtulky. Ale jdou z nich vyrobit také nádherné vážky! Stačí vám k tomu tvrdý papír jako podklad, větvičky z jehličnanu (tenké konce s rozdvojením na konci), vodové nebo anilinové barvy a tavná pistole nebo kvalitní lepidlo. Nažky nabarvěte barvičkami, nalepte na podkladový papír (vypadají skvěle na černém), na ně umístěte větvičky jako tělo (opět přilepte) a máte hotovo. Vypadá to opravdu krásně a tvořit s pomocí mohou i ti nejmenší.

Vážky z javorových nažek
Foto: Churchstreetdesigns. Z javorových nažek můžete vyrobit nádherné vážky.

Věnec z kaštanů

Pokud máte ve svém okolí plodný kaštan, vyšlete děti s košíkem a nechte je sbírat, co jim budou síly stačit. Doma potom kaštany rozložte a děti je mohou vytřídit podle velikosti (klidně i tvaru), čímž se krásně zabaví. Vy zatím přichystejte koupený polystyrenový kruh a nahřejte tavnou pistoli. Jakmile máte přichystáno vše potřebné na základní tvoření, kápněte lepidlo z pistole na věnec a umísťujte kaštany. Větší děti zvládnou celý proces samy, menší děti mohou podávat kaštany, jaké zrovna potřebujete. Věnec oblepte kaštánky zepředu a z boku, zadní strana může zůstat holá. Pokud máte i šišky, šípky, oříšky nebo jiné přírodniny, můžete je s kaštany kombinovat. Moc hezky vypadá, pokud se na konec věnec ováže mašlí nebo krajkou. Fantazii se meze nekladou!

Věnec z kaštanů.
Foto: Antónie Podhrabská. Moc hezky vypadá, pokud se nakonec věnec ováže mašlí nebo krajkou.

Ozdoby ze samotvrdnoucího těsta

Vzhledem k tomu, že obchody s výtvarnými potřebami jsou zavřené, rozhodli jsme se využít to, co má snad každý doma, na výrobu samotvrdnoucího těsta. Potřebovat budete jeden hrnek hladké mouky, jeden hrnek soli a dvě deci vody. Uhnětené těsto rozválejte (nemělo by moc lepit) a pomocí vykrajovátek nebo jen otočené sklenice vytvářejte různé tvary. Jestliže máte přírodniny (šípky, skořápky, žaludy, květiny…), můžete je vtisknout do jednotlivých vykrojených tvarů. Pokud ne, dejte výtvory ihned vyschnout na tři hodiny (na nízký stupeň) do trouby, případně je umístěte na topení. Jakmile výrobky vyschnou (jsou tvrdé), můžete je namalovat pomocí temperových barev, případně i dozdobit tuší. Ty s přírodninami vypadají krásně i bez barvy. Ozdoby můžete nakonec zalakovat a buď nechat na Vánoce, nebo zavěsit za provázky na větvičku a vyzdobit si okolí.

Dekorace ze samotvrdnoucího těsta
Foto: Apieceofrainbow. Jakmile výrobky vyschnou, můžete je namalovat pomocí temperových barev.

Ježek z šišek a kaštanů

Poslední tip pro dnešní den je ježeček z šišek a kaštanů. Stačí vám na něj prázdná PET lahev libovolné velikosti, na jejíž hrdlo upevníte tavnou pistolí kaštan. Od takto vzniklého nosu lahev přibližně do poloviny postupně natřete lepidlem a omotejte provázkem. Tím vznikne hlava ježka, na kterou nalepte oči (stačí vystřihnout z tvrdého papíru a domalovat fixou). Zbytek „těla“ oblepte šiškami: pokládejte je těsně vedle sebe, můžete je i kombinovat s kaštany nebo oříšky. „Tělo“ nechejte na bříšku, které bude stát na zemi, volné, šišky na bocích udrží ježka pěkně na místě. Nápadům se ani zde meze nekladou, takže inovace, stejně jako umístění ježka, můžete nechat na dětech.

Ukázky vyrobených ježků.
Foto: Naborkin. K šiškám a kaštanům můžete přidat listy nebo jeřabiny.

Další články z této rubriky

1 Comment

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*