Co je hmatová stezka a kde ji hledat

Hmatová stezka je vhodná pro bosé nohy a přes chodidla okusíte široké spektrum povrchů, které mají na vaše nohy pozitivní vliv.
Foto: Park Měšice

Čím dál větší oblibě se u nás těší tzv. hmatové stezky. Možná jste se již setkali s Kneippovým chodníkem, který najdete v saunách a bazénech, ale kde potkat jeho přírodní verzi – a třeba i bez vody? Hmatová stezka je vhodná pro bosé nohy a přes chodidla okusíte široké spektrum povrchů, které mají na vaše nohy pozitivní vliv.

Co obsahuje hmatová stezka?

Při tvorbě hmatové stezky se materiálům a fantazii meze nekladou. Je tvořena nejčastěji z přírodních materiálů a najdete ji vsazenou do okolní krajiny a prostředí. Vaše nohy okusí chůzi po šiškách, kamínkách, písku, dřevě, stromové kůře či pilinách. Vše pečlivě vybráno pro nevšední zážitek, který dopřejete svému tělu.

Klady bosé chůze na stezce

Chůze bez bot dopřává poznání skrze chodidla, pro které je velmi prospěšná. Posilujete tak klenbu, namáháte nevyužívané svaly, prokrvujete si nohy a zároveň potěšíte svou psychiku. Pokud si chcete chůzi po hmatové stezce užít na maximum, doporučujeme zavázat si oči a nechat se vést citem (nebo společníkem😊).

Hmatová stezka je vhodná pro bosé nohy a přes chodidla okusíte široké spektrum povrchů, které mají na vaše nohy pozitivní vliv.
Foto: Justýna Malásková Když bude teplý podzimní den, můžete hmatovou stezku vyzkoušet i nyní. Pokud nemáte stezku v blízkosti, zkuste se projít bosky po trávě.

Kam na stezku

Hmatové stezky dnes najdete již po celé republice. Jsou čím dál oblíbenějším prvkem při renovaci parků a míst tvořených k relaxaci a souznění s přírodou. Mezi nejznámější patří stezka v Zámeckém parku Měšice, v Brně-Líšni u Jedlého parku nebo ve Smyslové zahradě Kunštát-Rudka. Stezku si také můžete vytvořit sami, pokud máte k dispozici kousek zahrádky, který chcete ozvláštnit. Při vlastní tvorbě je potřeba vytvořit pevný rastr, do něhož zasadíte jednotlivé povrchy stezky, které je potřeba občas vyměnit, doplnit nebo pravidelně udržovat.

Další články z této rubriky

Trendy aktivního stářígutentor-overlay

Trendy aktivního stáří

S tím, jak se prodlužuje délka dožití, leckdy žehráme na to, že se sice dožíváme vyššího věku, ale n…

3 Comments

  1. Krásné. Článek i ty fotky. Úplně se mi chtělo si takový chodníček udělat na zahrádce. Ale my máme jen malinkou zahrádku v zahrádkářeké kolonii, tak to by tam nevyznělo… – škoda. Ale aspoň jsem se potěšila pohledem.
    Díky

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*