Jana Jůzlová: Toulky mezi Labem a Sázavou

Jana Jůzlová: Toulky mezi Labem a Sázavou
Foto: Pixabay

Spisovatelka Jana Jůzlová (nar. 1974) vystudovala obecné a komparativní dějiny na FF UK. Byla hlavní redaktorkou encyklopedie Universum a v nakladatelství Euromedia Group jako redaktorka připravovala publikace s naučnou tematikou. Nyní se věnuje zejména psaní knih.

Jana Jůzlová: Toulky mezi Labem a Sázavou
Foto: se svolením nakladatelství Euromedia Group

Jana Jůzlová promítá do knih pro dospělé i děti své největší koníčky – historii a cestování. V navazující cestopisné řadě vydala Toulky Polabím, Toulky Pojizeřím a do třetice Toulky mezi Labem a Sázavou. Ve své nové publikaci nabízí třicet čtyři lákavých výletů, jež nás zavedou do regionů Českobrodsko, Černokostelecko, Kouřimsko, Zbraslavicko, Čáslavsko, do podhůří Želených hor a také směrem k Vysočině.

Jednotlivé kapitoly jsou barevně odlišeny podle toho, zda se více věnují městům, jichž se zde představuje jedenáct včetně Kutné Hory, zapsané díky hodnotným památkám na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. V dalších čtrnácti tipech jsou popsány výletní trasy vedoucí často podél řek i menších toků, vinoucích se malebnou, mírně zvlněnou krajinou s nejvyšším vrcholem přes 500 metrů na Zbraslavicku. Třetí tip výletů kombinuje oba předchozí. Na závěr autorka nabízí tematicky pojatou výpravu za pivovary. Patří k nim známý Černokostelecký pivovar, další v Kácově nebo v Tupadlech, Bohdanči, Českém Brodě, Kounici a jiné.

Nejprve zavítáme do Českého Brodu, dříve svobodného královského města, s cennými architektonickými památkami. Příjemná procházka nás čeká i v Kostelci nad Černými lesy s městskou památkovou zónou v centru a dominantou gotického hradu, přestavěného na renesanční zámek. Zdejší proslulý pivovar nabízí občerstvení se sklenicí pěnivého moku. Kromě již zmíněné Kutné Hory s blízkým vrchem Kaňkem poznáme i Ronov nad Doubravou, Čáslav, Golčův Jeníkov, Kouřim včetně jejího lidového skanzenu, Světlou nad Sázavou nebo Uhlířské Janovice. Navštívíme poutní místo Sudějov, zámek Kačinu s nádherným anglickým parkem i romantické zámecké sídlo Žleby s okolím.

Autorka zve na pěkné toulky přírodou, v níž se střídají lesnaté části s úrodnými lány, rybníky, voňavými loukami, jimiž se často vine řeka či probublává živý tok potoka. Pěkné výletní místo se nabízí například ve Chvaletické pahorkatině, kde můžeme obdivovat i skalní útvar Obří postele. Cestou poznáme malebnou vesnickou architekturu a zámek ve Zdechovicích. Jana Jůzlová všechny trasy dobře zná a popisuje jejich nejzajímavější a nejkrásnější místa, která stojí za to navštívit.

U každého výletu je kromě názorné mapy, popisu, kudy vede a co uvidíme, popsána i stručná historie měst a pamětihodností i některých zajímavostí. Nechybí údaje o délce cesty a o tom, zda je okružní, ani užitečné tipy, kde je možno se občerstvit. Text doplňuje množství krásných barevných fotografií. Praktický formát umožňuje vzít si knížku na putování s sebou a nechat se vést novými cestami za dalším poznáním.

Zdroj: redakce – Dana Vondrášková (autorské dílo), euromedia.cz      

Další články z této rubriky

Život začíná po přechodugutentor-overlay

Život začíná po přechodu

Populární spisovatelka Marcela Mlynářová vydala dvacet jedna zábavných knížek o tom, jak se dají životní starosti zvládat.
Nastartujte svou štítnou žlázugutentor-overlay

Nastartujte svou štítnou žlázu

Mgr. Hannah Hauserová je uznávanou odbornicí nutričních a metabolických věd i nemocí štítné žlázy, jimiž sama trpěla.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*