Babské rady ze života

Foto: Babské rady ze života, se svolením nakladatelství Radioservis a. s.

Herečka a rozhlasová moderátorka Jarka Rozsypalová-Vykoupilová (nar. 1975) sepsala nový díl oblíbených Babských rad ze života, které patří k nejprodávanějším titulům stejně jako předchozí Babské rady a Babské rady na celý rok.

Babské rady ze života
Foto: se svolením nakladatelství Radioservis a. s.

Jarka Rozsypalová-Vykoupilová sbírá a uveřejňuje moudré rady našich předků. V nové knize je rozčlenila do kapitol věnovaných užitečným potravinám, plodinám a rostlinám, k nimž připojila tipy péče o tělo i hodící se pro domácnost a zahradu.

Jde nejen o nápady nápomocné při vaření a pečení jídel, ale také třeba k výrobě jablečného octa, svařeného vína anebo přepuštěného másla, jak to dělávaly naše babičky. Dozvíte se mimo jiné, jak připravit nejlepší bramborový salát – věděli jste, že se v tom koná mistrovství České republiky? Další informace se týkají využití známých plodin anebo rostlin s léčivými účinky, jaké vykazuje například aloe vera, angínovník, tradiční bylinky či koření používané nejen k dochucení jídel. Inspirativní jsou rady k úspěšnému pěstování pokojových či zahradních květin a rostlin.

Autorka pamatovala rovněž na osvědčená doporučení pro zdraví a péči o tělo, k nimž patří tipy na ošetření akné, šetrné barvení vlasů, rostlinná afrodisiaka, na potraviny pro dlouhověkost a návody k hubnutí bez drastických diet či rady k podpoře mozkové činnosti. Na celkovou kondici má vliv zdravý pohyb a jídelníček obsahující omega-3 mastné kyseliny, jimiž jsou bohaté zejména ryby jako tuňák, makrela či losos, vlašské ořechy a dokonce i červená řepa, která má údajně znásobit mentální výkon. Mátový čaj zase zlepšuje bdělost a napomáhá dlouhodobé paměti, podobně jako jinan dvoulaločný, jenž prokrvuje mozek a působí jako prevence Alzheimerovy choroby.

Závěrečná část výborné příručky je věnována různým pracím nejen v domácnosti. Uvádí rady proti klíšťatům (noste sáček s fenyklem a olejíčkem tea tree si natřete kotníky, anebo si můžete připravit domácí repelent podle uvedeného receptu), jak se zbavit moučných či šatních molů, much i drobných mušek, mravenců a hrozby všech pěstitelů – rezavých slimáků.

Snadnou orientaci umožňuje rozdělení do tematických částí s abecedním řazením i přehledný rejstřík. Kniha léty osvědčených rad vychází u příležitosti sta let od zahájení pravidelného vysílání Českého rozhlasu Brno a patří ke spolehlivým pomocníkům, již by neměly chybět v žádné domácnosti.

Zdroj: redakce – Dana Vondrášková (autorské dílo), radioteka.cz

Další články z této rubriky

gutentor-overlay

Babské rady ze života

Herečka a rozhlasová moderátorka Jarka Rozsypalová-Vykoupilová sepsala nový díl oblíbených Babských rad ze života.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*