David Černý: Zapomenutá tajemství Prahy

David Černý: Zapomenutá tajemství Prahy
Foto: Freepik

Spisovatel David Černý miluje historii, Prahu a fotografování. Ze své lásky k Praze se vyznává nejen v projektu „Miluju Prahu“, ale i v každé své knize věnované stověžaté matce měst, v níž nachází stále nová místa se zajímavou minulostí.

David Černý: Zapomenutá tajemství Prahy
Foto: se souhlasem nakladatelství Grada

Čtenářům tentokrát odhaluje dvacet polozapomenutých příběhů z dávných časů, o nichž většinou již nikdo neví. Znovu ožívají někdejší osudy známých i prostých lidí a dění v pražských ulicích, domech, nebo dokonce na hřbitovech. Zavede nás do úzké Břetislavovy ulice, jíž se dříve říkalo Hřbitovní, kam během dne proniknou sluneční paprsky jen na pár okamžiků. Překvapí, k čemu se tato „výhoda“ využívala v době moru. Poznáme zbytky staroměstských hradeb ve dvorech zdejších domů a čtyři věže, včetně původní obranné.

Autor upozorňuje na dům U Poslední lucerny ve Zlaté uličce a seznamuje s pověstí, jež se k němu váže, a s dalšími zajímavostmi uličky a jejích obyvatel. Poznáme, co znamenají výjevy na dveřích do katedrály sv. Víta, včetně chyby, která měla být napravena. Pak zamíříme k nejstarší meteorologické stanici ve střední Evropě, do Klementina, kde se nepřetržitě počínaje rokem 1775 měří teplota, k níž se roku 1807 přidala také data o srážkách.

I mnohé Pražany překvapí unikát ukrytý na žižkovském dvoře v Prokopově ulici, jímž je kubistická modlitebna s prvky pozdní secese od architekta Emila Králíčka, jež byla otevřena 29. června 1914. Stavba na poslední chvíli unikla plánované demolici, když díky snaze prozíravého faráře Františka Potměšila byla prohlášena za kulturní památku.

Zajímavostí je odhalení, jaký kůň stál modelem k tomu, jenž jako socha nese knížete Václava na Václavském náměstí, kde byla původně socha světce od sochaře Jana Jiřího Bendla, nacházející se dnes na Vyšehradě. Pozoruhodná jsou rovněž další místa, jako malostranský špitál, pozapomenutý kostel Jana Křtitele Na Prádle, který v době, kdy byl zrušen, sloužil jako prádelna, zaujme také morový židovský hřbitov na Žižkově, unikátní technická památka Pacoldova vápenka ve Velké Chuchli či proměny Staroměstské radnice.

Velmi pěkně upravená kniha je plná dobových snímků, připomínajících staré časy, i nádherných barevných fotografií ze současnosti, dokumentujících magicky podmanivou krásu Prahy.

Zdroj: redakce – Dana Vondrášková, grada.cz

Další články z této rubriky

Rotraut Susanne Bernerová: Důmgutentor-overlay

Rotraut Susanne Bernerová: Dům

Cenami ověnčená německá malířka Rotraut Susanne Bernerová (nar. 1948 ve Stuttgartu) patří k nejuznávanějším a nejoblíbenějším ilustrátorům dětských knih v…
Sestry pod vycházejícím sluncemgutentor-overlay

Sestry pod vycházejícím sluncem

Heather Morrisovou z Nového Zélandu přitahují silné příběhy pozoruhodných lidí, kteří v životě projevili odvahu překonávat mezní situace. Vydala o…
Každý den je Valentýngutentor-overlay

Každý den je Valentýn

Nová kniha Anety Kollerové Maškové Každý den je Valentýn slibuje čtenářům humorný a něžný příběh, jehož hlavním motivem je láska.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*