Co říkají kruhy

Kruhy v obilí
Foto: Pexels.

Obdivuji je, zároveň jim nerozumím, tápu v různých teoriích, které se objevují stejně jako mnohé „zaručené“ zprávy. Fascinují i lekají mne zároveň. Kdo nebo co? Kruhy na obilných polích a travnatých pláních.

Prý už v 17. století řešili záhadu kruhových obrazců v polích. První přírodovědci označili za příčinu tohoto jevu větrný vír nebo letní bouře.

Ve 20. století jsou už teorie, ale i obrazce odvážnější. Autorství je připisováno objektům UFO, vznikají teorie o vzkazích z daleké budoucnosti nebo jiné planety. Záhadologové vážně uvažují o tom, že jde o práci mimozemšťanů, posílajících energetické paprsky se svými poselstvími. Stále také zůstávají ve hře už známé větrné víry, objevují se teorie o magnetismu naší planety, nebo že jde o výsledky chování některých zvířat.

V roce 1991 se přiznali dva Angličané, že autory mnoha obrazců jsou právě oni. Jenže – určitě nevytvořili ty obrazce ze 17. století, ani ty z první poloviny 20. století. Přestože nejvíc obrazců se prý našlo ve Velké Británii, určitě nejsou autory všech tito vtipálci. Dost obrazců se objevilo také v Austrálii nebo Kanadě – že by bylo opravdu tolik zdatných „vtipálků“, kteří zároveň zvládají čím dál složitější tvary a jsou zdatní matematici? Zastánci této teorie poukazují na to, že nejvíce obrazců se objevuje za tmy a na polích lehce veřejnosti přístupných.

Nikdo však nedokáže vysvětlit, jak je možné vytvořit složité vzorce v naprosté tmě a často ve velmi krátkém čase. Možná dnes, s mnoha technickými pomůckami a touhou nějak zaujmout, oslovit – ale v 17. století? A pokud je autorem člověk, proč je tak málo „známých“ autorů? Proč jsou oblasti jako třeba Velká Británie, kde vzniká snad nejvíc piktogramů, a pak oblasti, kde podobný nález ještě nezaznamenali?

A tak nezbývá než nad tím vším popřemýšlet a počkat si do dalšího léta na krásná obilná pole a nové teorie.

Další články z této rubriky

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*