Clare Povey: Bastien a jeho nečekaný příběh

Clare Povey: Bastien a jeho nečekaný příběh
Foto: Freepik

Lásku k literatuře vzbudila v Clare Povey především její matka, která pracovala jako knihovnice.  Když později působila Clare jako učitelka angličtiny ve Francii, zamilovala si ji natolik, že první knihu, určenou pro čtenáře od jedenácti let, situovala do Paříže roku 1922.  Zachycuje příběh chlapce Bastiena a je o přátelství, statečnosti a také o moci představivosti, neboť „příběh je jediná věc na světě, která dokáže oddělit mysl od těla“.

Clare Povey: Bastien a jeho nečekaný příběh
Foto: se svolením nakladatelství Grada

Osudného srpnového dne vypukl ve známém pařížském hotelu požár, při němž zahynuli rodiče jedenáctiletého Bastiena, jenž byl naštěstí v tu dobu u známých v knihkupectví. V jednom okamžiku ztratil své nejdražší, domov i radost ze života. Rodiče mu kromě vzpomínek připomínal jen jejich zápisník, který mu stihli krátce před tragickou smrtí předat jako vzácný dárek. Obsahoval příběh, který u nich začal a pokračovat měl u syna. „Napiš něco překvapivého a opatruj ho. Nedopusť, aby se dostal do nesprávných rukou. Je to tvůj příběh, který máš vyprávět,“ žádal ho otec naléhavě. Vyšetřování požáru policie po čase odložila s tím, že šlo o nešťastnou náhodu, přestože jim chyběl výslech důležitého svědka, který hotel po vypuknutí požáru rychle opustil.

Bastien musel žít do plnoletosti v sirotčinci, kam právě nastoupil nový ředitel. Zlý a chamtivý Monsieur Xavier chlapce za sebemenší náznak odporu krutě trestal. Když zjistil, že Bastien má zápisník, vzal mu ho. Proč se o něj zajímal? Bylo v něm něco, co měl Bastien ochraňovat? Museli jeho rodiče, známí spisovatelé, kvůli tomu zemřít? Často pod pláštěm noci opouštěl Xavier ponurou budovu sirotčince a mizel ve městě. V té době se začaly množit únosy dalších spisovatelů. Bastiena napadlo, zda to nesouvisí i s úmrtím jeho rodičů. Spolu a s věrnými kamarády Theem a Samim se rozhodli to zjistit.

Bratr Xaviera, slavný spisovatel Olivier Odieux, právě s obtížemi dokončoval svoji poslední knihu. Tou první okouzlil před lety celou Francii, pak mu nové nápady už nepřicházely. Požadavky nakladatelství byly ale stále naléhavější, a tak Olivier, aby stihl termíny, zpracovával náměty, jež kradl jiným. Brzy se vše s tím spojené začalo vymykat kontrole a osud bratrů Odieuxových se začal naplňovat.

Na stopě jim byla Bastienova soudržná parta s Theem a Samim, která zjistila, že se něco divného děje i za zdmi jejich sirotčince. Když se s pomocí Samiho dostali do labyrintu pařížských podzemních tunelů a katakomb, složitá cesta je nakonec zavedla k jednomu velkému a nečekanému překvapení… 

Zdroj: redakce – Dana Vondrášková (autorské dílo), grada.cz

Další články z této rubriky

Život začíná po přechodugutentor-overlay

Život začíná po přechodu

Populární spisovatelka Marcela Mlynářová vydala dvacet jedna zábavných knížek o tom, jak se dají životní starosti zvládat.
Nastartujte svou štítnou žlázugutentor-overlay

Nastartujte svou štítnou žlázu

Mgr. Hannah Hauserová je uznávanou odbornicí nutričních a metabolických věd i nemocí štítné žlázy, jimiž sama trpěla.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*